Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Seminarium sw. Pawla

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Jonah » Cz sie 04, 2016 08:52

Warto zwrócić uwagę jak M. Luter interpretuje Ga 3: 28. Równość w Chrystusie rozumie bynajmniej nie społecznie, jak np. chatowcy, ale powiada: "w Chrystusie, czyli w sprawach dotyczących zbawienia". Tekst ten interpretowany jest eschatologicznie, co wynika zresztą z bliższego kontekstu. Wówczas nie można go czynić, jak chatowcy, tekstem niemal rozstrzygającym za ordynacją kobiet. Przeciwnie, M. Luter pisze, że gdyby kobieta chciała być mężczyzną (albo syn ojcem etc.), to powstałby społeczny chaos. Można zauważyć, że interpretacja chatowców, czy innych liberalnych, jest bliższa radykalnych sektom millenarystycznym o nachyleniu politycznym, które Reformator zwalczał.
Dlatego jeśli słyszę, że dla niektórych ordynacja kobiet jest częścią ich ewangelickiej tożsamości, to zastanawiam się, czy aby tożsamość takich ludzi nie wywodzi się raczej z sekciarstwa, "marzycielstwa", z jakiego np. Engels wywodził późniejsze ruchy rewolucyjne, niż Reformacji.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Iwona » Cz sie 04, 2016 09:54

Jonah,
Twój komentarz to balsam na moje anty-ordynacyjne serce...;)
Pamiętam ostatnie minuty Konferencji nt.Ordynacji kobiet w maju ub. roku na CHAT. Na salę wkroczył, a właściwie wbiegł rektor Milerski i gromkim głosem wykrzyczał, chyba dwa lub trzy razy, że: "Ordynacja kobiet jest elementem ewangelickiej tożsamości!!" A obecni, przynajmniej większość, biła brawo. Stałam jak skamieniała, miałam wrażenie ze jestem na teologicznym wiecu ......
A jakiś czas później wpadł mi w ręce artykuł dr J.Slawika pt. "Tożsamość ewangelicka" ('Słowo i Myśl'), a tam w zakończeniu można przeczytać: "Chrystus - wolność - równość - braterstwo/siostrzeństwo! "
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez anolis » Cz sie 04, 2016 12:20

2:11 A gdy przyszedł Kefas do Antiochii, przeciwstawiłem mu się otwarcie, bo też okazał się winnym.
2:12 Zanim bowiem przyszli niektórzy od Jakuba, jadał razem z poganami; a gdy przyszli, usunął się i odłączył z obawy przed tymi, którzy byli obrzezani.
2:13 A wraz z nim obłudnie postąpili również pozostali Żydzi, tak że i Barnaba dał się wciągnąć w ich obłudę.
2:14 Ale gdy spostrzegłem, że nie postępują zgodnie z prawdą ewangelii, powiedziałem do Kefasa wobec wszystkich: Jeśli ty, będąc Żydem, po pogańsku żyjesz, a nie po żydowsku, czemuż zmuszasz pogan żyć po żydowsku?
2:15 My jesteśmy Żydami z urodzenia, a nie grzesznikami z pogan,
2:16 Wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
2:17 A jeśli szukając usprawiedliwienia w Chrystusie i my sami okazaliśmy się grzesznikami, to czy Chrystus jest sługą grzechu? Z pewnością nie.
2:18 Bo jeśli znowu odbudowuję to, co zburzyłem, samego siebie czynię przestępcą.
2:19 Albowiem ja przez zakon umarłem zakonowi, abym żył Bogu.
2:20 Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus; a obecne życie moje w ciele jest życiem w wierze w Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał samego siebie za mnie.
2:21 Nie odrzucam łaski Bożej; bo jeśli przez zakon jest sprawiedliwość, tedy Chrystus daremnie umarł.
anolis
 
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Grzegorz » Cz sie 04, 2016 14:58

Gdy Kefas przyszedł do Antiochii okazał się winnym. Na czym polegała jego wina? Na dzieleniu chrześcijan na lepszych i gorszych. Oto bowiem odłączył się od jednych uczniów Chrystusa gdy pojawili się inni. A przecież Jezus z pogan i Żydów uczynił „jednego człowieka” [Ef 2, 15]. Wszyscy zostaną zbawieni w ten sam sposób.

Paweł ujawnia tutaj kwintesencję Ewangelii, wykładając naukę o usprawiedliwieniu z wiary. Nie mają znaczenia już przepisy żydowskie dotyczące obrzezania i pokarmów. Lecz Apostoł idzie dalej i nie tylko odrzuca usprawiedliwienie na podstawie mojżeszowego Prawa lecz w ogóle na podstawie jakichkolwiek uczynków ludzkich, powiada bowiem: „jeśli przez zakon jest sprawiedliwość, tedy Chrystus daremnie umarł” [w. 21]; a zatem analogicznie wypada powiedzieć: jeśli przez coś poza Chrystusem jest sprawiedliwość, tedy Chrystus daremnie umarł.

Dlatego jeżeli zaczynamy szukać usprawiedliwienia w wypełnianiu przykazań, to samych siebie czynimy przestępcami - albowiem przykazania nas oskarżają, że nie czynimy im zadość i nie kochamy wystarczająco Boga i drugiego człowieka.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Elżbieta » Cz sie 04, 2016 17:41

I oto tu właśnie jest błąd, może jednak dobrze by było przeczytać jeszcze raz i zastanowić się o czym tutaj pisze Paweł, o co mu chodzi
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Iwona » Cz sie 04, 2016 20:19

A jaka jest Twoja interpretacja, Elzbieto ?
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Grzegorz » Cz sie 04, 2016 20:25

Elżbieta napisał(a):I oto tu właśnie jest błąd


To znaczy jaki dokładnie?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Herbert » Cz sie 04, 2016 20:26

Szukać usprawiedliwienia w wypełnianiu przykazań nie będziemy, to chyba jasne. Jednak Dekalog w dalszym ciągu nas (usprawiedliwionych z Łaski) obowiązuje - oczywiście już nie jako zakon (twarde prawo potępiające nas), lecz jako cenne wskazówki życia w łasce - czyli w wolności Dzieci Bożych.
Bo nie ma usprawiedliwienia bez uświęcenia (które nie jest żadnym wysiłkiem, lecz darem Ducha Świętego).
"Słudzy ci wyszli na drogi, sprowadzili wszystkich, których napotkali: złych i dobrych, i sala weselna zapełniła się gośćmi.
A gdy wszedł król, aby przypatrzeć się gościom, ujrzał tam człowieka nie odzianego w szatę weselną.
I rzecze do niego: Przyjacielu, jak wszedłeś tutaj, nie mając szaty weselnej? A on oniemiał."
(Mt 22:10-12)
Herbert
 
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Elżbieta » Cz sie 04, 2016 22:18

To co miałabym do powiedzenia o tym wersecie, nie jest żadną interpretacją. Paweł pisał o konkretnych sytuacjach i tak to należy przyjmować, ale co ja mogę powiedzieć, przecież nie mogę narzucać Wam swego zdania, tym bardziej, że nie mam żadnego przygotowania do takich dyskusji.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez anolis » Pt sie 05, 2016 09:26

Myślę, że brak przygotowania nie jest żadnym argumentem... Tutaj dyskutujemy wszyscy, nie ma wśród nas głupszych i mądrzejszych. Nad Biblią może pochylić się każdy. Dlatego fajnie by było, gdybyś napisała co sądzisz o tym fragmencie.
---
Z tego co kojarzę, listy Pawłowe były ukierunkowane na konkretnych adresatów, odnosząc się do konkretnych sytuacji. To jest powszechny pogląd.
W Galacji, w zborach założonych przez Pawła, z czasem pojawiła się teza, że by zostać chrześcijaninem, także należy zostać żydem (przyjąć prawo ST). Prawdopodobnie było to wynikiem działalności misyjnej Żydów. Paweł nauczał, że wprost przeciwnie. Na ile jest to uniwersalne? Wydaje się, że nie zmieniło swej aktualności.
anolis
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wnioski i uwagi dot. forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron