Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Adwentyści Dnia Siódmego

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Vojtas » N mar 04, 2012 17:22

Wojtek napisał(a):Dodajmy jeszcze, że adwentyści uznają za bezdyskusyjną normę wiary 'objawienie' E.G. White.

No właśnie. Niektórzy Adwentyści rzekome objawienia EGW stawiają na równi z Biblią
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Jacek » N mar 04, 2012 18:23

Do ciekawostek mogę dodać ze parę ładnych lat wstecz w mojej rodzinnej miejscowosci w Wielkopolsce, publikacje Ellen White były rozprowadzane w trzech parafiach Koscioła Rzymsko-Katolickiego, moja mama nabyła jedną z jej ksiązek.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Jonah » N mar 04, 2012 18:36

Jakub napisał(a):W jakim sensie nawracania?


Starsi adwentyści są przekonani, tak ich uczono, że do zbawienia konieczna jest przynależność do KADS. Często słyszę, że należy przyjąć chrzest wiary w tym Kościele, żeby uniknąć apokaliptycznego gniewu Bożego. Wszyscy nienaznaczeni pieczęcią z Apokalipsy, którą Ellen White interpretuje jako szabat, nie chrzest, nie ostoją się.
Młodsi już chyba wierzą, że zbawieni mogą być też "sprawiedliwi" z innych Kościołów.

"Nawracanie" polegało na zagadywaniu. Pytania coś w rodzaju: czy wierzysz w życie wieczne? Czyli taka uliczna ewangelizacja - tylko na cmentarzu.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Vojtas » N mar 04, 2012 21:23

Jacek napisał(a):Do ciekawostek mogę dodać ze parę ładnych lat wstecz w mojej rodzinnej miejscowosci w Wielkopolsce, publikacje Ellen White były rozprowadzane w trzech parafiach Koscioła Rzymsko-Katolickiego, moja mama nabyła jedną z jej ksiązek.

A to ciekawe. Ja jak miałem w domu ksiażke "Wielki Bój" , był u mnie ksiądz po kolędzie i jak zobaczył tą ksiązke to powiedział "wyrzuć to gówno"!
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez skomplik » Pn mar 05, 2012 18:13

A jak wygląda sprawa poprawności historycznej/teologicznej dzieł E.G White? Jakie są w nich przegięcia? (oprócz już zacytowanych)
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Jacek » Pn mar 05, 2012 22:24

Wojtas- Widocznie ten ksiadz KRK byl mało rozgarnięty. Wszelkie objawienia to konik KrK, na ktorym ten kosciol funkcjonuje. W sumie ta ksiązka nie jest reklamą Adwentystow, lecz tyczy objawien. KrK obecnie twierdzi ze objawien moze dostąpić każda wierząca osoba bez wzgłedu na wyznanie. A wrazie czego to zawsze mozna przerobić White na pozniejszą katoliczkę, ktora przed smiercią sie nawrociła na KrK.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Vojtas » Wt mar 06, 2012 14:39

Jacek napisał(a):Wojtas- Widocznie ten ksiadz KRK byl mało rozgarnięty. Wszelkie objawienia to konik KrK, na ktorym ten kosciol funkcjonuje. W sumie ta ksiązka nie jest reklamą Adwentystow, lecz tyczy objawien. KrK obecnie twierdzi ze objawien moze dostąpić każda wierząca osoba bez wzgłedu na wyznanie. A wrazie czego to zawsze mozna przerobić White na pozniejszą katoliczkę, ktora przed smiercią sie nawrociła na KrK.

Ale tylko KRK tak uważa. Podobnie uważa wielu ewangelicznych protestantów. Nazywają ta książke "Wielki gnój"
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Agnes » Wt mar 06, 2012 16:35

Nie znam osobiście żadnego Adwentysty.
Ale kiedy jeszcze oglądałam telewizję, to na kanale religia.tv widziałam spotkanie z pastorem Adwentystów (niestety, zapomniałam nazwiska). Zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie - wierzący, odwołujący się do Biblii, niezwykle chrystocentryczny. Rozmowa dotyczyła Paruzji, ale nie było tam żadnych radykalizmów ani tym bardziej (przepraszam) oszołomstwa. Nie padła wypowiedź, z którą bym się nie zgadzała (lub której przynajmniej nie mogłabym dopuścić).

Potem do studia dzwonili widzowie - przede wszystkim katolicy, w tym również i tacy, którzy pytali pastora o jego zdanie na temat tzw. objawień - i pastor odpowiedział absolutnie w duchu Reformacji.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Vojtas » Wt mar 06, 2012 18:43

Agnes napisał(a): .
Ale kiedy jeszcze oglądałam telewizję, to na kanale religia.tv widziałam spotkanie z pastorem Adwentystów (niestety, zapomniałam nazwiska).

To był Andrzej Siciński
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Moni85 » Pt mar 09, 2012 19:48

Jonah napisał(a):Adwentyści nie są monolitem. Troch ich znam, bo mam kulku w rodzinie. Otóż, ostatnio adwentyzm (dnia siódmego) znaje się ewoluować ku ewangelicyzmowi. Piszę "zdaje się", bo z nimi nigdy nic nie wiadomo. Skąd moja nieufność? Adwentyści byli uważani za sektę. Co prawda, w Polsce już nie, ale np. w Niemczech chyba jeszcze tak. Dlatego zmiana wizerunku, np. togi u pastorów, może po prostu służyć kamuflażowi, który ułatwia głoszenie swoich idei. Mam jakieś poczucie, że czasem co innego głosi się na zewnątrz, a co innego wewnątrz.
Niemniej chyba jest też rzeczywista ewolucja. Podobno nawet nowsze wydania dzieł Ellen White są pozmieniane. W takim nawet stopniu, że niektórzy zborownicy oskarżąją przywódców, iż pod pozorem głoszenia idei prorokini, głoszą swoje koncepcje. W Australii ponoć są nawet tacy, którzy przekonują, że pisma Ellen White należy poddać pod osąd Biblii. Ewolucja teologii adwentystycznej może być też dość znacząca, np. nie twierdzi się już chyba, że Jezus grzeszył jak każdy człowiek; czy że Duch Św. nie był Osobą Boską.


a to ciekawe co piszesz, bo ja mieszkam w Niemczech od 7 lat i jestem Adwentystka i pierwsze slysze so ty tutaj wypisujesz, a tak w ogole duzo rzeczy dowiaduje sie o swoim kosciele na tym forum, a jestem w kosciele 26 lat
szkoda, ze wielu z was pisze totalne glupoty, szkoda tez, ze sie wiecej pierwsze nie informujecie. A tak poza tym ja wychodze z takiego zalozenia, ze niby dlaczego mam sie zastanawiac jak mam zyc, Jezus byl na Ziemi ponad 30 lat i calym swoim zyciem pokazal nam jak zyc, jak sie chrzcic, jaki dzien swiecic a na dodatek pozostawil Biblie, moze lepiej ja wiecej czytac, a nie sluchac tylko paru wersetow wypowiedzianych przez ksiedza na kazaniu. Przeciez tam jest wszystko, ja nie wierze zadnym ludziom kazdy z nas jest tylko czlowiekiem,ale mamy wszystko w biblii. Szczerze bez obrazy ,mam mnostwo moich katolickich przyjacieli i znajomych (ktorych uwielbiam z reszta i szanuje wszystkie religie) ale nigdy nie widzialam, czy nie slyszalam zeby ktos czytal biblie kiedys, nochyba,ze moja babcia;)) dlatego pozostaja tylko domysly i niepotwierdzone informacje od innych, albo wyrywki z biblii.
Moni85
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt mar 09, 2012 19:36
wyznanie: chrzescijanin
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości