Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Baptyści

Baptyści

Postprzez blaisee » Pn sty 08, 2018 14:54

Chyba nie ma jeszcze takiego tematu. Jedynie odnosnie gruzińskich baptystów znalazłem. Otóż ciekawi mnie co myślicie o tym nurcie? Nie ukrywam że mi bliskiemu choć ostatnio coraz częściej bywam w kościołach ewangelickich :wink:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Baptyści

Postprzez Aleksander » Pn sty 08, 2018 15:55

Kiedyś na FBkowej stronie przewodniczącego KChB próbowałem publicznie zastanowić się dlaczego baptyści w Polsce próbują "wpisać się" w ten sam rząd Kościołów Reformacji. Dlaczego przypisują sobie jako swoje źródło hasła Reformacji? Niestety, szybko zostałem"zbanowany". Nie było dyskusji. Raczej od razu usłyszałem zarzut dyskryminacji. Nie miałem na myśli niczego takiego. Tak. np. na oficjalnej stronie Kościoła Baptystów w Rosji był wpis o tym, że baptyści nie są protestantami. Mają całkowicie swoją osobną drogę rozwoju.
Z ruchu anabaptystów potrafiła uformować się grupa chrześcijańska. Jeśli nawet przypisują hasła Reformacji to i tak pozostaje ogromna różnica. Mówiąc "tylko Pismo" reformatorzy nie mieli na myśli porzucenie Tradycji Kościoła. Baptyści maja dokładnie to na myśli..... Itd.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Baptyści

Postprzez Aleksander » Pn sty 08, 2018 16:15

Pomimo tego, że jest do pewnego stopnia uformowaną grupą chrześcijańską, posiada budynki, seminarium, ordynuje liderów i gromadzi się na regularne nabożeństwa. Wciąż twierdzę, że pozostaje ruchem misyjnym z niedojrzałą teologią. Wciąż bardziej opierającej się na optymizmie członków niż dojrzałych znakach Kościoła, służbie Kościoła.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Ostatnio edytowano Pn sty 08, 2018 17:05 przez Aleksander, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Baptyści

Postprzez blaisee » Pn sty 08, 2018 16:25

Oczywiscie zgadzam sie co do tego ze miedzy baptystami a ewangelikami sa spore roznice, ale przeciez z choinki sie nie urwali ;) Impulsem to ich powstania byla reformacja choc nie bez powodu nazywa sie anabaptyzm tzw "radykalna reformacja" ale jednak podwazanie tradcji powstalo zdaje sie w srodowiskach kalwinskich a i Thomas Helwys ani Menno Simmons tez z choinki sie nie urwali. Jeden poczatkowo byl przeciez purytaninem a drugi zwolennikiem Lutra
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Baptyści

Postprzez MMW » Pn sty 08, 2018 16:48

W praktyce dominują tam koncerty pop-rockowe i kazania "od Sasa do Lasa". Jedni są bardziej charyzmatyczni, inni nie, jedni bardziej kalwińscy, inni bardziej arminiańscy. W sumie wpisują się w mainstreamowy, koncertowo-młodzieżowy protestantyzm, jak Kościół Ewangelicznych Chrześcijan czy campbellici [Kościół Chrystusowy w RP]. Bez wyrazu.
Avatar użytkownika
MMW
 
Posty: 32
Dołączył(a): N mar 13, 2016 18:28
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: zainteresowany luteranizmem
  

Re: Baptyści

Postprzez blaisee » Pn sty 08, 2018 17:02

MMW napisał(a):W praktyce dominują tam koncerty pop-rockowe i kazania "od Sasa do Lasa".

Nie mialem okazji byc na takim nabozenstwie u baptystow :wink: Natomiast kazania faktycznie czasamie neistety sa rozwleczone ze nie wiadomo o co wlasciwie chodzi.

Jedni są bardziej charyzmatyczni, inni nie, jedni bardziej kalwińscy, inni bardziej arminiańscy.

No widzisz sam - W katolicyzmie to samo :wink: Jak widac taki problem dzisiejszego chrzescianstwa ze w kosciolach jest misz-masz wszystko i nic.

W sumie wpisują się w mainstreamowy, koncertowo-młodzieżowy protestantyzm, jak Kościół Ewangelicznych Chrześcijan

No nie moge sie z tym zgodzic. Kosciol Ewangelicznych Chrzescijan znam slabo ale tam to w ogole jakos nie widzialem tego o czym mowisz, u baptystow tez nie bardzo. Racze w kosciolach zielonoswiatkowych spotkalem sie z tym o czym piszesz - tance, hulance, oklaski, 50 minut koncertu i 50 minut kazania okraszonego dowcipami i anegdotami z zycia pastora...
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Baptyści

Postprzez MMW » Pn sty 08, 2018 19:17

Do ewangelicznych chodziłem okrągły rok. Była perkusja, gitary i śpiewy z refrenem x 100 co tydzień. Zaleta taka, że grali ciszej niż campbellici :lol:
Avatar użytkownika
MMW
 
Posty: 32
Dołączył(a): N mar 13, 2016 18:28
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: zainteresowany luteranizmem
  

Re: Baptyści

Postprzez blaisee » Pn sty 08, 2018 22:56

MMW napisał(a):Do ewangelicznych chodziłem okrągły rok. Była perkusja, gitary i śpiewy z refrenem x 100 co tydzień.

Ja u ewangelicznych bylem dwa razy i byli bardzo konserwatywni(?) nie wiem jak to inaczej nazwac. Ale piesni byly ze spiewnika pielgrzyma bardzo spokojne na samym pianinie :) Natomiast u baptystow rzeczywiscie perkusje i gitary sie zdarzaja ale zawsze na tyle cicho ze slychac spiew ludzi :wink: I piesni tez raczej bardziej rozbudowane niz 100 razy refren. Aczkolwiek kiedy bylem w Warszawie to rzeczywiscie mam wrazenei ze tam wszystko jest na opak :lol: Ze tamtejsze koscioly sa zupelnie inne od tych w reszcie kraju.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Baptyści

Postprzez Grzegorz » Pn sty 08, 2018 23:03

MMW napisał(a): perkusja, gitary i śpiewy z refrenem x 100


Dodaj "mówienie językami" i mamy typowe nabożeństwo u zielonych :D
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Baptyści

Postprzez MMW » Wt sty 09, 2018 07:55

Językami mówili baptyści na spotkaniu młodzieżowym. Był też jakiś chłopak i dziewczyna, którzy "prorokowali" [w takim sensie starotestamentowym, czyli niby przepowiadali jakieś sprawy]. Na niedzielnych spotkaniach tego nie było. Ogólnie pomieszanie jak niemal wszędzie. Trafiłem też na moment, w którym bardziej konserwatywni [m.in. nie tolerujący tej głośnej i tandetnej muzyki] zbierali się osobno, w jakiejś innej sali - ale nie widziałem, jak to wyglądało.
Avatar użytkownika
MMW
 
Posty: 32
Dołączył(a): N mar 13, 2016 18:28
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: zainteresowany luteranizmem
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron