Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Kallistos » So kwi 07, 2012 20:49

@Vojtas

Pytanie z innej beczki- dlaczego niektóre wspólnoty prawosławne nie uznają chrztu dokonanych w innych kościołach?


Chrzest jest sakramentem, którym szafuje Kościół i poprzez niego przyjmuje wiernych, oczyszcza z grzechów tych, co go przyjmują. Generalnie jest tak, że każdy konwertyta powinien, choć nie musi, przyjąć ponowny chrzest, gdy powraca do Kościoła prawosławnego (takiej terminologii używa się wobec tych przychodzących spoza ortodoksji, ale z chrześcijaństwa) bądź do niego wkracza. Chrzest jest znakiem przynależności. Dlaczego, technicznie rzecz biorąc, prawosławie miałoby uznawać chrzty dokonywane poza Kościołem wobec wspólnot, których ortodoksja nie uważa za Kościoły prawowierne? To skomplikowana kwestia i faktycznie zależy od tradycji lokalnej.

Mi nie proponowano wtórnego chrztu, sam go chciałem. Gdybym nie chciał, nie byłby to problem - bo już jeden chrzest przyjąłem. Z drugiej strony, w Rosji czy na górze Atos powtórny chrzest uważa się za obowiązkowy. Prawosławie nie jest w tej kwestii monolitem. Inna też sprawa, od kogo się przychodzi... Jeśli, na przykład, od kogoś, kto się nazywa chrześcijaninem, ale nim nie jest (na przykład mormoni, świadkowie etc.), to wtedy chrzest jest obowiązkowy, bo pierwotny.

Ewangelicy odpadli w wyniku reformacji od KRK a nie od Cerkwii
A KRK to dla Cerkwii kościół odłaczony,schizmatycki. Zatem odłaczyli się od odłaczonych...


Coś w tym stylu :wink: . Odłączenie od odłączenia to wciąż odłączenie, że tak rzucę masłem maślanym. Inna sprawa, że Kościół nie ma tylko li wyłącznie widzialnych granic. To coś rozpiętego w wieczności, w metafizyce.

Rumunia czy Grecja się laicyzują,mimo że w tej ostatniej prawosławie jest kościołem państwowym


Dlatego też zaproponowałem, by je podać za przykład. Rosja akurat dość szybko się ewangelizuje, choć odgórnie - ale to zawsze był potężny problem tamtejszego prawosławia.
Kallistos
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz kwi 05, 2012 09:14
Lokalizacja: Festung Polen
wyznanie: prawosławie
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Tomasz » So kwi 07, 2012 21:03

Chrzest jest sakramentem, którym szafuje Kościół i poprzez niego przyjmuje wiernych, oczyszcza z grzechów tych, co go przyjmują. Generalnie jest tak, że każdy konwertyta powinien, choć nie musi, przyjąć ponowny chrzest


Tutaj będę miał całkowicie odmienne zdanie. Chrzest jest sakramentem i jeżeli jest dokonany w imię Trójjedynego Boga jest ważny, niezależnie od tego w jakiej wspólnocie miał miał miejsce. W/g nas nie można przyjąć powtórnego chrztu, gdyż w ten sposób podważałoby się skuteczność tego pierwszego.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Vojtas » So kwi 07, 2012 21:05

Kallistos napisał(a): .. Chrzest jest znakiem przynależności

Chrzest jest znakiem przynależności do Chrystusa a nie do organizacji wyznanowej. "Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów" tak mawiamy w naszym credo.
Ewangeliczni protestanci też każą chrzcić ponownie w wieku dojrzałym (jako znak wyznania wiary)
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Tomasz » So kwi 07, 2012 21:07

Chrzest jest znakiem przynależności do Chrystusa a nie do organizacji wyznanowej. "Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów"


I dlatego nie może być ponawiany.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Agnes » So kwi 07, 2012 21:17

Co do Chrztu to mam dokładnie takie samo zdanie jak Tomasz i Vojtas. Między innymi dlatego nigdy nie mogłam dogadać się z baptystami.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Vojtas » So kwi 07, 2012 21:25

Według mnie powtórny chrzest jest herezją!
Każdy chrzest jest ważny jeżeli były spełnione warunki: formuła trynitarna,intencja chrztu,oraz woda
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Aleksander » So kwi 07, 2012 21:34

Vojtas napisał(a):Według mnie powtórny chrzest jest herezją!
Każdy chrzest jest ważny jeżeli były spełnione warunki: formuła trynitarna,intencja chrztu,oraz woda

Chyba uproscilbym nawet do dwóch: formuła trynitarna i woda.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Vojtas » So kwi 07, 2012 21:36

pastor Aleksander napisał(a): Chyba uproscilbym nawet do dwóch: formuła trynitarna i woda.


Tak KRK uprościł. Według nich to ochrzcić może nawet ateista czy buddysta
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Elżbieta » So kwi 07, 2012 22:03

Zgadzam się z Pastorem Aleksandrem - potrzebna jest woda i formuła trynitarna.
W krytycznych sytuacjach noworodka może nawet ochrzcić pielęgniarka.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Kallistos » N kwi 08, 2012 07:58

@Tomasz

Chrzest jest sakramentem i jeżeli jest dokonany w imię Trójjedynego Boga jest ważny, niezależnie od tego w jakiej wspólnocie miał miał miejsce.


A co, jeśli chrzest został przyjęty we wspólnocie wyznającej nauki sprzeczne z ortodoksją nawet w tak fundamentalnym względzie, jakim jest natura Wszechmogącego Boga? Prawosławie, za nauczaniem siedmiu soborów powszechnych i z natchnienia Ducha Świętego, który, jak wierzymy, w nich działał, wyznaje credo bez filioque, czyli wierzymy w Ojca jako niepojęte, przedwieczne źródło Trójcy, bez pośrednictwa Syna w pochodzeniu Ducha Świętego. Filioque obowiązujące na Zachodzie uznajemy za nadużycie, nie potwierdzone żadnym autorytetem ani Pismem. Co w takiej sytuacji z takim chrztem? To złożony problem, przeważnie drugiego chrztu się nie praktykuje - ja jednak stwierdziłem, przed Bogiem, że go potrzebuję, bo wspólnota, w której go przyjąłem jest wedle mojej wiary Kościołem odłączonym. Sobór musi się zająć normalizacją również tej kwestii.

@Vojtas

Chrzest jest znakiem przynależności do Chrystusa a nie do organizacji wyznanowej.


A czym innym jest Kościół święty i powszechny, jeśli nie mistycznym ciałem Chrystusa? Poza byciem czysto ziemską, wadliwą i grzeszną organizacją.
Kallistos
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz kwi 05, 2012 09:14
Lokalizacja: Festung Polen
wyznanie: prawosławie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości