Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kościoły unijne

Re: Kościoły unijne

Postprzez Zofia » Śr gru 27, 2017 00:41

Grzegorzu,
wybór Komitetu Honorowego nie był żadną decyzja polityczną, bo nie Rząd był organizatorem Obchodów Reformacji. A "arcybiskupka" Antje była najważniejszym gościem, ponieważ reprezentowała największy Koscioł Luterański (przynajmniej z nazwy ;))) No, a Reformacja, jak Ci zapewne wiadomo, była zwiazana z kościołami protestanckimi, a nie prawosławnymi czy katolickimi. Więc wymienianie hierarchów katolickich czy prawosławnych, jak to uczyniłeś - raczej mało logiczne..... Przykro mi.

Jonahu,
Ks. Kelter chętnie by przysłał księży (niemieckojęzycznych), ale jego kościoł nie ma na to funduszy. Natomiast nas (konserwatywnych luteranów w Warszawie) jest za mało, żeby taką misję sfinansować......
Porównanie z apostołami ładne, ale wiesz , w naszym polskim klimacie sandały i torba raczej nie wystarczą .......;)

Blaisee,
Red. Bruncz pisal niedawno, ze jest jakies oświadczenie Kosciola Szwecji w sprawie eutanazji, niestety, nie mogę znaleźć w internecie.
Zofia
 
  

Re: Kościoły unijne

Postprzez Aleksander » Śr gru 27, 2017 02:09

Grzegorz napisał(a):Odnośnie rozumienia Komunii - kluczowe jest moim zdaniem kryterium czy dane wyznanie postrzega Eucharystię jako środek łaski. Bez tego nie ma mowy o interkomunii, pytanie czy jest to kryterium wystarczające?
W zeszłą niedzielę miałem ciekawą rozmowę po nabożeństwie. Często odwiedza nas brat w Chrystusie z Kościoła Szkocji (prezbiteriański kościół). Jest on konserwatywnym i głęboko wierzącym człowiekiem. Jednak nie przyjmuje komunii u nas. Zagadałem go dlaczego tak jest. Jego odpowiedz mnie zaskoczyła. Kościół Szkocji uczy, że sakrament Eucharystii jest symbolem. Moja reakcja była natychmiastowa. Westminsterskie wyznanie wiary uczy o tym, że sakrament jest środkiem łaski, jest unią sakramentalną, jest znakiem i pieczęcią. Nie mówi o symbolicznym rozumieniu. Kościół Szkocji zatem nie jest wierny wyznaniu.
W USA jakiś czas temu prowadzone były poważne rozmowy pomiędzy Kościołem Katolickim, Anglikańskim i Luterańskim o zbliżeniu się do siebie. Jednak Kościół Anglikański i Luterański nie dogadali się ze sobą w kwestii sukcesji apostolskiej. Luteranie pozostali przy swoim stanowisku, nie przyjmować sukcesji. Ale wystarczająco dużo już zobaczyłem co się dzieje w Kościele Anglii i nie chodzi o skrajny liberalizm. W wielu parafiach nie praktykuje się chrztu niemowląt. Bardzo często natomiast można spotkać powtórne chrzty na wyznanie wiary. Mój znajomy właśnie taki miał, niestety. Spotkałem księża anglikańskiego, który został wyrzucony z parafii ze względu na to że chciał udzielić chrztu niemowlęciu. Proboszcz zaś nie uznawał chrztu dzieci. Poznałem innego księdza, który sam chrzci na nowo ludzi dorosłych, którym wcześniej udzielał sakramentu jako dzieciom. Opowiadam to wszystko w celu pokazania tego, że to co teraz się dzieje w Kościołach to jest jeden wielki misz masz. Dlatego moim zdaniem w danej chwili trzeba dążyć nie tyle do wspólnej doktryny ile do liturgii. Praktykować tradycyjną modlitwę i liturgię wspólnie (unijnie), a w między czasie uczyć doktryny?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Ostatnio edytowano Śr gru 27, 2017 10:37 przez Aleksander, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kościoły unijne

Postprzez blaisee » Śr gru 27, 2017 08:35

Aleksander napisał(a):Spotkałem księża anglikańskiego, który został wyrzucony z parafii ze względu na to że chciał udzielić chrztu niemowlęciu. Proboszcz zaś nie uznawał chrztu dzieci. Poznałem innego księdza, który sam chrzci na nowo ludzi dorosłych, którym wcześniej udzielał sakramentu jako dzieciom.

O to taki dzisiejszy Menno Simmons :lol:
A powaznie to w Szwecji czy Wielkiej Brytanii wielu baptystow czyni odwrotnie - przyjmuja do kosciola ludzi ochrzczonych jako dzieci w innym kosciele. Chociaz to akurat wg mnie dobrze ale pokazuje jak wszystko stanelo na glowie.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Kościoły unijne

Postprzez Zofia » Śr gru 27, 2017 13:02

Pastorze Aleksandrze,
z zainteresowaniem przeczytałam opis tej sytuacji w W.Brytanii. Ale zaskoczyło mnie zdanie Pastora: Luteranie pozostali przy swoim stanowisku, nie przyjmować sukcesji Jak to? Przeciez w Polsce ukazała się bardzo cenna, moim zdaniem, ksiązka ks. Jana GROSSA: "Sukcesja apostolska polskich biskupów luterańskich" wyd. 2012 (2013?). Dla mnie, osobiście, luterański Sakrament Ołtarza jest tylko wtedy sakramentem (sacrum), jeżeli istnieje ta sukcesja apostolska. Nie kieruję się bowiem definicjami teologicznymi typu: "środek łaski, unia, pieczęc", etc.etc. lecz wyłącznie i tylko słowami Chrystusa: "Kto spożywa ciało moje i pije krew moją,ten ma żywot wieczny,a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Albowiem ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem. Jak mnie posłał Ojciec, który żyje, a ja przez Ojca żyję, tak i ten, kto mnie spożywa, żyć będzie przeze mnie. Taki jest chleb, który z nieba zstąpił ....."/Ew.Jana 6, 53-58/

ps.1/ Owszem, zdaje sobie sprawę, że ta sukcesja apostolska polskich biskupów rwie się czasami ze względu na zaszłości historyczne, ale jednak jest ...... Tzw. sukcesja wiary, bez sukcesji urzędu - do mnie nie przemawia.
ps.2/ To uprawnienie dla polskich diakonek odnośnie sprawowania Sakramentu Ołtarza w sytuacji, gdy nie są ordynowane na urząd duchownego luterańskiego w stopniu prezbitera - to dla mnie skandal. Ciekawa jestem, czy to 'uprawnienie' daje diakonkom automatycznie moc rozgrzeszania wiernych po Spowiedzi powszechnej ......Jeżeli tak, to jest następny , w moim odczuciu, SKANDAL ......
Zofia
 
  

Re: Kościoły unijne

Postprzez Grzegorz » Cz gru 28, 2017 21:47

Zofia napisał(a):Więc wymienianie hierarchów katolickich czy prawosławnych, jak to uczyniłeś - raczej mało logiczne..... Przykro mi.


Heh, o brak logiki proszę mieć żal do ducha ekumenizmu. Nie wymieniłem tych hierarchów "ot tak", lecz dlatego, że wzięli udział w wydarzeniach związanych z Reformacją.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości