Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kościół ewangelicko-reformowany

Kościół ewangelicko-reformowany

Postprzez skomplik » Cz gru 22, 2011 12:32

Co myślicie o tej wspólnocie? dużo sie o nich wspomina na forum ale nie mają swojego działu ;) częstym zarzutem jest ich liberalizm, co jesli jest prawdą to jest bardzo niepokojące. Wiadomo że jest ich bardzo mało, zarówno świeckich jak i duchownych.
Ostatnio można było przeczytać na ich oficjalnej stronie że odcinają się od wspólnoty United Christ Church (mega liberalny kościół, polski odpowiednik to wolny kościół reformowany)
http://www.reformowani.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=262

Może jednak nie taki liberalny? Albo może coś sie powoli zmienia? Co o tym myślicie? Co jeszcze jakieś szanse dla tegoż Kościoła?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kościół ewangelicko-reformowany

Postprzez Tomasz » Cz gru 22, 2011 12:41

hmmm... kierunek jaki przybrał KER jest bardzo niepokojący. Już wspominałem, że oni topnieją w zastraszającym tempie. Szkoda, bowiem w Polsce jest zainteresowanie kalwinizmem, jednak Ci ludzie trafiają zwykle do Zielonoświątkowców. Przyczyną jest niewielka liczba zborów reformowanych z jednej strony i rozmycie liberalne z drugiej. Ktoś, kto kojarzy kalwinizm z surowością i konsekwencją w wyznawaniu prawd wiary dozna niestety rozczarowania, konfrontując historyczny kalwinizm z obecnym KER.
Myślę, że tutaj jest pole do działania dla Ewangelicznego Kościoła Reformowanego reprezentowanego na tym forum przez Pastora Aleksandra.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kościół ewangelicko-reformowany

Postprzez Aleksander » Cz gru 22, 2011 13:13

Dobrze, ze zaczęli odcinac się od K. Bema. Czy to tak naprawdę oznaka zmian? Pożywiom uwidim :)

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kościół ewangelicko-reformowany

Postprzez Jakub » Cz gru 22, 2011 13:20

Tylko teraz wierni KER strasznie krytykują biskupa za to co zrobił. I słusznie biskup nie jest po to aby mówić, tylko aby nakładać rączki na głowy i stukać kieliszkiem szampana z innymi na spotkaniach ekumenicznych.

Ale zabieranie głosu? I to jeszcze w imieniu "Jednoty"? Skandal!
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Kościół ewangelicko-reformowany

Postprzez Tomasz » Cz gru 22, 2011 19:02

Tylko teraz wierni KER strasznie krytykują biskupa za to co zrobił.


Dlaczego wierni KER krytykują Biskupa ? Jak to uzasadniają ?
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kościół ewangelicko-reformowany

Postprzez Jakub » Cz gru 22, 2011 21:05

Bo wypowiedział się w imieniu Kościoła. A biskup w KER nie ma takich uprawnień.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Kościół ewangelicko-reformowany

Postprzez Tomasz » Cz gru 22, 2011 21:09

To oni już tak się zreformowali, że biskup nie może wypowiadać się w imieniu Kościoła ? To jest chore.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kościół ewangelicko-reformowany

Postprzez Agnes » Cz gru 22, 2011 21:37

A kto w KER może wypowiadać się w imieniu Kościoła?
To jakiś paradoks,że biskup nie może tego robić.
A jak to w ogóle jest uzasadniane? Bo nie bardzo to rozumiem.

Przypomniało mi się jak kiedyś przed paroma laty poszłam na UJ do kwestury, bo miałam tam coś wpłacić - i zostałam poinformowana przez panią sekretarkę, że "kwestura została zlikwidowana decyzją pani kwestor". Jakoś mi się tak teraz to skojarzyło :wink:
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kościół ewangelicko-reformowany

Postprzez skomplik » So gru 24, 2011 14:36

W takim razie inne pytanie - z czego oni żyją? z czego utrzymują kościoły (budynek, prąd itd.), ich pastorzy rozumiem że pewnie pracują tak jak np. pastorzy ewangelikalnych kościołów (np. baptyści, zielonoświątkowcy), a jedynie w niedziele służą wspólnocie - w sumie to mógłby być ciekawy osobny wątek ;)
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kościół ewangelicko-reformowany

Postprzez Jakub » So gru 24, 2011 16:21

Pastorzy KE-R podobnie jak KE-A i KE-M są zatrudnieni na etat w parafii. Dostają więc w związku z tym pensję.

Nie wiem jaka to jest pensja. Wiem, że podstawowa pensja księdza w KE-A to 1300 zł, a w KE-M niższa. A w KE-R nie mam niestety pojęcia :/
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron