Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

O Marcinie Luterze w RM

Dział zawiera m.in. linki do transmisji Nabożeństw

O Marcinie Luterze w RM

Postprzez Fróbel » Pn lip 04, 2011 17:03

Co sądzicie o audycji na temat Marcina Lutra w Radiu Maryja?
cz.1
http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=5374
cz.2
http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=5431

Jestem trochę zaskoczony w jak wyważony sposób i nawet przyznający rację tezom Marcina Lutra opowiada katolicki
ks. Marek Chmielewski.
Po tak ultraortodoksyjnej rozgłośni jak RM spodziewałem się innego wydzwięku, podkreślającego silnie heretyckość Lutra.
Ks. profesor chyba trochę namieszał w głowie tym wykładem prostym moherom.
Fróbel
 
Posty: 53
Dołączył(a): Pt sty 28, 2011 12:25
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: O Marcinie Luterze w RM

Postprzez MichałG » Pn lip 04, 2011 18:07

Lutrze, nie Luterze ;)

Radio Maryja nie jest "ultraortodoksyjne", to stereotyp. Swoją drogą w TV Trwam oglądałem kiedyś film o Wiklefie - w bardzo pozytywnym świetle go ukazujący.
MichałG
 
Posty: 66
Dołączył(a): So cze 18, 2011 13:03
wyznanie: sympatyk KEA
  

Re: O Marcinie Luterze w RM

Postprzez Jacek » Pn lip 04, 2011 18:43

Tu sie zgadzam. To co kiedys mowilem. KrK nie potepil Luthra za tezy, ale to ze rozbil jednosc kosciola, ktory stracil potezne wplywy. JPII a szczegolnie Benedykt XVI nazwali Luthra Czlowiekiem Wielkiej Wiary. Tu na zachodzie juz prawie oficjalnie sie mowi, O zdjeciu klatwy z Reformatora na wileki jubileusz Reformacji, i przywrocenie mu tytulu Wielkiego Doktora Kosciola Rzymsko_katolickiego. Luther nigdy sie nie wyrzekl katolicyzmu. Jemu nie chodzilo wcale o stworzenie nowego kosciola, takze nie potepial urzedu papieskiego, lecz odstepstwa i wykroczenia ktore nie licowaly z tym urzedem. Sama Swiatowa Federacja Lutheranska wypowiedziala sie w tej sprawie, ze nic nie maja przeciwko urzedowi Papieza po warunkiem ze KrK odrzuci niektore dogmaty dotyczace papieza, a w szczegolnosci tzw, Nieomylnosc w sprawach wiary. Tak ze w prostej lini Kosciol Lutheranski jest kosciolem katolickim ale zreformowanym.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: O Marcinie Luterze w RM

Postprzez Paweł » Pn lip 04, 2011 20:29

Naprawdę pozytywna audycja
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: O Marcinie Luterze w RM

Postprzez Fróbel » Wt lip 05, 2011 19:07

Lutrze, nie Luterze ;)


Przepraszam, literówka, której nie da się już poprawić.

Naprawdę pozytywna audycja


Tez tak uważam. Chociaż to wyjątek, bo najczęstszym "ekspertem" od Reformacji i Marcina Lutra w RM i TV Trwam jest niejaki ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, który gada podobne dyrdymały jak pozostali "nawiedzeni profesorowie" Bogusław Wolniewicz czy Jerzy Robert Nowak.
Fróbel
 
Posty: 53
Dołączył(a): Pt sty 28, 2011 12:25
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: O Marcinie Luterze w RM

Postprzez Wędrowiec » So lip 09, 2011 18:35

Viking napisał(a): Tu na zachodzie juz prawie oficjalnie sie mowi, O zdjeciu klatwy z Reformatora na wileki jubileusz Reformacji, i przywrocenie mu tytulu Wielkiego Doktora Kosciola Rzymsko_katolickiego.


Proszę, rozwiń tę myśl Vikingu, bo nurtuje mnie to już długo.

Co do audycji, to nie ukrywam, jeszcze nie przesłuchałem, ale jeśli faktycznie jest tak, jak mówicie, to... albo ktoś dostał "opr" po drugiej stronie, albo faktycznie niektóre (nieliczne) kwestie są w tym radiu na zdrowo przedstawiane.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: O Marcinie Luterze w RM

Postprzez Jacek » So lip 09, 2011 19:01

Tutaj na zachodzie Europy, sa w obiegu informacje narazie nieoficjalne ale pewne, o przygotowanym dokumencie przez Watykan na 500-lecie Reformacji. Pisza na ten temat niektore powazne gazety koscielne, ale i slyszy sie takze z ust duchownych. Dokument ma byc swoistym prezentem ze strony KrK dla kosciola lutheranskiego. Dlatego tez przedstawiciele Watykanu prosza bikupow-zwierzchnikow kosciolow lutheranskich na swiecie, od odzegnania sie okresleniem papiezy jako Antychrystow. Nie jest to problem, poniewaz antychrystem okreslil Luther owczesnego papieza. Zreszta wiekszosc lutheran na swiecie pozytywnie wyraza sie o urzedzie papieza, ale z zastrzezeniem o odzuceniu przez Watykan niezgodnych z Biblia dogmatyki o Niomylnosci w sprawach wiary. ktora jest najwieksza przeszkoda do porozumienia.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: O Marcinie Luterze w RM

Postprzez Focjusz » Pt lip 15, 2011 22:08

Nie słuchałem tej audycji i nie wiem o co chodzi. W każdym razie Radio Maryja jedynie sprawia wrażenie ultrakatolickiego. W rzeczywistości jestt silny rozdźwięk między tą rozgłością a np Lefebrystami. Ci drudzy krytykują to radio np za zapraszanie do audycji duchownych innych wyznań ,że jest za mało katolickie oraz krzewi "kult Wojtyły".
Były nawet procesy sądowe między FSSPX a środowiskiem RM
Focjusz
 
  

Re: O Marcinie Luterze w RM

Postprzez Jacek » So lip 16, 2011 15:51

Bedac obiektywny w tym temacie, to musze stanac w obronie Radia Maryja, owszem jest konserwatywno-rzymsko-katolickie, ale bedac w Polsce na gwiazdke, ogladalem kilka filmow w Telewizji Trwam, ktore byly poswiecone pastorom kosciolow protestanckich z USA. Nawet w jednym filmie swiatecznym, glowna role, gral pastor o jego rodzina. Tak ze w tym zakresie, musze ocenic powyzsza instytucje pozytywnie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: O Marcinie Luterze w RM

Postprzez Wędrowiec » So lip 16, 2011 19:55

Może to dobra mina do złej gry?

Nie chcę jednoznacznie oceniać, ale patrząc na całokształt, to trudno powiedzieć odpowiedzialnie, że popiera się tę rozgłośnie.
Jak to często bywa, idea jest ciekawa, ale realizacja nie zawsze idzie z nią w parze.

Widziałem/słyszałem wiele audycji i programów. O ile część z nich była faktycznie bardzo ciekawa i merytoryczna, o tyle audycje "przewodnie" niestety mogły zrobić miazgę w głowach pewnej grupy odbiorców.

Więc "albo - albo".
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Następna strona

Powrót do Linki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości