Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ewangeliczny Kościół Reformowany

Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez skomplik » So gru 10, 2011 12:44

Witam :)
Mysle że warto poruszyć temat naszego ekumenicznego współpracownika, a właściwie Jego Kościoła. Moje pytanie to jak dokładnie zapatruje sie ta Wspólnota na predestynacje (wiem ze uzywają nazwy Kalwini, wiec jest to tym bardziej ciekawe). Kwestie Chrztu Świętego zdołałem wyczytać że uznaje sie chrzest dzieci - co moim zdaniem jest chwalebne :) A jakie jest podejście do charyzmatów? oraz rozumienia Komunii Świętej - Ciała i Krwi Pańskiej?

pozdrawiam!
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Aleksander » So gru 10, 2011 17:32

Chyba nie do końca wnikliwie czytales nasze strony, dlatego ze na wszystkie te pytania można znaleźć odpowiedzi oraz o wiele więcej, o wiele... :) Wierzymy w predestynacje biblijna, a nie fatalizm filozoficzny. Wierzymy, centrum życia chrześcijańskiego jest nabożeństwo Odnowienia Przymierza w Dzień Pański, liturgia którego jest schematem postępowania w życiu codziennym. Odnowienie zaś następuje po przez dary, które wierzącym sercem przyjmuje od Boga: chwałę przez wyznanie grzechów, mądrość przez zwiastowane Słowo Boże oraz życie przez spożywanie ciała i krwi Pańskiej w sakramencie Wieczerzy Pańskiej. Są też inne elementy, które czynimy i są one nasza służba na rzecz przemienienia świata: modlitwa, śpiewanie Psalmów oraz ofiarowanie pieniędzy. Dzieci u nas są chrzczone zgodnie że Słowem Bożym, zarazem zgodnie z Nim też przystępują do Stołu Pańskiego każdej niedzieli i traktowane jako członkowie ciała Pańskiego od chrztu.
Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Aleksander » So gru 10, 2011 17:40

Aha charyzmyty rozumiemy (pewnie mówimy tu o tzw mówieniu językami i proroctwach ?) jako szczególne dary Boże, którymi Bóg wspierał Kościół w okresie Apostolskim, aż powstał Kanon i osądzany Izrael w 70 roku. Teraz nie już takiej potrzeby bowiem mamy Pismo. Głosząc je stajemy Sie "prorokami". Mam nadzieję że jest to pomocne.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez skomplik » Pn gru 12, 2011 11:25

Dziekuje bardzo za odpowiedz :)

Wierzymy w predestynacje biblijna, a nie fatalizm filozoficzny.

Jak to rozumieć?

Aha charyzmyty rozumiemy (pewnie mówimy tu o tzw mówieniu językami i proroctwach ?) jako szczególne dary Boże, którymi Bóg wspierał Kościół w okresie Apostolskim, aż powstał Kanon i osądzany Izrael w 70 roku. Teraz nie już takiej potrzeby bowiem mamy Pismo. Głosząc je stajemy Sie "prorokami". Mam nadzieję że jest to pomocne.


U mnie we wspólnocie jest dziewczyna która ma dar języków - przy czym jest bardzo pokorna w tym wszystkim inni mają inne dary o których mówi Pismo, jak to rozumieć? Osobiście wierze że charyzmaty są dzisiaj w Kościele (jestem natomiast sceptyczny co do wszelkich przerostów formy nad treścią, czyli gdy te charyzmaty są używane w sposób uporządkowany na nabożeństwie to ok).

I ostatnie pytanie - w swojej nazwie macie "Ewangeliczny" ja zawsze kojarzyłem ewangelicznych z tymi którzy (w wielkim skrócie) chrzczą w wieku dorosłym, czy są w Polsce jeszcze jakieś takie Kościoły które uznają chrzest niemowląt?

pozdrawiam ! ;)
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Aleksander » Pn gru 12, 2011 14:50

Na razie, z braku czasu, odpowiem tylko na ostatnie pytanie. Po pierwsze, patrząc na te słowa z perspektywy jezykowej to oznaczają to samo. "Ewangelicki" to słowo staropolskie, "ewangeliczny" nowoczesne. Jednak z biegiem czasu te słowa nabrały też rozróżnienia w teologii w stosunku do kościołów, ale tak nie bylo kiedy powstała nazwa "ewangelicki". Oznaczała kościół oparty na Ewangelii. Jakieś 100 lat temu tzw kościoły ewangeliczne uznały że Reformowani i luteranie nie opierają Sie na Ewangelii, więc przyjęły ich nazwę. Tym samym próbując przejąć kontynuację. Z nami była inna historia. My podeszlismy teologicznie. Bardzo nam podobało Sie podejście reformatorów, zatem wybraliśmy nowoczesne slowo "ewangeliczny" a zarazem reformowany pokazując do jakiej tradycji i teologii sięgamy. Jednak nie dokonca żeśmy to przemysleli :), bowiem po angielsku oba kościoły KER i SKR mają taka sama nazwę. Nie było to jednak naszym zamiarem, a wiem że KER może mieć do nas o to pretensję. Zaczelismy nawet zastanawiać Sie nad zmianą, aby nie tworzyć problemów. Jednak jak to bywa że zmianami, trochę to trwa :)

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Jakub » Pn gru 12, 2011 20:17

A bardzo mnie ciekawią wasze stosunku z KE-R. Widzimy, że KER schodzi na dobitnie liberalny kierunek. Wasze zbory działają często tam gdzie są grupy reformowane(KER), ale bez parafii. Istnieją jakiekolwiek stosunki EKR-KER?
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Aleksander » Pn gru 12, 2011 21:57

Nie ma żadnych oficjalnych stosunków. We Wrocławiu i Poznaniu mieliśmy zbory zanim KER postanowił rozpocząć swoją działalność misyjna. Kierunek obrany przez KER dobitnie pokazuje, że jest nam nie podrodze :( Ordynujac kobiete oraz głoszone poglądy przez Kazika Bema pogłębiają rozdział niż nas zbliżają.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Tomasz » Pn gru 12, 2011 22:01

KER topnieje w oczach. Nie wiem, czy za parę lat będzie jeszcze istniał.

zanim KER postanowił rozpocząć swoją działalność misyjna.


czy oni wogóle prowadzą jakąś działalność misyjną ?
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Jakub » Wt gru 13, 2011 07:36

No podobno prowadzą :D. Obecny biskup, oj przepraszam superintendent (wielu reformowanych słowo biskup rani) stoi podobno na stanowisku, żeby nie tworzyć nowych strukur tam gdzie reformowani zaangażowani są w parafia luterańskie.
Chodzi więc chociażby o Sopot, Gorzów, Poznań, Kraków i Wrocław chyba też.

Ale wkrótce będzie nowy superintendent i to się zmieni (?).

Zresztą jaki chichot historii. W II RP Reformowani zbierali do siebie rozwodników, bo w Polsce nie było rozwodów cywilnych. A w III pozostaje im tylko zbieranie homoseksualistów.
Jak pierwszy raz zetknąłem się z kalwinizmem to kojarzył mi się z surowością i dyscypliną. A współczesny liberalny kalwinizm to twór całkowicie wypłukany i z Biblijności i z duchowości.
Wiecznie reformujący się Kościół używający Agendy z XVII wieku. Walczący ze strojami liturgicznymi, a dający się pociachać za togę pruską.

No i największy kwiatek. W Bełchatowie stoi, a przynajmniej stała ikona błogosławionego Jana Kalwina z Genewy ;). Niby wizerunków Pana Jezusa być nie może bo to nie biblijne, ale błogosławiony Jan może być ;). Skoro Lutry mają czasem świętego Marcina z Wittenbergi to i my gorsi nie będziemy, a co! :D
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Jakub » Wt gru 13, 2011 07:42

Poglądy ks. Bema są niestety coraz powszechniejsze w KER. Jak ja patrzę na tematy tych rozmów z młodzieżą, czy na to co się pisze w Jednocie to odnoszę wrażenie, że seks i homoseksualizm to jedyne tematy, które ich interesują.

W starożytności istniały kulty o charakterze seksualnym - chociażby znane ze Starego Testamentu kulty kananejskie. Być może KER też idzie w tym kierunku? :D

"Dziś podczas nabożeństwa będziemy modlić się za Jana i Janusza, którzy po zeszłotygodniowym nabożeństwie rozpoczęli swoją seksualną przygodę. Dziś po nabożeństwie będą chcieli się podzielić swoim świadectwem. Także i smutnym, bo jak wiemy Janusz pół roku temu zerwał ze znanym na wszystkim Azorem - naszym parafialnym jamnikiem. A dziś na nabożeństwie będziemy mówić o tym, że Maria na pewno współżyła z Józefem, jeszcze zanim stał się jej partnerem..." Kazanie KER, rok 2020 :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron