Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Krótkie napomnienie o różańcu

Re: Krótkie napomnienie o różańcu

Postprzez Aleksander » Śr paź 11, 2017 08:53

Grzegorz napisał(a):
Aleksander napisał(a):Jeśli powtarzanie ćwiczeń fizycznych prowadzi do dyscypliny ciała i osiągnięć, podobnie powtarzanie ćwiczeń duchowych prowadzi do dyscypliny duchowej i osiągnięć w sferze duchowej???


No nie, taka analogia jest niewłaściwa. W sferze ciała osiągnięcia zależą wyłącznie od naszych uczynków, musimy sami zapracować na osiągnięcia. Natomiast w sferze duchowej wzrost jest możliwy dzięki nadnaturalnemu wsparciu Ducha Świętego. To prawda, że częściowo bierzemy udział w naszym uświęceniu, ale tylko cześciowo (a w usprawiedliwieniu jesteśmy całkowicie bierni).
Grzegorz, dlaczego uważasz, że systematyczność, dyscyplina w modlitwie i rozważaniu (medytacji) Słowa Bożego nie jest ponad naturalnym działaniem Ducha Świętego? Nie znam tradycji pietystycznej w luteraniźmie, aby móc podać jakieś przykłady, natomiast wśród purytan w Anglii były znane praktyki prowadzenia osobistego dziennika modlitewnego. Codziennie zapisywano myśli wynikające z rozważania Słowa Bożego oraz metodyczne prośby do modlitwy. W naszych czasach chrześcijańska organizacja "Nawigatirzy" czerpie z tradycji purytan. Na co tygodniowych spotkaniach uczestnicy grupy dzielą się swoimi zapisanym w dziennikach myślami. Uczą się rozpisywać prośby modlitewne na każdy poszczególny dzień tygodnia. Celem grupy jest uczyć się dyscypliny duchowej. Po swoim nawróceniu na chrześcijaństwo prowadziłem podobny dzienniczek dzień w dzień przez 3 lata:)

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Ostatnio edytowano Śr paź 11, 2017 10:08 przez Aleksander, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Krótkie napomnienie o różańcu

Postprzez Aleksander » Śr paź 11, 2017 09:06

Dla mnie problem w medytacji tylko różańca szczególnie przez osoby, które słabo znają Pismo Święte, może polegać na tym, że osoby takie mogą wyobrażać rzeczy niewłaściwe. Różaniec ma pomóc i w medytacji istotnych prawd wiary w sposób modlitewny, a nie tylko intelektualny. Pismo Święte zaś jest napisane językiem pozwalającym kojarzyć jedne części z drugimi. Zatem jeśli osoba słabo zna Pismo, zamiast rozważać Słowo w świetle Słowa, może rozważać je w świetle swojej wyobraźni. Dlatego różaniec musi poprzedzać czytanie i pouczenie z Pisma Świętego. "Rozważam Słowo Twoje" pisał król Dawid w psalmach.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Krótkie napomnienie o różańcu

Postprzez Maksymilian » Śr paź 11, 2017 10:33

Z tego co wiem, luterski różaniec ma też tajemnice tyle, że tam gdzie jest mowa np. o Wniebowzięciu Marii Panny i Ukoronowaniu jej na królową nieba i ziemi jest Społeczność Świętych i Niebieskie Jeruzalem. Sam parę razy modliłem się w takiej formie, ale powtarzając "Jezusie Chrystusie Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznikiem" za każdym powtórzeniem inną sprawę polecałem Jezusowi.

Powiem tak, jest to tak jak z nożem, można nim zabić, a można nim pokroić jedzenie. Każdy musi sam rozeznać czy różaniec luterski czy liturgia godzin są formą, która jest dla niego odpowiednia.
Maksymilian
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron