Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ortodoksja Prawoslawna

Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Herbert » Pt lip 01, 2016 16:08

Od nich mozna sie wiele nauczyc!
Cytuje fragment z glosu Cerkwi bulgarskiej krytykujacego rezolucje "wszech"prawoslawnego soboru na Krecie - wymiencie slowo Cerkiew na Kosciol i macie dokladnie i nasza sytuacje (no bo i nasi czesto tak interpretuja):
W rozdziale „Misji Cerkwi Prawosławnej w świecie współczesnym”, w pkt A „Godność osoby ludzkiej” czytamy:
„Celem wcielenia Słowa Bożego jest przebóstwienie (ros.- обожение) człowieka. Chrystus, odnawiając w Sobie Samym starego Adama (por. Ef. 2:15), „przebóstwił (ros.- сообожил) w Sobie człowieka, samego, początek naszej nadziei” (Euzebiusz z Cezarei, Dowód na korzyść Ewangelii 4, 14. PG 22, 289). Bo jak w starym Adamie zawarty był cały rodzaj ludzki, tak również w nowym Adamie zebrany jest cały rodzaj ludzki: „Jednorodzony stał się człowiekiem po to, aby <…>, aby zebrać razem i przywrócić do pierwotnego stanu umarły ród, czyli ludzkość” (Cyryl z Aleksandrii, Komentarz do Ewangelii Jana, tom 9, PG 74, 273D-275A). To nauczanie Cerkwi jest źródłem wszelkiego chrześcijańskiego dążenia do zachowania godności i wielkości człowieka.”
Zostawmy na boku powołanie się na heretyka (pół Arianina), jakim jest Euzebiusz z Cezarei i dziwnie brzmiącą koncepcję o „godności i wielkości człowieka”, aby zatrzymać się na głównym: niedopuszczalnej identyfikacji jedności rodzaju ludzkiego w pierwszym Adamie i jedności rodzaju ludzkiego w nowym Adamie. Zgodnie z nauczaniem Cerkwi, możemy mówić tylko o podobieństwu, ale nie o identyfikacji tych jedności. Różnica jest oczywista: jedność w pierwszym Adamie – jest według pochodzenia i nie zależy od wolnej woli człowieka; jedność w nowym Adamie, jednak jest w duchu, a jego realizacja jest bezpośrednio zależna od nieskrępowanego wyrażenia woli każdego człowieka. To, że Słowo przyjęło ludzkie ciało, wcale nie oznacza, że tylko ze względu na ten fakt, wszyscy stali się jednym w Chrystusie (ponieważ w ten sposób niszczy się wolna wola człowieka), a przecież właśnie to sugeruje podany wyżej tekst w części „jak w starym Adamie zawarty był cały rodzaj ludzki, tak również w nowym Adamie zebrany jest cały rodzaj ludzki”. Zwracamy uwagę na imiesłów bierny czasu przeszłego „zebrany”, co oznacza działanie dokonane. Jednak gromadzenie ludzi w Chrystusie wcale nie jest zakończonym faktem, a tylko celem Wcielenia Chrystusa, realizowanego w czasie po Wcieleniu. Przecież właśnie na tym polega misja Cerkwi: wydobywanie ludzi ze świata, leżącego w złu i dołączanie ich do Cerkwi i Łaski Bożej, udzielanej w Sakramentach Cerkwi, łącząc ich właśnie w ten sposób z Chrystusem.
Herbert
 
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Iwona » So lip 02, 2016 11:51

Herbercie,
dzięki za ciekawy tekst i Twój komentarz.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Andrzej » Cz lip 28, 2016 12:12

O ile rozumiem, to cytat jest z przyjętej przez Wszechprawosławny Sobór deklaracji a komentarz jest autorstwa władz Patriarchatu Bułgarskiego? Czy Herberta?

Co - zdaniem Herberta - jest "dokładnie naszą" (w domyśle "konfesyjnych luteran"?) sytuację? Przekonanie wyrażone w komentarzu Patriarchatu, ze zbawienie zależy całkowicie od wolnej woli człowieka a nie od Boga, którego poznajemy w Chrystusie? Czy o coś innego?
Nie chcę broń Boże dyskutować, czy czegokolwiek podważać, pytam jedynie z ciekawości, co w tym tekście odpowiada - zdaniem konfesyjnych luteran - "dokładnie naszej sytuacji"?
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Herbert » Cz lip 28, 2016 13:55

Cytat pochodzi z krytyki tegoz "soboru" przez Cerkiew bulgarska.
"Dokladnie nasza sytuacja" - to moj dopis. Bo czesto sie slyszy, ze Bog stal sie czlowiekiem, wiec AUTOMATYCZNIE kazdy czlowiek (przez sam fakt jego czlowieczenstwa) jest teraz dzieckiem Boga, czyli "w Nowym Adamie". Nie tylko katolicy tak uwazaja, dla ktorych Wcielenie czesto jest bardziej podkreslane niz Krzyz.
Na pewno znawienie nie zalezy "calkowicie od wolnej woli czlowieka", tym niemniej potrzebna jest swiadoma DECYZJA czlowieka ze PRZYJMUJE te darmowa laske. W zbawieniu nie ma zadnego automatyzmu (ani tez negatywnej predestynacji).
Herbert
 
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Grzegorz » Wt mar 13, 2018 08:17

Człowiek jest całkowicie bierny w swoim usprawiedliwieniu.

Natomiast chciałem się pochwalić, że w najbliższą niedzielę idę po raz pierwszy w życiu na liturgię prawosławną :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Piotr O. » Śr mar 14, 2018 15:30

W jakim celu? Pytam z ciekawości.
Piotr O.
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn lut 26, 2018 15:15
wyznanie: KEA
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Grzegorz » Śr mar 14, 2018 22:30

Niedługo wyjeżdżam na kilka dni do miejsca gdzie będzie wielu prawosławnych chrześcijan - szczegółami się pewnie podzielę za kilka tygodni ;) Zamierzam tam wziąć udział w prawosławnej liturgii, ale uznałem, że pierwszy kontakt lepiej zrobić w Polsce.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Grzegorz » Śr mar 14, 2018 22:34

Pomijając inne powody, to kieruje mną częściowo zwykła ciekawość. Nigdy nie widziałem liturgii wschodnich chrześcijan.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Grzegorz » N mar 18, 2018 21:08

No powiem Wam, że mi się podobało. Wprawdzie tradycyjny, zachodni styl liturgii bardziej mi odpowiada, ale wschodnią liturgią też można się zbudować :) Pod koniec nabożeństwa nawet poszedłem pocałować ikonę Chrystusa i jakoś mi się ciepło na sercu robi, gdy o tym myślę :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Aleksander » Pn mar 19, 2018 12:22

Tak, liturgia prawosławna potrafi wprawić w zachwyt, szczególnie ładne śpiewy. A jednak udział wierzących, świeckich jest bardzo mały. Wciąż można pozostać obserwatorem przez większość czasu. Na tym polega siła Reformacji. Bez udziału świeckich święta liturgia nie może być odprawiona.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron