Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Mariologia Lutra?

Mariologia Lutra?

Postprzez Herbert » N lis 29, 2015 00:29

Czy znacie moze ksiazke Krzysztofa Kowalika "Wejrzał na nicość swojej służebnicy. Doktora Marcina Lutra Komentarz do Magnificat. Studium teologiczno-ekumeniczne"?
zob. tez http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Collectanea_Theologica/Collectanea_Theologica-r1995-t65-n3/Collectanea_Theologica-r1995-t65-n3-s17-69/Collectanea_Theologica-r1995-t65-n3-s17-69.pdf
Co o tym sadzicie?
DO SLUCHANIA W CZASIE ADWENTU: https://www.youtube.com/watch?v=TghUDNKbbVE
Herbert
 
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Anna Maria » N sty 22, 2017 19:17

do komentatorki Iwony

mam dla Ciebie wiadomość, która powinna Ciebie ucieszyć. Dzis było Centralne nabożeństwo ekumeniczne z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrzescijan. Piekne kazanie wygłosil zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego, bp Jerzy Samiec, a zaraz po jego kazaniu wszyscy (cały koscioł), razem z kantorem, spiewalismy PIEŚŃ MARII, czyli Magnificat, do którego komentarz napisał Marcin Luter (pisałaś tu o mariologii Lutra).
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Herbert » Wt sie 15, 2017 09:32

Próbuję rozumieć braci katolików. Ciężko mi to idzie, ale próbuję.
Dzisiejsze katolickie święto w języku niemieckim nazywa się niefortunnie "Mariä Himmelfahrt" - niestety używa się tam to samo słowo jak na Wniebowstąpienie (Chrystusa Pana), co powoduje mnóstwo nieporozumień.
Na ten temat znalazłem bardzo ciekawy artykuł (http://www.fronda.pl/a/czemu-wniebowzie ... 98028.html)
Bez wchodzenia w szczegóły, przedstawiam do dyskusji:
"Zanim jednak cokolwiek powie się na ten temat, należy rozprawić się z pewnymi błędnymi założeniami związanymi z Wniebowzięciem. Pierwsze założenie dotyczy samego słowa wniebowzięcie (assumption).
(...) Mowa tu o Wniebowzięciu Maryi, nie zaś o Jej Wniebowstąpieniu. Chrystus wstąpił do nieba, natomiast Najświętsza Maryja Panna została wzięta do nieba. Innymi słowy, w odróżnieniu od swojego Syna Jezusa, Maryja nie „wstąpiła własną mocą” do nieba – że tak powiem – lecz została wzięta do nieba dzięki ingerencji mocy Boga. Tak więc Wniebowzięcie Maryi jest czymś, co zrobił dla niej Bóg, podobnie jak Jej Niepokalane Poczęcie i Dziewicze Macierzyństwo, a nie czymś, czego dokonała sama. Jest to działanie zbawczej mocy Chrystusa wobec Matki Bożej.
Kolejnym błędnym założeniem przyjmowanym czasem przez ludzi jest przypuszczenie, że Wniebowzięcie oznacza, iż Matka Boska nigdy nie umarła. Tak naprawdę doktryna ta mówi jedynie, że „po zakończeniu ziemskiego życia [Maryja zawsze Dziewica] z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej”, a nie że w ogóle nie doświadczyła ona śmierci. Niektórzy teologowie przekonywali (słusznie czy nie), że Maryja nie umarła, ale sam dogmat tego nie głosi."
(...) Często przyjmuje się także całkiem fałszywe założenie, że doktryna o Wniebowzięciu odnosi się wyłącznie do samej Maryi, bez odwołania się do Chrystusa czy Kościoła. Lecz jak przypomina nam papież Jan Paweł II, naukę katolicką dotyczącą Matki Bożej należy rozpatrywać w świetle tajemnicy Chrystusa i Kościoła (encyklika Redemptoris Mater, nr 4). Te dwie podstawowe zasady maryjne – jak moglibyśmy je nazwać – pomagają nam również zrozumieć Wniebowzięcie Matki Boskiej."

Koresponduje to chyba z niektorymi intuicjami Lutra, ktory powiedzial:
Dzisiaj jest święto naszej drogiej Pani, Matki Bożej, dla upamiętnienia Jej śmierci i odejścia do nieba (…) Ewangelia nie mówi nam niczego o Marii w niebie (…) Wystarczy jeśli wiemy, że święci, którzy od nas odeszli żyją w Bogu (…) Nie ma więc żadnej wątpliwości, że Dziewica Maria jest w niebie. Jak to się stało – nie wiemy, a ponieważ Duch Święty nic nam na ten temat nie powiedział, nie możemy z tego czynić artykuły wiary. Wystarczy, że wiemy, że żyje w Chrystusie.” Cytowalem Lutra ze starego artykulu D. Bruncza (z ktorym w innych kwestiach absolutnie sie nie zgadzam): http://www.ekumenizm.pl/ekumenizm/na-sw ... ie-miriam/
Ostatnio edytowano Wt sie 15, 2017 14:53 przez Herbert, łącznie edytowano 1 raz
Herbert
 
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Zofia » Wt sie 15, 2017 10:34

Może komentator Herbert (jako mężczyzna) będzie miał więcej szczęścia, bo dwie komentatorki, które poruszały na tym portalu temat Marii (Maryi) i "Magnifikatu" , zostały wyrzucone stąd przez moderatora za podważanie nauk KEA i agitację do Koscioła katolickiego .
Zofia
 
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Herbert » Wt sie 15, 2017 15:09

Podważanie? Agitacja? Kto?
Skąd taki strach przed katolicyzmem? Sztywna pewność siebie - a może jednak brak pewności?
"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie!" (1 Tes 5, 21)

"To wam powiedziałem przebywając wśród was. A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem." (J 14, 25-26)
"Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi." (J 16, 13-14)
Herbert
 
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Elżbieta » Wt sie 15, 2017 15:36

„Dzisiaj jest święto naszej drogiej Pani, Matki Bożej, dla upamiętnienia Jej śmierci i odejścia do nieba (…) Ewangelia nie mówi nam niczego o Marii w niebie (…) Wystarczy jeśli wiemy, że święci, którzy od nas odeszli żyją w Bogu (…) Nie ma więc żadnej wątpliwości, że Dziewica Maria jest w niebie. Jak to się stało – nie wiemy, a ponieważ Duch Święty nic nam na ten temat nie powiedział, nie możemy z tego czynić artykuły wiary. Wystarczy, że wiemy, że żyje w Chrystusie.”


Z tym stwierdzeniem zgadzam się całkowicie, ale tu nic nie jest wspomniane o wniebowzięciu Marii.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Herbert » Wt sie 15, 2017 17:13

Niczego nie sugeruje, tylko pytam:
Kiedy nastapi zmartwychwanie naszego ciala - dopiero przy koncu swiata, po sadzie ostatecznym? A moze juz w momencie naszej smierci?
Poniewaz Bog jest ponad czasem, jest wiecznym "teraz", to w niebie nie ma czasu i u Niego "czasy Kosciola" - Ciala Chrystusa i zarazem Jego Oblubienicy - juz sie wypelnily - wtedy to "wniebowziecie" mozna by rozumiec jako symbol eschatologiczny:

"A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, i to nas, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia. Łaską bowiem jesteście zbawieni. Razem też wskrzesił i razem posadził na wyżynach niebieskich - w Chrystusie Jezusie." (Ef 2, 4-6)
Herbert
 
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Aleksander » Wt sie 15, 2017 22:54

Są bardzo ciekawe i pełne istotnych uwag artykuły na temat kazania dr Lutra, ale niestety w języku angielskim. Jak ktoś zainteresowany mogę podeslać. Warto też zwrócić uwagę na małe szczegóły. Kalendarz roku liturgicznego już był zmieniony lub w trakcie zmieniania. Jednak święto pozostało i właśnie w to święto Luter wygłosił kazanie, cytaty którego Herbert przedstawił. Gdyby uznać dr Lutra za radykała to pewnie walczyłby z tym aby święto znieść, a jednak.... Moim zdaniem takie podejście jest najlepszym.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Zofia » Śr sie 16, 2017 11:28

Herbercie,
Moja wypowiedź to pełna akceptacja dla Twojego komentarza na temat Marii ...

A przy okazji Swięta Wniebowzięcia warto przypomnieć, że w kalendarzu liturgicznym KEA figurują trzy święta maryjne:
2 lutego, Oczyszczenie Marii Panny
25 marca, Zwiastowanie Marii Pannie
2 lipca. Nawiedzenie Marii Panny

Niestety, "figurują".
Zofia
 
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Elżbieta » Śr sie 16, 2017 16:38

Co znaczy figurują ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron