Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Zgniłe owoce ekumenizmu

Re: Zgniłe owoce ekumenizmu

Postprzez Jonah » Cz maja 08, 2014 21:49

Niekoniecznie u konwertytów. Spotykałem się z czymś takim u prawosławnych, luteran i adwentystów, także księży. Często przyjmują oni wobec KRK postawę lękowo-obronną, niemniej podszytą jakimś przekonaniem o własnej wyższości, nie tylko konfesyjnej, ale i moralnej. Wynika to być może z pewnych, nie tylko historycznych, doświadczeń.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Zgniłe owoce ekumenizmu

Postprzez Witold » Cz maja 08, 2014 22:40

Jonah napisał(a):Z drugiej strony, spotkałem się z jakimś "kompleksem KRK" wśród chrześcijan innych Kościołów w Polsce. Jakby nieustannie przeglądali się w lustrze KRK, nieustannie porównywali się, niemal wszystko relatywizowali do KRK. Nie wystarczyło powiedzieć: my myślimy, czynimy tak; trzeba było dopowiedzieć: oni (KRK) myślą, czynią tak. Zawsze mnie to irytowało.Węszyłem za tym jakieś poczucie niepełnowartościowości swojej wspólnoty.


To normalne że ludzie poznając coś nowego odnoszą to do rzeczy im znanych. Tym lepiej w autoreklamie posłużyć się odniesieniem do KRK który za dobrze się wielu ludziom nie kojarzy. Mówiąc: "robimy to i to inaczej niż w KRK" znaczy coś dobrego. Inaczej niż w krk znaczy dobrze.

Trzeba jednak pamiętać, że tradycja protestantyzmu w Polsce sięga początków Reformacji, więc nie jest czymś kulturowo obcym i przy odrobinie chęci i trudu można ją poznać. Bywa zresztą, iż kompleks i poczucie wyższość idą ze sobą w parze, imając się właśnie rozmaitych mniejszości.


Tak samo jak słyszę o "polskiej tradycji posiadania broni". Tradycja jest a broni nikt nie widział. :)
Czasami zdarza się że ktoś mnie zapyta: "a co to jest ten luteranizm?" albo "a wy też obchodzicie Boże Narodzenie?"
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Zgniłe owoce ekumenizmu

Postprzez Tomasz » Cz maja 08, 2014 22:42

Czasami zdarza się że ktoś mnie zapyta: "a co to jest ten luteranizm?" albo "a wy też obchodzicie Boże Narodzenie?"


Ja dzisiaj usłyszałem pytanie "czy wierzycie w zmartwychwstanie ?" :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Zgniłe owoce ekumenizmu

Postprzez Jonah » Pt maja 09, 2014 12:29

Hm, w Polsce wiele dziwnych rzeczy się zdarza. Np. czytałem gdzieś, że wielu Polaków uważa się za ludzi kulturalnych, choć nic nie czyta, ambitniejszej muzyki nie słucha, w teatrze nie bywa. Kulturę po prostu kojarzą jedynie z tzw. kulturą osobistą. Niemniej jeśli ktoś rości sobie jakieś pretensje do bycia kulturalnym Polakiem, a nie słyszał choćby o M. Reju, J. Łaskim i Biblii Brzeskiej, to właśnie jest człowiekiem kulturalnym w powyższym sensie :D .

Cóż, wielu liberalnych teologów protestanckich nie wierzy w cielesne Zmartwychwstanie, a jedynie jakieś duchowe, nie mówiąc już o tych filozofach o korzeniach luterańskich, którzy mniemali, że wiara w Zmartwychwstałego jest tylko efektem halucynacji rozgorączkowanych kobiet i zdruzgotanych uczniów. Być może ludzie o takich poglądach są również w naszym Kościele.
Zresztą. Nie wiem na ile wiarygodna jest sonda "GW", ale wedle niej tylko 47% Polaków wierzy w zmartwychwstanie Chrystusa, choć za chrześcijan uważa się znacznie więcej :shock:.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Zgniłe owoce ekumenizmu

Postprzez Witold » So maja 10, 2014 21:01

oj tam, ludzie sami nie wiedzą w co wierzą, w wielu przypadkach "wyklepanie" kilkaset razy w życiu "Wierzę w Boga" nie pomaga w zrozumieniu w co wierzą. Naprawdę, zapytanie wielu polskich "chrześcijan" w co i w Kogo wierzą kończy się otrzymaniem odpowiedzi typu: "yyyyyy, eeeeeeeeeeeeeeee...." :lol:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości