Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ewangeliczny Kościół Reformowany

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez skomplik » Pn kwi 09, 2012 11:18

Jakie jest stanowisko Ewangeliczne Kościoła Reformowanego w sprawie obecności Ciała i Krwi Pańskiej w Chlebie i Winie po nabożeństwie? czy są uznawane jako "zwykłe" produkty spożywcze? Które można zjeść bez rozróżniania na Chleb i Wino konsekrowane i nie.

Pytanie mnie zaciekawiło po obejrzeniu tego zdjęcia:

Obrazek

Zgaszona świeca (daje do myślenia że po nabożeństwie) i dzieci jedzą sobie chleb (konsekrowany?)

pozdrawiam
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Aleksander » Pn kwi 09, 2012 19:10

Po pierwsze jesteśmy kościołem, który praktykuje peadokomunie. Czyli dopuszczamy do stołu Pańskiego wszystkie ochrzczone dzieci, jeśli rodzice sobie tego życzą. Nie praktykujemy konfirmacji. Nie jesteśmy odosobnieniem w tej kwestii. Kościół Wschodni od wieków praktykuje peadokomunie. Uważamy ze sakrament chrztu odgrywa znaczenie. Tak po nabożeństwie spozywamy chleb jako zwykły. W tym sensie konsekracja odnosi sie tylko do samego aktu sakramentalnego. Wszystkie dzieci, które można zobaczyć na tym zdjeciu napewno w trakcie nabozenstwa przyjęły sakrament.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez skomplik » Pn kwi 09, 2012 19:28

Tak po nabożeństwie spozywamy chleb jako zwykły. W tym sensie konsekracja odnosi sie tylko do samego aktu sakramentalnego. Wszystkie dzieci, które można zobaczyć na tym zdjeciu napewno w trakcie nabozenstwa przyjęły sakrament.


Jak odnieść to do starożytnej praktyki Kościoła w którym konsekrowany Chleb zanoszono chorym? Czy nie należy się szacunek dla postaci konsekrowanych - czyli spożycie ich wszystkich bez zostawiania po nabożeństwie i zjadanie jako zwykłego chleba?

Dawniej najpierw była Agapa z chleba i wina które zostało wspominało się Wieczerze i Męke Pana Jezusa, nie odwrotnie (dodatkowo przy użyciu konserkowanych elementów)
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Aleksander » Pn kwi 09, 2012 20:50

skomplik napisał(a):
Tak po nabożeństwie spozywamy chleb jako zwykły. W tym sensie konsekracja odnosi sie tylko do samego aktu sakramentalnego. Wszystkie dzieci, które można zobaczyć na tym zdjeciu napewno w trakcie nabozenstwa przyjęły sakrament.


Jak odnieść to do starożytnej praktyki Kościoła w którym konsekrowany Chleb zanoszono chorym? Czy nie należy się szacunek dla postaci konsekrowanych - czyli spożycie ich wszystkich bez zostawiania po nabożeństwie i zjadanie jako zwykłego chleba?

Dawniej najpierw była Agapa z chleba i wina które zostało wspominało się Wieczerze i Męke Pana Jezusa, nie odwrotnie (dodatkowo przy użyciu konserkowanych elementów)

Wydaje mi się, że najlepszą formą oraz okazaniem szacunku dla takich elementów to, właśnie spożycie ich. Ale to moje zdanie.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez skomplik » Pn kwi 09, 2012 22:12

Owszem ale nie w oderwaniu od nabożeństwa. A jeśli spożywane poza nabożeństwem to z pamięcią o tym że Bóg nadal przez ten chleb udziela nam Ciała Pańskiego.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Elżbieta » Pn kwi 09, 2012 22:30

A pamiętasz jak Jezus mówił swoim uczniom: " Pozwólcie dziatkom przychodzić do mnie i nie zabraniajcie im, albowiem takich jest królestwo Niebios"
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Aleksander » Pn kwi 09, 2012 22:47

skomplik napisał(a):Owszem ale nie w oderwaniu od nabożeństwa. A jeśli spożywane poza nabożeństwem to z pamięcią o tym że Bóg nadal przez ten chleb udziela nam Ciała Pańskiego.

W tej kwestii pewnie się różnimy, bowiem myślę, ze możemy mówić o sakramencie, ale tylko w kontekście nabożeństwa. Nabożeństwo ma swoj początek, rozwinięcie i zakończenie. Tak podczas absolucji wstępujemy w Niebo, dlatego w naszym kościele po absolucji śpiewamy sursusum corda, sanktus (gdzie sanctus jest najważniejsze), gloria patri. Punktem kulminacyjnym jest zaś spożywanie wspolnie sakramentu. Usługującym zaś jest sam Pan Jezus dlatego jest to sakrament, zaś po błogosławieństwie Aaronowym i naszej odpowiedzi, ostatniej doksologii wychodzimy z Nieba i udajemy się w świat. Nabożeństwo - Odnowienie Przymierza zostało dopełnione/zakończone. Dlatego nie wierzę, że dalej te same elementy są formą posługi Pańskiej. W naszym rozumieniu jeśli miałbym odwiedzić chorych w domu, to zaprosiłbym jeszcze kogoś i odprawiłbym krótkie nabożeństwo dla tych osób od poczatku w kontekście innych wierzących. Oczywiście jest to dosyć skrótowa odpowiedź.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez skomplik » Wt kwi 10, 2012 09:49

Elżbieta napisał(a):A pamiętasz jak Jezus mówił swoim uczniom: " Pozwólcie dziatkom przychodzić do mnie i nie zabraniajcie im, albowiem takich jest królestwo Niebios"


Oczywiście, dlatego jestem za Komunią dla dzieci :)

Pastorze bardzo dziekuje za tą wypowiedź, można wiedzieć czy to rozumienie Komuni Świętej tylko w trakcie nabożeństwa ma jakieś poparcie w historii Kościoła np. u Ojców?
Zaciekawiła mnie jeszcze inna kwestia, mianowicie czy można gdzieś przeczytać Waszą liturgie oraz wyjaśnienie do poszczególnych jej elementów (tak jak to pastor pokazał w ostatnim poście)?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez Jakub » Śr kwi 11, 2012 08:41

Śpiewacie "Sursum corda"? :D No to jestem pozytywnie zaskoczony :)

Chętnie bym się kiedyś na wasze nabożeństwo wybrał, szkoda, że zboru w Warszawie nie macie :/


Jeśli chodzi o przechowywanie darów. Ja zgodnie ze starokościelną tradycją wierzę w trwałą obecność ciała i krwi w/z/pod chlebem i winem. Jednak patrząc na to z duszpasterskiego punktu widzenia odwiedzając chorego, a mając ze sobą wcześniej konsekrowane dary zmówiłbym tylko z nim Ojcze Nasz i wypowiedział słowa ustanowienia z Listu do Koryntian. Myślę, że to jest bardzo istotne aby Słowo Boże było w tym obecne.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Ewangeliczny Kościół Reformowany

Postprzez skomplik » Śr kwi 11, 2012 11:14

No własnie i jak to ruzmieć - czy obecność Pańska w Komunii Świętej jest zależna od wspólnoty która ją obchodzi i jak ją rozumie czy jest może jeden standard Bożej Komunii i stałej/niestałej Jego w niej obecności.

Jeśli wszedzie Pan jest obecny w Komunii Świętej tzn. że w wielu Kościołach protestanckich po nabożeństwie odbywa się profanacji - spożywanie bez zważania na Ciało Pańskie. Jedzenie bez rozpamiętywania o Bogu.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości