Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Seminarium sw. Pawla

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Iwona » Cz lip 28, 2016 13:04

Win32, popieram Twój głos o codzienną modlitwę w intencji KONFESYJNEGO LUTERANIZMU. Myslę, że to bardzo ważne.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Elżbieta » Cz lip 28, 2016 22:06

Poproszę przy najbliższej okazji Tomasza o przeniesienie wątku.
Nie było mnie przez jakiś czas, więc nie wiedziałam co tu się dzieje. Uważam, że prowadzenie takiego omawiania Biblii jest bardzo dobrym pomysłem, jednak sądzę, że pieczę nad tym powinien mieć któryś z naszych duchownych tj. ks.Kuba Retmaniak albo ks Bieriezjanczuk. My jako że nie mamy żadnego przygotowania teologicznego, zaczniemy"schodzić na manowce" czego stanowczo bym wolała uniknąć.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Herbert » Pt lip 29, 2016 07:05

Elżbieta napisał(a):My jako że nie mamy żadnego przygotowania teologicznego, zaczniemy"schodzić na manowce" czego stanowczo bym wolała uniknąć.

Prosze bez falszywej skromnosci!
Herbert
 
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Grzegorz » Pt lip 29, 2016 08:18

Ja coś jeszcze dzisiaj dopiszę odnośnie ostatniego fragmentu, ale to za kilka godzin.

Nie obawiałbym się żadnego poważnego błędu z naszej strony, modlitwa do Ducha Świętego i do przodu :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Elżbieta » Pt lip 29, 2016 10:45

Bez fałszywej skromności ? Czy którykolwiek z nas studiował teologię? Czy ktokolwiek z nas zna historię tamtych czasów, warunki życia, ówczesne obyczaje? Nie przyszło Wam do głowy że możemy źle interpretować pewne wersety? Po to godziny biblijne są organizowane przez księdza, byśmy nie pobłądzili. Po to księża studiują tyle lat byśmy nie stali się drugimi Świadkami J. Oni właśnie tak samo zaczynali.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Grzegorz » Pt lip 29, 2016 11:36

Nu bez przesady, bo to mi jakąś klerykalizacją trąci. Nikt z nas nie ładuje się na ambonę, chcemy w wąskim gronie porozmawiać o tym jak dany fragment do nas przemawia. Od tego mamy Księgi Wyznaniowe aby wiedzieć gdzie leżą granice interpretacyjne konfesyjnego luteranizmu. Jeżeli ktoś zauważy błąd w myśleniu drugiej osoby to niech po prostu to powie, ale na zapas nie ma potrzeby się martwić.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Iwona » Pt lip 29, 2016 14:39

Pochodny, po stokroć masz rację.
Słowa Elzbiety wręcz obrażają tutejszych komentatorów (nie-teologów profesjonalnych), których wypowiedzi wskazują na duże obeznanie z literaturą okołobiblijną i okołoteologiczną, Elzbieta potraktowała nas jak pani przedszkolanka swoich podopiecznych ;)) Ja teologiem profesjonalnym nie jestem, mam natomiast dwa dyplomy uniwersyteckie, a w moim dorobku translatorskim znajdują się również tłumaczenia teologów francuskich, m.in Jeana Guitona czy Jacquesa Duquesne.
Nie przesadzałabym tez z tymi latami pracy na wydziałach teologicznych, mój znajomy ewangelik (kalwinista) zrobił doktorat z teologii reformowanej w niecałe dwa lata na CHAT, a z zawodu jest prawnikiem.

Elzbieto, Swiadkowie Jehowy nie głoszą tego co głoszą, z powodu braku wykształcenia biblijnego czy studiów teologicznych (mają zresztą swoje uczelnie i kursy),lecz dlatego, że przyjęli taką a nie inną interpretację Pisma Świętego - restoracjonizm. A ich nazwa jako Zwiazek Chrzescijański jest tylko pozorna i zwodnicza.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Grzegorz » Pt lip 29, 2016 15:49

W 10. wersecie Paweł objaśnia chrześcijanom z Galacji motywy, które kierują nim przy pisaniu tego listu. Nie szuka poklasku u ludzi, czemu zresztą daje wyraz pisząc bez ogródek w innym miejscu: „O nierozumni Galacjanie!” [Gal 3, 1]. Pragnie służyć Bogu i wierność Bożemu Słowu jest sprawą priorytetową. Poza tym, gdyby Paweł nie doświadczył działania Boga na własnej skórze to nigdy nie stałby się głosicielem Ewangelii. Metamorfoza jaką przeszedł powinna być dostatecznym dowodem dla chrześcijan, że powinni zaufać naukom Apostoła.

W 15. wersecie Paweł ujawnia, że został predestynowany przez Boga do swojej misji. Po swoim nawróceniu natychmiast rozpoczyna działalność misyjną, nie konsultując tego z Dwunastoma, lecz polegając na Bogu. Dopiero po trzech latach, jak pisze w 18. wersecie po raz pierwszy spotyka Piotra. Z narracji listu nie wynika czy już wtedy doszło do pierwszego podziału zadań, wedle którego Paweł miał pójść dalej nauczać pogan, natomiast Żydami zajęli się inni apostołowie.

Co dziwne, w wersetach 18. i 19. Paweł utrzymuje, że oprócz Piotra i Jakuba nie widział żadnego innego apostoła, podczas gdy w drugim rozdziale wspomina również o Janie [Gal 2, 9]. Być może chodzi o to, że jedynie z Piotrem i Jakubem miał okazję dłużej rozmawiać (w końcu Piotr gościł go przez 15 dni) natomiast z Janem widział się tylko przelotnie (a może nawet w chwili spotkania nie wiedział, że Jan to Jan).
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Grzegorz » Wt sie 02, 2016 10:31

(1) Potem po czternastu latach udałem się z Barnabą znowu do Jerozolimy, zabrawszy z sobą i Tytusa;
(2) a udałem się tam na skutek objawienia i wyłożyłem im na osobności, zwłaszcza znaczniejszym, ewangelię, którą zwiastuję między poganami, żeby się czasem nie okazało, że daremnie biegnę czy biegłem.
(3) Ale nawet Tytusa, który był ze mną, chociaż był Grekiem, nie zmuszono do obrzezania,
(4) nie bacząc na fałszywych braci, którzy po kryjomu zostali wprowadzeni i potajemnie weszli, aby wyszpiegować naszą wolność, którą mamy w Chrystusie, żeby nas podbić w niewolę,
(5) a którym ani na chwilę nie ustąpiliśmy, ani się nie poddaliśmy, aby prawda ewangelii u was się utrzymała.
(6) A co się tyczy tych, którzy cieszyli się szczególnym poważaniem - czym oni niegdyś byli, nic mnie to nie obchodzi; Bóg nie ma względu na osobę - otóż ci, którzy cieszyli się szczególnym poważaniem, niczego mi nie narzucili,
(7) raczej przeciwnie, gdy zobaczyli, że została mi powierzona ewangelia między nieobrzezanymi, jak Piotrowi między obrzezanymi -
(8) bo Ten, który skutecznie działał przez Piotra w apostolstwie między obrzezanymi, skutecznie działał i przeze mnie między poganami -
(9) otóż, gdy poznali okazaną mi łaskę, Jakub i Kefas, i Jan, którzy są uważani za filary, podali mnie i Barnabie prawicę na dowód wspólnoty, abyśmy poszli do pogan, a oni do obrzezanych;
(10) mieliśmy tylko pamiętać o ubogich, czym się też gorliwie zająłem i co starałem się wykonać.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez karneol » Wt sie 02, 2016 13:40

To "seminarium" ma być czymś w rodzaju internetowego studium biblijnego ? Ciekawe !
Na marginesie : wydawnictwo "Tymbes" (wolnokościelne ?) wydało w ub. roku przekład Komentarza Marcina Lutra do Listu do Galacjan (T.1; rozdz. 1 - 3, zapowiadany jest T.2) Jest to komentarz z lat 1531-1535 (tzw. Wielki), jedno z podstawowych dzieł teologicznych Reformatora. Nie jest to wprawdzie komentarz biblijny we współczesnym tego słowa znaczeniu a raczej traktat teologiczny, ale myślę, że jego lektura przypomni o co szło Reformacji.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wnioski i uwagi dot. forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości