Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Elżbieta » Śr lip 27, 2011 17:51

Focjusz napisał(a):Cerkiew Prawosławna jest Kościołem bezpośrednio założonym przez Jezusa


Hm, nie wiedziałam :shock:
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Focjusz » Śr lip 27, 2011 18:05

Elżbieta napisał(a):
Focjusz napisał(a):Cerkiew Prawosławna jest Kościołem bezpośrednio założonym przez Jezusa


Hm, nie wiedziałam :shock:

Przecież pierwszy Kosciół powstał w Jerozolimie. Ten pierwotny Kościół, który traktowany był jako stronnictwo religijno-polityczne, nie był jednolity i składał się z wielu grup (Kościołów lokalnych), tzw. gmin chrześcijańskich.Do największych z nich w I-II w. należały: gmina w Jerozolimie, Damaszku, Antiochii, Filipii, Efezie, Koryncie, Tesalonice i Rzymie. Władza nad Kościołem należy do pięciu patriarchów ( Rzym,Konstantynopol, Jerozolima, Antiochia i Aleksandria) którzy pozostają w jedności wiary oraz mają te same prawa na swoich terytoriach. Wszystkie one było równe wobec siebie. Problem rozpoczął się jak patriarchat rzymski (z papieżem na czele) zaczął rościć sobie prawo do pierwszeństwa. Narastał konflikt między Rzymem a Konstantynopolem. W konsekwencji doprowadziło to do schizmy-patriarchat rzymski odłaczył się od reszty Kościoła i poszedł swoją drogą. Rzym nie tylko że się odłaczył ale odstąpił też od ortodoksji 7 Soborów Powszechnych (np do Credo dodał "Filioque")
Focjusz
 
  

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Elżbieta » Śr lip 27, 2011 20:27

I uważasz, że Cerkiew Prawosławna istnieje w takiej samej , niezmienionej formie od czasów Jezusa ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Focjusz » Cz lip 28, 2011 20:12

Elżbieta napisał(a):I uważasz, że Cerkiew Prawosławna istnieje w takiej samej , niezmienionej formie od czasów Jezusa ?

Oczywiscie.
Prawosławie ma niezmienne zasady wiary. Wywodzi się wprost od Apostołów.
Papiestwo uznało, że Kościół jest dla niego za ciasny i nie realizuje ambicji monarchii watykańskiej, więc dodało parę rzeczy i założyło swój własny kościół z siedzibą w Rzymie. Podobny ruch wykonał Luter kilka wieków później

Januarius napisał(a):Zastanawialiście się do którego wyznania należałby Jezus, gdyby dzisiaj żył na ziemi?

Na to pytanie nie odpowiem jednoznacznie.Powiem tak: jeśli całe Chrześcijaństwo porównać do drzewa to Prawosławie jest głownym pniem. Największy konar boczny to Kościół rzymski, gałezie tego drzeba to są Kościoły ewangelickie a drobne gałazki które wyrastają z gałezi to są wspólnoty ewangelikalne i inne sekty. Jak gałaź odpadnie od drzewa to nie wyrasta z niej nowe drzewo tylko usycha
Focjusz
 
  

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Tomasz » Cz lip 28, 2011 20:44

Prawosławie ma niezmienne zasady wiary. Wywodzi się wprost od Apostołów.


Katolicy i Protestanci również wywodzą się od Apostołów.

Papiestwo uznało, że Kościół jest dla niego za ciasny i nie realizuje ambicji monarchii watykańskiej, więc dodało parę rzeczy i założyło swój własny kościół z siedzibą w Rzymie. Podobny ruch wykonał Luter kilka wieków później


Zarówno papiestwo jak i później Luter nie założyli żadnego nowego kościoła. To błąd logiczny. W obu przypadkach mieliśmy do czynienia z rozbiciem Kościoła.
Rzymianie za schizmatyków uważają Prawosławnych.

Chrześcijaństwo porównać do drzewa to Prawosławie jest głownym pniem. Największy konar boczny to Kościół rzymski, gałezie tego drzeba to są Kościoły ewangelickie a drobne gałazki które wyrastają z gałezi to są wspólnoty ewangelikalne i inne sekty. Jak gałaź odpadnie od drzewa to nie wyrasta z niej nowe drzewo tylko usycha


Nie mogę zgodzić się z takim porównaniem Przyjacielu. Model drzewa pasuje do genealogii ale nie do udowadniania, który kościół ma być uważany za prawowierny. Przypomina mi to trochę retorykę papistów : "To my jesteśmy ten prawdziwy Kościół, to u nas jest pełnia zbawienia".

My np. moglibyśmy stwierdzić tak : "główne pnie Chrześcijaństwa tj. Zachodnie i Wschodnie zaczęły usychać, zatem Luter powrócił do korzeni - do fundamentu i na nim odbudował ten prawdziwy Kościół i to my jesteśmy tym głównym pniem".

Nie posługujmy się jednak taką retoryką, bowiem łatwo możemy wpaść w pychę.


MAZale napisał(a):A teraz mnie możecie rozstrzelać

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i nie gniewajcie się, że mam inne zdanie
Michał


Rozstrzelamy Cię o świcie - powoli i w męczarniach :mrgreen:

A tak poważnie - bardzo ciekawa wypowiedź. Mam jeszcze dziś parę spraw technicznych do zrobienia, ale jutro odniosę się do Twojego postu :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Focjusz » Cz lip 28, 2011 20:55

Tomasz napisał(a):
Katolicy i Protestanci również wywodzą się od Apostołów.

Nieprawda. Kościół Rzymski jak i Luteranie powstali dużo później

Tomasz napisał(a):
Zarówno papiestwo jak i później Luter nie założyli żadnego nowego kościoła. To błąd logiczny. W obu przypadkach mieliśmy do czynienia z rozbiciem Kościoła.
Rzymianie za schizmatyków uważają Prawosławnych.

Luter jak i papiści odstąpili od ortodoksji Kościoła Soborowego.



Tomasz napisał(a): Nie mogę zgodzić się z takim porównaniem Przyjacielu. Model drzewa pasuje do genealogii ale nie do udowadniania, który kościół ma być uważany za prawowierny. Przypomina mi to trochę retorykę papistów : "To my jesteśmy ten prawdziwy Kościół, to u nas jest pełnia zbawienia"..

Prawosławni to są Chrześcijanie wywodzący się bezpośrednio od Apostołów. To mit Kościoła rzymskiego że to my sie oderwaliśmy od Kościoła. To papieżom rzymskim nie podobały sie pewne rzeczy i chceli rządzić po swojemu.
Ale jak by nie patrzeć- wcale nie twierdzimy że nieprawosławni pójda prosto do piekła i że tylko prawosławni będa zbawieni. O tym zadecyduje Bóg, to na sądzie ostatenczym rozstrzygnie się kto będzie zbawionym a kto nie.

Tomasz napisał(a): My np. moglibyśmy stwierdzić tak : "główne pnie Chrześcijaństwa tj. Zachodnie i Wschodnie zaczęły usychać, zatem Luter powrócił do korzeni - do fundamentu i na nim odbudował ten prawdziwy Kościół i to my jesteśmy tym głównym pniem"..

Skąd takie rewelacje? Mamy ciągłośc bezpośrednio od Apostołów,mamy też niezmienne zasady wiary (czego nie mozna powiedzieć o papistach i protestantach)

Tomasz napisał(a):Nie posługujmy się jednak taką retoryką, bowiem łatwo możemy wpaść w pychę.

Pychą jest posługiwanie się Pismem Świętym według własnego widzimisię
Focjusz
 
  

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Focjusz » Cz lip 28, 2011 20:59

Dopowiem jedno- w przeciwieństwie do ewangelikalnych protestantów nie dzielimy ludzi na wybranych i przeznaczonych do potepienia. Bóg chce aby każdy byl zbawiony,jednak człowiek ma wolną wole i Bóg nikogo nie zmusza by był zbawiony
(dyskusje odnośnie tego prosze kierować do tematu "Zbawienie dla wszystkich")
Focjusz
 
  

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Tomasz » Cz lip 28, 2011 21:24

(dyskusje odnośnie tego prosze kierować do tematu "Zbawienie dla wszystkich")


Właściwe masz rację, ale tematy za bardzo nam się zazębiają i na razie nie będę robił zamieszania.

Nieprawda. Kościół Rzymski jak i Luteranie powstali dużo później


Mylisz pojęcia Focjuszu i cały czas powielasz swój błąd. Kościół Rzymski czy Luteranie "NIE POWSTALI" tylko wyodrębnili się z jednego organizmu. Luter nie założył żadnego nowego kościoła, tylko zreformował istniejący. Luteranie posiadają sukcesje apostolską tak samo jak Prawosławni.

Luter jak i papiści odstąpili od ortodoksji Kościoła Soborowego.


Nie. Luter powrócił do ortodoksji kościoła starożytnego od której odeszli papiści i prawosławni.

Prawosławni to są Chrześcijanie wywodzący się bezpośrednio od Apostołów. To mit Kościoła rzymskiego że to my sie oderwaliśmy od Kościoła. To papieżom rzymskim nie podobały sie pewne rzeczy i chceli rządzić po swojemu.


Rzymianie powiedzą, że to co napisałeś to mity prawosławne :)

Skąd takie rewelacje? Mamy ciągłośc bezpośrednio od Apostołów,mamy też niezmienne zasady wiary (czego nie mozna powiedzieć o papistach i protestantach)


Również mogę zapytać, skąd rewelacje że Cerkiew jest tym "prawowitym Kościołem". My ortodoksyjni Luteranie również mamy niezmienne zasady wiary i również ciągłość od Apostołów.

Pychą jest posługiwanie się Pismem Świętym według własnego widzimisię


Taki zarzut może postawić każdy - każdemu.

Jak widzisz Focjuszu - możemy się tak przekomarzać bez końca i do czego dojdziemy ?

Szanujmy się nawzajem i miejmy w sobie więcej pokory.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Focjusz » Pt lip 29, 2011 20:04

Tomasz napisał(a): Mylisz pojęcia Focjuszu i cały czas powielasz swój błąd. Kościół Rzymski czy Luteranie "NIE POWSTALI" tylko wyodrębnili się z jednego organizmu. Luter nie założył żadnego nowego kościoła, tylko zreformował istniejący. Luteranie posiadają sukcesje apostolską tak samo jak Prawosławni.

Nie macie takiej samej sukcesji Apostolskiej ponieważ nie posiadacie sakramentu kapłaństwa. Luter założył swój Kościół po 1517, podobnie jak papieże po 1054. U mnie jest niewykrzywiona i nie zdeformowana wiara


Tomasz napisał(a): Nie. Luter powrócił do ortodoksji kościoła starożytnego od której odeszli papiści i prawosławni.

W jaki sposób Prawosławni rzekomo odeszli? My trzymamy się wiernie Pismu oraz Tradycji apostolskiej (które są nierozłączne)
A Luter, potem Kalwin ustalili swoje doktryny - tak wiec jest kilkadziesiąt tysięcy denominacji protestanckich. Nawet samych nurtów Luterańskich jest pełno. A w Cerkwii jest jedna wiara

Tomasz napisał(a): Rzymianie powiedzą, że to co napisałeś to mity prawosławne :)

Nie potrafią tego udowodnić. Przecież pierwotny Kosciół powstał w Jerozolimie a nie w Rzymie (ani tym bardziej w Witemberdze). Kościół papieski to schizmatycka herezja

Tomasz napisał(a): Również mogę zapytać, skąd rewelacje że Cerkiew jest tym "prawowitym Kościołem". My ortodoksyjni Luteranie również mamy niezmienne zasady wiary i również ciągłość od Apostołów.

Nieprawda, Jakoś Apostołowie np nie obchodzili Święta Reformacji :)

Pychą jest posługiwanie się Pismem Świętym według własnego widzimisię


Tomasz napisał(a): Taki zarzut może postawić każdy - każdemu..



"jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę. (17) Wy zatem, umiłowani, wiedząc o tym wcześniej, strzeżcie się, abyście dając się uwieść błędom tych, którzy nie szanują praw Bożych, własnej stałości nie doprowadzili do upadku. " (2P 3: 16-17)
Widać że Pismo Święte nie jest do prywatnej interpretacji, samowolna interpretacja prowadzi do zguby. Kosciół powstał wcześniej niz Biblia, to Kościół ustalił kanon Pisma Świętego więc tylko Kościół jest władny je interpretować
Jak widzisz Focjuszu - możemy się tak przekomarzać bez końca i do czego dojdziemy ?

Tomasz napisał(a): Szanujmy się nawzajem i miejmy w sobie więcej pokory.

Owszem. Ja Was szanuję (mimo że nie zgadzam się z Wami w sprawach wiary). W pewnych rzeczach się zgadzamy ,w innych nie.Jednak mam prawo świadczyć o mojej wierze.
Focjusz
 
  

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Tomasz » Pt lip 29, 2011 20:44

Nie macie takiej samej sukcesji Apostolskiej ponieważ nie posiadacie sakramentu kapłaństwa. Luter założył swój Kościół po 1517, podobnie jak papieże po 1054. U mnie jest niewykrzywiona i nie zdeformowana wiara


Focjuszu - masz prawo świadczyć o swojej wierze, ale jako gość na forum luterańskim robisz to w sposób agresywny. Piszesz, że w Cerkwi jest niewykrzywiona i niezdeformowana wiara - czyli sugerujesz, że wiara ewangelików jest zdeformowana ?
Podważasz prawowitą sukcesję apostolską luteran, która w NICZYM NIE RÓŻNI SIĘ OD SUKCESJI PRAWOSŁAWIA (niektóre linii sukcesji wychodzą również od Cerkwi) Kwestia pojmowania kapłaństwa jako sakramentu nie tutaj nic do rzeczy. Poza tym - sakramenty są tylko dwa : Chrzest i Eucharystia. Kapłaństwo sakramentem nie jest. To błąd zarówno papistów jak i prawosławia.

Powtarzam Ci po raz nie wiem który, że LUTER NIE ZAŁOŻYŁ ŻADNEGO KOŚCIOŁA - nie wiem skąd masz takie fałszywe informacje i pomimo naszego sprostowania nadal forsujesz tą nieprawdziwą tezę.

W jaki sposób Prawosławni rzekomo odeszli? My trzymamy się wiernie Pismu oraz Tradycji apostolskiej (które są nierozłączne)
A Luter, potem Kalwin ustalili swoje doktryny - tak wiec jest kilkadziesiąt tysięcy denominacji protestanckich. Nawet samych nurtów Luterańskich jest pełno. A w Cerkwii jest jedna wiara


Nie interesują mnie inne denominacje. Na marginesie - prawosławie też nie jest tak jednolite.

Nie potrafią tego udowodnić. Przecież pierwotny Kosciół powstał w Jerozolimie a nie w Rzymie (ani tym bardziej w Witemberdze). Kościół papieski to schizmatycka herezja


Kościół Chrześcijański nie powstał również w Konstantynopolu i również nic nie udowodnisz. Dla papistów to wy jesteście schizmą.

Nieprawda, Jakoś Apostołowie np nie obchodzili Święta Reformacji


Czy wiesz co to jest "Święto Reformacji" ? Nie wiem do czego miała być ta uwaga.

Focjuszu - ja nie wchodzę na fora prawosławne i nie przekonuje, że tylko luteranizm jest niezdeformowany i wierny Pismu a cała reszta to sort gorszego gatunku.
Szanuje Cerkiew Prawosławną i również cieszę się, że mamy tutaj jej przedstawiciela, dlatego też nie mam zamiaru przypuszczać ataków na prawosławnych, choć moglibyśmy założyć wątek "Błędy i wypaczenia Cerkwi" - tylko po co ?
Mamy skakać sobie do gardeł czy szukać jedności ?

Jeżeli nie skończysz z retoryką zbliżoną do lefebrystów, będę zmuszony sięgnąć po środki regulaminowe.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości