Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ewangeliczny Kościół Reformowany

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Herbert » Cz paź 20, 2016 11:39

Nie wiedzialem o roznicach miedzy KER a EKR, myslalem ze to jedno i to samo. Po prostu poniosly mnie emocje. Bardzo przepraszam za nieuctwo!
Herbert
 
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Aleksander » Cz paź 20, 2016 18:00

Post Herberta mnie nie obraził. Pisaliśmy też do siebie prywatnie w tej sprawie. Jest bardzo dużo nieporozumień po wszystkich stronach w kwestiach sakramentów. Są też skrajne poglądy (Zwingli). Gdybym takich się trzymał lub nasze kościoły to nie było by mnie na tym forum. Ksiądz Jakub pisał w wątku o sakramencie bardzo szczegółowo. W tym wątku również wyraziłem swoje stanowisko, które w większości pokrywa się z wyjaśnieniem księdza Jakuba, a mianowicie my też wierzymy że jest to Unia sakramentalna. Są szczegóły takie jak np. dokładnie definiujemy czym jest obecność Pana Jezusa w sakramencie. Jednak wydają się one drugorzędne w stosunku do głównego zagadnienia. Wiążą się one bardziej z językiem filozoficznym teologicznym jakiego użyjemy do ich określenia chociażby.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Iwona » Cz paź 20, 2016 19:23

Win32 napisał był:
"Parafie czy zbory ewangelicznych reformowanych są zdecydowanie konfesyjne i konserwatywne.."

Oj, Winie32, Winie, chyba rzadko bywałeś w Al. Solidarności ..... To są super nowocześni protestanci i bardzo śmieją się z naszego luterańskiego tradycjonalizmu wyznaniowego. Jakiś czas temu zostałam zaproszona na takie Spotkania Pań odbywające się u reformowanych raz w miesiącu. Byłam tylko raz....... Osobowość i poglądy tych pań - Boże, uchowaj.... Reformowani ordynują kobiety już od dawna, a na swoim Synodzie w maju 2015r. w Zelowie rozpoczęli już poważną debatę nad ordynowaniem homoseksualnych duchownych ........
Mysle, że to połączenie KEA i KERu to forma przyśpieszenia naszej luterańskiej ewolucji w kierunku Polska kyrkam. Będzie jeden Koscioł Ewangelicki ("ogólny", bez rozdrabniania na luteranizm czy kalwinizm), tak jak w Szwecji czy we Francji, etc.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Iwona » Cz paź 20, 2016 19:27

Oj, obawiam się, że popełniłam podobna pomyłke co Herbert. Miałam na myśli wyłącznie Koscioł Ewangelicko-Reformowany, ten w Al.Solidarności, a nie ten nowy.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron