Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Adwentyści Dnia Siódmego

Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Vojtas » Pt gru 09, 2011 11:53

Co sądzicie na temat Adwentystów? Rozmawiałem z nimi kilkakrotnie.
Według mnie to kontrowersyjna grupa wyznaniowa.
Adwentyści głoszą, że oni są są kościołem ostatka, a inne społeczności traktują jako swój teren misyjny,zbawienie uzależnia od przestrzegania Zakonu (np świętowanie sobót) ponadto objawienia EGW traktuje na równi z Biblią. Takich kwiatków u nich jest więcej

Nie wiem natomiast jak odnoszą się do innych wyznań i czy uznają się za jedynozbawczych
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Jakub » Pt gru 09, 2011 13:40

Polski Adwentyzm jest stosunkowo cywilizowany. Jeden z ich pastorów ks. Zachariasz Łyko był profesorem na ChACie. Adwentyści uczestniczą w spotkaniach ekumenicznych.

Ale mimo wszystko są poboczem protestantyzmu i dość radykalnym
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Vojtas » Pt gru 09, 2011 22:58

Ci Adwentyści w Polsce sa umiarkowani,ekumenizują się ale wielu Adwentystów (głownie w USA) to uważają się za jedynozbawczych,poza tym nadal traktują objawienia Ellen Gouth White na równi z Biblią.

Ogólnie Adwentyści nie są aż tak radykalni jak fundamentaliści biblijni . Jednak mają dziwne wierzenia oraz dziwaczne zwyczaje ( świętowanie soboty, unikanie nieczystych pokarmów itp.)
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Jonah » So mar 03, 2012 15:40

Adwentyści nie są monolitem. Troch ich znam, bo mam kulku w rodzinie. Otóż, ostatnio adwentyzm (dnia siódmego) znaje się ewoluować ku ewangelicyzmowi. Piszę "zdaje się", bo z nimi nigdy nic nie wiadomo. Skąd moja nieufność? Adwentyści byli uważani za sektę. Co prawda, w Polsce już nie, ale np. w Niemczech chyba jeszcze tak. Dlatego zmiana wizerunku, np. togi u pastorów, może po prostu służyć kamuflażowi, który ułatwia głoszenie swoich idei. Mam jakieś poczucie, że czasem co innego głosi się na zewnątrz, a co innego wewnątrz.
Niemniej chyba jest też rzeczywista ewolucja. Podobno nawet nowsze wydania dzieł Ellen White są pozmieniane. W takim nawet stopniu, że niektórzy zborownicy oskarżąją przywódców, iż pod pozorem głoszenia idei prorokini, głoszą swoje koncepcje. W Australii ponoć są nawet tacy, którzy przekonują, że pisma Ellen White należy poddać pod osąd Biblii. Ewolucja teologii adwentystycznej może być też dość znacząca, np. nie twierdzi się już chyba, że Jezus grzeszył jak każdy człowiek; czy że Duch Św. nie był Osobą Boską.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Jakub » So mar 03, 2012 16:57

Togi noszą głównie na pogrzeby.

Co więcej coraz częściej używają ich zielonoświątkowcy u których rozrost klerykalizmu jest tak szybki, że niedługo to chyba papieża będą mieli :D
Oczywiście żartuję. Cieszę mnie, że bracia zieloni odkryli, że służba wyraża się także poprzez strój, a koloratka to nie jest dzieło Nierządnicy Babilońskiej :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Wojtek » So mar 03, 2012 22:23

Adwentystów zaliczyłbym raczej do restoriacjonizm niż do protestantyzmu. Mimo wszystko daleko im od ewangelikałów a zadziwiająco blisko do Świadków Jehowy.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Jonah » N mar 04, 2012 12:07

Byłem dwa razy na pogrzebach adwentystycznych. Co mnie skonfudowało to rozdawanie na pogrzebie ulotek i próby "nawracania". Wydało mi się to pozbawione dobrego smaku.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Vojtas » N mar 04, 2012 14:59

Wojtek napisał(a):Adwentystów zaliczyłbym raczej do restoriacjonizm niż do protestantyzmu. Mimo wszystko daleko im od ewangelikałów a zadziwiająco blisko do Świadków Jehowy.

Ze ŚJ łączy ich głownie to że nie wierzą w wieczne piekło i wyznają kondycjonalizm.
Jednak Adwentyści nie uważają się za jedynozbawczych i sa trynitarzami
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Jakub » N mar 04, 2012 15:36

W jakim sensie nawracania?
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Adwentyści Dnia Siódmego

Postprzez Wojtek » N mar 04, 2012 15:37

Dodajmy jeszcze, że adwentyści uznają za bezdyskusyjną normę wiary 'objawienie' E.G. White.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron