Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Katolicy

Re: Katolicy

Postprzez Tomasz » N gru 02, 2012 15:00

W Polsce jest jeden Kościół Luterański i jego się trzymamy. Oczywiście, że konwersja do innego kościoła luterańskiego np. niemieckiego SELK-u jest teoretycznie możliwa, ale dla ludzi mieszkających w znacznym oddaleniu od granicy to nonsens. Nikt nie będzie dojeżdżał na nabożeństwa kilkaset kilometrów.
Zresztą - mieszkamy i żyjemy w Polsce i tutaj mamy Kościół Ewangelicko-Augsburski o który powinniśmy dbać i działać na rzecz zjednoczenia z innymi kościołami luterańskimi i staroluterańskimi.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Katolicy

Postprzez Jonah » N gru 02, 2012 17:15

Witold napisał(a):
Jonah napisał(a):Gdzie konkretnie "studiuje" koleżanka? Bo ja studiowałem tu i ówdzie. I muszę przyznać, że mnie to niepomniernie zdziwiło.


Nie mogę Wam powiedzieć gdzie, bo było by to nie fair wobec niej. Ja nie badałem sprawy wszystko wiem jedynie z jej przekazu. A nie sądzę żeby kłamała bo nie ma w tym żadnego interesu, jest zapaloną katoliczką i nie widzi w tym nic złego, katechizm jej wystarcza.


Może chodziło jej o to, że przedmiotów biblistycznych jest stosunkowo mało, jeśli uwzględni się całość programu studiów. Bo to i Teologia dogmatyczna i Teologia moralna i Teologia fundamentalna itd., a nawet Religioznawstwo, Metafizyka, Teoria poznania czy Socjologia religii itp. Sam obliczyłem, że musiałem zdać na tym kierunku prawie 50 egzaminów. W tej wielości może być tak, że przedmioty biblijne gdzieś giną. Nie wyobrażam sobie jednak, i sam się nigdy z czymś takim nie spotkałem, żeby zamiast Ksiąg biblijnych omawiano na zajęciach z biblistyki Katechizm.

Może po prostu trafiła na lekcje religii :D
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Katolicy

Postprzez damianon » Wt lut 12, 2013 19:07

http://www.ekumenizm.pl/content/article ... 220595.htm
"Luterańskie reakcje po rezygnacji Benedykta XVI"

http://www.polskieradio.pl/9/396/Artyku ... iezem-stoi
Tutaj wywiad z Dariuszem Brunczem, luteraninem, redaktorem naczelnym serwisu Ekumenizm.pl. Można posłuchać.

Tak na marginesie, idea ordynariatów dla anglikanów i luteran to jest zasługa tego właśnie człowieka. To idea "praktycznego ekumenizmu" w wydaniu KRK.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Katolicy

Postprzez Elżbieta » Wt lut 12, 2013 21:58

Benedykt XVI swoją abdykacją zyskał moje uznanie, bo kiedy doszedł do wniosku, że nie starcza już mu sił, zrezygnował. Uczciwie postąpił, niech mu Bóg błogosławi .
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Katolicy

Postprzez septemberlicht » Cz lut 14, 2013 13:59

Ja nie mogę mówić o uznaniu, bo tak naprawdę nie znam rzeczywistych przyczyn tej decyzji. Abdykacja może dowodzić wielkiej odwagi i odpowiedzialności, ale także tchórzostwa i braku odpowiedzialności. Nie twierdzę, że Benedykt stchórzył, albo że brak mu odpowiedzialności. Ale dziwi mnie, że w zasadzie wszyscy wyłącznie go chwalą i wierzą mu na słowo. Biorąc pod uwagę to co się ostatnio działo w Kurii Rzymskiej (i o czym pisały media) przyczyny abdykacji mogły być naprawdę różne. Mogły faktycznie wiązać się z kiepską kondycją fizyczną papieża, ale nie tylko z tym.

Swoją drogą polecam ten artykuł. Momentami argumentacja tej dziewczyny jest trochę naciągana, ale warto przeczytać. Tym bardziej, że pojawiają się tam wątki luterańskie.

http://www.tokfm.pl/blogi/liberte/2013/ ... papieza_/1
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Katolicy

Postprzez Elżbieta » Cz lut 14, 2013 14:35

Uważasz, że lepiej trzymać się urzędu za wszelką cenę i do końca życia? Uważam, że jeżeli ktoś się nie czuje na siłach wykonywać jakiegokolwiek zadanie, to uczciwiej jest jednak zrezygnować niż pełnić swoją funkcję tylko z nazwy.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Katolicy

Postprzez septemberlicht » Cz lut 14, 2013 14:55

Odpowiem trochę przekornie - czy kiedy będę bardzo stary i chory mam prawo powiedzieć do swoich dzieci; "słuchajcie, nie mam już sił być waszym ojcem, iddźcie sobie i dajcie mi spokój"? Nie, nie mogę. Bo ojcem jest się do śmierci. I tak jak my do dzieci, tak dzieci mają do nas prawo.

No chyba, że jesteśmy jedynie "ojcem" z nazwy, ojcem w znaczeniu "prawno-administracyjnym". Dlatego podzielam opinię tej bloggerki, która pisała, że dymisja Benedykta była paradoksalnie dowodem tego, że instytucja "papieża" to tylko funkcja administracyjna. I sam papież dał dowód tego, że "papież" to w rzeczywistości taki superbiskup, administrator Watykanu, który może np. złożyć rezygnację. Żaden z papieża Ojciec Święty, żaden ktoś będący w szczególnym mistycznym kontakcie z Chrystusem, ktoś nieomylny, namaszczony przez Ducha Świętego. To po prostu jeden z członków kolegium kardynalskiego, wybrany w kwazi-wyborach. Nikt więcej i nikt mniej.

Dlatego moim zdaniem, katolicy mają teraz do zgryzienia poważny orzech. Instytucja papiestwa wymaga - z ich perspektywy - radykalnej reformy, a przynajmniej głebokiego przemyślenia. Bo papież to już nie Ojciec Święty, mistyczny namiestnik i ziemski zastępca Chrystusa, głowa chrześcijan. Ale po prostu rzymsko-katolicki biskup Rzymu, wyjątkowy choć przecież tylko jeden z wielu kościelnych administratorów, zarządców.

Wracając do Twojego pytania - szczerze mówiąc nie widzę powodu, aby jakoś specjalnie chwalić papieża za to, że podał się do dymisji. On przecież nie dokonał żadnego bohaterskiego czynu, tylko zachował się racjonalnie - tak jak każdy trzeźwo myślący człowiek zachować się powinien. Jest świadom tego, że nie radzi już sobie z zarządzaniem swoją "firmą", więc dla dobra tej "firmy" oddaje stołek młodszym i silniejszym.
Ostatnio edytowano Cz lut 14, 2013 15:10 przez septemberlicht, łącznie edytowano 6 razy
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Katolicy

Postprzez septemberlicht » Cz lut 14, 2013 14:56

...
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Katolicy

Postprzez Elżbieta » Cz lut 14, 2013 15:22

W odpowiedzi przytoczę wypowiedź jednego z czytelników:
Neścisłości logiczne:
zaparcie się DEFINICJA:
nie przyznawać się do kogoś lub czegoś albo odmawiać komuś lub czemuś wartości.
Piotr się zaparł Jezusa ze strachu, papież nie zaparł się Chrystusa (dalej jest duchownym) tylko zrzekł się władzy papieskiej. Duża różnica.
dymisja DEFINICJA:
zwolnienie z zajmowanego stanowiska
Piotr się zaparł, nie dymisjonował się. Zaparł się, co mu przepowiedział Jezus. Lecz to inna opowieść.
Papież nie zaparł się, tylko abdykował czyli słownikowo zrzekł się władzy.
Nie zapierał się i proszę nie szerzyć nieprawdy.
Duch Święty może powołać i odwołać. Nawet papież mu nie "podskoczy", teolog czy pseudoteolog.
Nikt.
Papieże różni byli. Było ich nawet trzech. Mówi się, że papieżyca też była i to w ciąży. Czy to coś zmienia w sprawie ? Czy jak stado kucharzy przypali ziemniaki oznacza to, że nie można zjeść dobrze ugotowanych z masełkiem i popić dobrym czeskim piwem ?

Papież nie jest Ojcem Świętym, bo mamy tylko jednego Ojca Świętego - Boga Ojca. Inne twierdzenie jest wbrew Pismu Świętemu.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Katolicy

Postprzez Jonah » Cz lut 14, 2013 15:40

"Chociaż ustępuję, będę zawsze blisko was wszystkich w modlitwie, a wy będziecie bliscy mnie, nawet jeśli pozostanę ukryty dla świata", hm, czy człowiek może tak o sobie mówić jak ten papież. Coś mi się widzi, że uważa się za kogoś więcej niż człowiek...

Żaden z papieża Ojciec Święty, żaden ktoś będący w szczególnym mistycznym kontakcie z Chrystusem, ktoś nieomylny, namaszczony przez Ducha Świętego. To po prostu jeden z członków kolegium kardynalskiego, wybrany w kwazi-wyborach


Telogia rzymskokatolicka odróżnia urząd i osobę. Charyzmat jest związany z urzędem, nie z osobą. To nie Joseph Ratzinger jest nieomylny, wedle niej, kiedy definiuje jakieś nauczanie ex cathedra, ale papież Benedykt XVI. Nawet nie wszystkie wypowiedzi urzędującego papieża uznawane są za nieomylne. Teologowie mają problem z odróżnieniem, które są nieomylne, a które są prywatną opinią papieża :D
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości

cron