Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Prymat papieża

Re: Prymat papieża

Postprzez Grzegorz » Pt paź 27, 2017 23:10

Bardzo starannie dobrałem zarzut. De Montfort twierdzi, że osobiste zwrócenie się do Matki Bożej jest konieczne do zbawienia. Jest to jawna sprzeczność ze świadectwem św. Piotra w Dziejach Apostolskich, który mówi o Jezusie Chrystusie: nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni. [Dz 4, 12]. Tutaj nie ma się nad czym zastanawiać, pobożność proponowaną przez de Montforta należy stanowczo odrzucić.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Prymat papieża

Postprzez Zofia » Pt paź 27, 2017 23:39

Nie chodzi przecież o tego Montforta. Wykorzystałeś tego Montforta jako kij na papieża, że głosi herezję. A dla mnie nabożeństwo do Matki Bożej nie jest herezją. Bo w Biblii jest wyrażnie napisane:

Oto bowiem odtąd BŁOGOSŁAWIONĄ
zwać mnie będą wszystkie
pokolenia.
Bo wielkie rzeczy uczynil mi
Wszechmocny

(Łuk.1;48)
Jak nabożeństwo do BŁOGOSŁAWIONEJ może być herezją??
Protestanci dziwnie ślepną przy tym fragmencie Pisma Św.
Sola Scriptura to przesłanie, a nie bibliolatria .....
Zofia
 
  

Re: Prymat papieża

Postprzez Grzegorz » Pt paź 27, 2017 23:53

Napisałem bardzo dokładnie o co mi chodzi. Nie nazwałem herezją nabożeństwa do Marii tylko naukę o konieczności takiego nabożeństwa do zbawienia. Nauczanie ludzi, że do zbawienia jest konieczne coś co wcale nie jest konieczne do zbawienia stanowi zamach na Ewangelię.

Podsumowując: De Montfort pisze traktat, w którym pojawia się herezja. Tak czy nie? Przez 300 lat papieże nie kiwnęli palcem, żeby tę oczywistą herezję odrzucić. Mam rację czy nie? Kto jak kto, ale papież Pius XII musiał o niej słyszeć, bo kanonizował de Montforta. Po prostu nie uznał jej za herezję. Jeśli rzekoma Skała nie rozpoznaje oczywistej herezji to nie jest Skałą.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Prymat papieża

Postprzez Zofia » So paź 28, 2017 01:40

Grzegorzu,
...... Traktat Ludwika de Monfort stanowi herezję w świetle teologii protestanckiej, a dla Koscioła rzymskokatolickiego od 1999r. kiedy KRK przyjął Naukę o Usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę.
Tymczasem papież Pius XII żył w latach 1876-1958, a zatem w czasach kościoła potrydenckiego, kiedy to nauki protestanckie były potępioną herezją, a nie traktaty na temat NMP i jej kultu, zwłaszcza że następował wtedy intensywny rozwój mariologii, doprowadzając do ustanowienia dogmatów maryjnych.
Papież jest Skałą, ale stosownie do stanu współczesnej mu teologii, a nie na wyrost!!!
Zofia
 
  

Re: Prymat papieża

Postprzez Grzegorz » So paź 28, 2017 04:34

Przecież taka relatywizacja to jest zaprzeczenie idei urzędu Skały. Skała nie może nas prowadzić w maliny tylko dlatego, że nasza teologia kuleje i trzeba poczekać na poprawkę. Na tej zasadzie ja mógłbym głosić, że biskup Samiec jest Opoką Kościoła ( :D ). Popiera ordynację kobiet? Nie szkodzi, taką mamy współcześnie teologię.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Prymat papieża

Postprzez Zofia » So paź 28, 2017 13:27

NIESZCZĘŚCIEM jest podział chrześcijaństwa na katolicyzm, prawosławie i protestantyzm (a jeśli jeszcze wziąć pod uwagę mnogość protestanckich nurtów....) Odmienne teologie i odmienne eklezjologie, różne pojęcia herezji ....

Duch Świety, kiedy przelatuje nad kościołami katolickimi krzyczy NIE!! dla ordynacji kobiet, a kiedy przelatuje nad protestanckimi - woła donośnie TAK! TAK!

Tacy jesteśmy ......;))))
Zofia
 
  

Re: Prymat papieża

Postprzez Zofia » N paź 29, 2017 13:07

Uroczystości "500lecia Reformacji" już w tym roku nie świętuję. Ale mam bezpośrednią relację z centralnej Uroczystości na Zamku Wwskim - od znajomego luteranina. Obecny był prezydent Duda, Jerzy Buzek, prymas W. Polak, kard. Nycz, Hanna Gronkiewicz Waltz, Adam Bodnar .... Towarzystwo, jak widać, dosyć mieszane .....;)) Prymas Polak ciagle przysypiał, jak twierdzi mój znajomy, ale kard. Nycz cierpliwie go budził ....
Rzecz oczywista, "jasną" stronę Lutrowej reformacji prezentowała "prymaska" Szwecji, Antje Jackelen, która otwarcie opowiada się za aborcją, eutanazją i homo-małżeństwami (to wszystko jest zresztą praktykowane szeroko w Szwecji). No cóż, Biskup-zwierzchnik polskiego Koscioła Ewang.-Augsb.zaprojektował taką właśnie przyszłość neo-liberalnego "chrześcijaństwa" dla polskich luteranów. Europejskie neomarksistowskie wartości wypędziły z tego Koscioła wartości chrześcijańskie, zapisane w Nowym Testamencie.
Współczuję. Szkoda, ze Biskup zwierzchnik nie zaprosił przedstawicieli z Miedzynarodowej Rady Luterańskiej, a tylko lewacką ŚFL.
Warszawski autobus "reformacyjny" pilotowała z kolei pastorka z W.Brytanii, Paulina Hławiczka. Quo vadis, KEA ....
Zofia
 
  

Re: Prymat papieża

Postprzez blaisee » N paź 29, 2017 17:20

Zofia napisał(a):(a jeśli jeszcze wziąć pod uwagę mnogość protestanckich nurtów....)
(...)
Duch Świety, kiedy przelatuje nad kościołami katolickimi krzyczy NIE!! dla ordynacji kobiet, a kiedy przelatuje nad protestanckimi - woła donośnie TAK! TAK!


katolickich kosciolow tez jest mnogosc :wink: Tyle ze Rzym dominuje kilkunastoktornie nad innymi katolickimi nurtami ;) Ale tam tez istnieja takowe w ktorych kobiety a i homoseksualisci nie sa zadnym dziwem wsrod duchownych
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Prymat papieża

Postprzez Grzegorz » N paź 29, 2017 22:10

Post do kasacji, moja omyłka.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Prymat papieża

Postprzez Aleksander » Pn paź 30, 2017 10:01

A swoją drogą, gdyby nie Reformacja to nie wiadomo w jakim stanie KRK i papież by się teraz znajdowali. Przecież zachowania papieży oraz biskupów prowadziły do całkowitej ruiny Kościoła Zachodniego. Reakcja na Reformację, dysputy i konkurencja z kościołami Protestańskimi sprawiły ogromne zmiany. Chociaż jest to tylko teoria, to ja w nią wierzę.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości