Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wysokokościelnie we Wrocławiu

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Wysokokościelnie we Wrocławiu

Postprzez Jakub » N kwi 01, 2012 17:18

Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Wysokokościelnie we Wrocławiu

Postprzez Tomasz » N kwi 01, 2012 17:47

Uprzedziłeś mnie Jakubie - właśnie miałem podać tego linka :)

Naprawdę polecam wszystkim - jest to niecodzienne i wspaniałe wydarzenia - szczególnie dla wysokokościelnych luteran. Jak czytamy na stronie :
Wypełniony kościół św. Krzysztofa był świadkiem kolejnego ważnego wydarzenia w swojej bogatej historii. Z pewnością liturgia staroluterańska została odprawiona w tym miejscu po raz pierwszy po II Wojnie Światowej i jej przeżywanie dało możliwość spostrzeżenia, jak blisko stali w liturgii rzymscy katolicy i luteranie jeszcze 200 lat temu.


Luterańską Mszę w św. Krzysztofie rozpoczęła Spowiedź, po której zbór zaśpiewał pieśń „Baranek niesie brzemię win”(ŚE 112). W jej trakcie celebrans, ks. Andrzej Fober, ubrany w ornat oraz białą albę ze skrzyżowaną na piersiach stułą przepasaną cingulum, podszedł do stopni ołtarza aby odmówić modlitwę słowami Psalmu 42 z antyfoną „Introibo ad altare Dei”. Po Introicie, Kyrie oraz „Baranku Boży niewinny” nastąpiło pozdrowienie i kolekta po łacinie.


Wielki szacunek i słowa ogromnego uznania dla ks. Andrzeja Fobera.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wysokokościelnie we Wrocławiu

Postprzez damianon » Pt kwi 13, 2012 16:18

damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Wysokokościelnie we Wrocławiu

Postprzez skomplik » Pt kwi 13, 2012 20:26

Super, dzieki! :)
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Wysokokościelnie we Wrocławiu

Postprzez Jacek » So kwi 14, 2012 06:34

Damianon- Osobiście Tobie gorąco dziękuję za ten link. Własnie tak wygląda obecnie szwedzka luterańska Hogmessa, celebrowana w Szwecji nie tylko przez Svenska Kyrkan, ale przez inne niezależne kościoły luteranskie. Kiedy mieszkałem w Szwecji, także asystowałem księdzu podczas celebracji. W Wielkiej Mszy Luteranskiej zachowała się ministrantura/asysta/.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wysokokościelnie we Wrocławiu

Postprzez Bronisław Sztuchlik » N kwi 15, 2012 22:52

Jacku.
Kto tu jest ......? Czyż również nie Ty, jeśli lansujesz mszę w wydaniu Swenska Kyrkan.


§ 16 pkt. 6 regulaminu
Tomasz
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wysokokościelnie we Wrocławiu

Postprzez Tomasz » N kwi 15, 2012 23:08

PAX, PAX Panowie. Bardzo proszę, abyście wyjaśnili sobie nieporozumienia do jakich zapewne doszło pomiędzy Wami na privach lub mailowo i nie prowadzili tutaj swoich sporów.

Co do tematu - to nie jest msza w "wydaniu Svenska Krykan" ale msza w wydaniu staroluterańskim.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wysokokościelnie we Wrocławiu

Postprzez Jacek » Pn kwi 16, 2012 01:27

Tomaszu, Nie wiem o co Panu Bronisławowi Sztuchlikowi chodzi w tym temacie ? bo nic nie rozumiem ? A zapewniam że jestem trzeżwy. Panie Bronisławie co ma piernik do wiatraka ? tzn. Co ma wspólnego liturgia wysokokoscielna, z polityką liberalną Svenska Kyrkan ? Może mi Pan to wyjaśnić ? Ku Panskiej wiadomości, pragnę poinformować że w Svenska Kyrkan działaja silnie konserwatywne ośrodki jak Lutherska Ostanback Kloster, czy Missionsprovinsen, ktore znajdują się w strukturach Svenska Kyrkan pomimo autonomi, a z którymi jestem powiązany. To nie ja teraz rozpocząłem osobistą podjazdówkę i awanturnictwo, o co byłem zawsze podejrzewany. No , i prócz Ciebie Tomaszu nie zaeragował żaden moderatorów, którym zawsze było spieszno do udzielania upomnień pod moim adresem.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wysokokościelnie we Wrocławiu

Postprzez Tomasz » Wt maja 22, 2012 23:25

Na naszym portalu został zamieszczony materiał o Mszy Staroluterańskiej we Wrocławiu wraz ze zdjęciami i filmikami z yotube http://www.luteranie.konfesyjni.pl/index.php/liturgia-i-modlitwa/135-liturgia-wysokoscielna
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wysokokościelnie we Wrocławiu

Postprzez Grzegorz » Wt mar 13, 2018 13:00

W tym roku Msza Staroluterańska odbędzie się 21 marca o godzinie 18:00 w kościele św. Krzysztofa.

http://schg.pl/pl/zaproszenie-na-urodziny-j-s-bacha/

Zapowiadam swój udział! :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  


Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron