Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

spowiedź ewangelika w KRK

spowiedź ewangelika w KRK

Postprzez Grzegorz » Cz lis 09, 2017 23:43

Niedawno sobie dumałem o spowiedzi prywatnej i zastanowiłem się nad hipotetyczną sytuacją: przychodzi ewangelik do rzymskokatolickiego księdza i prosi o absolucję w prywatnej spowiedzi. Czy taka prośba jest dopuszczalna? Wydaje mi się, że po stronie ewangelickiej nie ma przeszkód - Reformacja wittenberska nigdy nie kwestionowała ważności prywatnej spowiedzi. Właściwie jedyną kłopotliwą rzeczą byłoby rozumienie pokuty - modlitwy zalecone przez księdza są rozumiane w KRK jako pokuta za grzechy, podczas gdy dla nas pokutą jest realna poprawa życia. Sądzę, że jednak, że rzymski ksiądz i ewangelik mogliby dojść w tej sprawie do porozumienia, jeśli każdy z nich byłby otwarty na racje drugiej strony.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: spowiedź ewangelika w KRK

Postprzez Grzegorz » Cz lis 09, 2017 23:46

Znaczy się - nie myślcie, że zamierzam wywinąć taki numer, po prostu przedstawiam eksperyment myślowy :D
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: spowiedź ewangelika w KRK

Postprzez blaisee » Pt lis 10, 2017 17:32

Nie sądze żeby ksiądz katolicki udzielił rozgrzeszenia osobie wyznania innego niz rzymsko- lub grekokatolickie. W koncu jakby nie bylo ekumenicznie itp to jednak protestanci sa "schizmatykami" :wink:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  


Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron