Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

za wszystkich czy za wybranych?

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Vojtas » N gru 04, 2011 20:45

Od dawna toczy się spór między róznymi środowiskami protestanckimi odnośnie wybrania do zbawienia.
Arminanie (należa do nich Metodyści, Zielonoświątkowcy,Adwentyści) toczą odwieczny spór ze zwolennikami predestynacji (Kalwini, rózne środowiska Baptystyczne, fundamentalisci biblijni).
Moje pytanie jest następujące: po jakiej stronie opowiadają się Luteranie? Do kogo z Was jest bliżej ?
Wydaje mi się że bardziej opowiadacie się za stanowiskiem że "Jezus umarł za wszystkich" niż za tym że "Jezus umarł za wybranych -za wszystkich wybranych do zbawienia)
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Tomasz » N gru 04, 2011 21:18

Wydaje mi się że bardziej opowiadacie się za stanowiskiem że "Jezus umarł za wszystkich" niż za tym że "Jezus umarł za wybranych -za wszystkich wybranych do zbawienia)


Wydaje mi się, że przyjęcie pierwszej czy też drugiej koncepcji tak naprawdę niewiele dla nas zmienia. Bowiem nawet przyjmując, że Jezus umarł tylko za wybranych - i tak nie wiemy kto jest tym "wybranym".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Vojtas » N gru 04, 2011 21:22

Tomasz napisał(a):
Wydaje mi się że bardziej opowiadacie się za stanowiskiem że "Jezus umarł za wszystkich" niż za tym że "Jezus umarł za wybranych -za wszystkich wybranych do zbawienia)


Wydaje mi się, że przyjęcie pierwszej czy też drugiej koncepcji tak naprawdę niewiele dla nas zmienia. Bowiem nawet przyjmując, że Jezus umarł tylko za wybranych - i tak nie wiemy kto jest tym "wybranym".


Wybrany jest każdy, Jezus umarł za każdego człowieka,za grzechy całego Świata. Jednak nie każdy przyjmuje zbawczą ofiarę Jezusa
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Elżbieta » N gru 04, 2011 21:24

:P To fakt, nikt nie może być pewien swego wybrania. W Biblii jest napisane, ze Jezus umarł za wszystkich i ja wolę się tego trzymać

- odpowiedź dotyczy postu Tomasza
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Vojtas » N gru 04, 2011 21:25

Zanegowanie predestynacji jest dla kalwinów czymś gorszym niż dla katolików negowanie kultu i dogmatów Maryjnych :P
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Tomasz » N gru 04, 2011 21:29

Kalwini nie podchodzą chyba tak rygorystycznie do predystynacji.

A związku z tematem : http://www.konfesyjni.pl/predestynacja.html
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Vojtas » N gru 04, 2011 21:41

Tomasz napisał(a):Kalwini nie podchodzą chyba tak rygorystycznie do predystynacji.

A związku z tematem : http://www.konfesyjni.pl/predestynacja.html

W takim razie przeanalizuj to : http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 07&start=0
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Tomasz » N gru 04, 2011 22:04

Przeanalizuję, ale już nie dzisiaj :)

Mam ciekawe opracowanie dot. kalwińskiej nauki o predystynacji i jak tylko znajdę chwilkę czasu to postaram się przedstawić je tutaj, chociaż skrótowo.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Vojtas » N gru 04, 2011 22:08

Dobrze.
Z tym tematem który poruszyłem wiąże się inna sprawa. Otóż wobec bezwzględnego wybrania każdy kto jednorazowo uwierzył i się nawrócił ma już pewność zbawienia,ma "zaklepane" miejsce w niebie i nie może tego stracić. Wmawiali mi nawet że "jestes zbawiony juz teraz i nic tego nie zmieni". Ja zdecydowanie odrzucam tą doktryne. Wszak same Pismo mówi "każdy kto wytrwa do końca będzie zbawiony"
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Aleksander » N gru 04, 2011 22:37

Na początek wkleje cytat z wyznania Augsburskiego, w którym ani kalwini ani lutrzy nigdy nie sprzeczali się :
O wolnej woli Kościoły nasze uczą, że wola ludzka ma pewną swobodę w wypełnianiu sprawiedliwości cywilnej i w wyborze tego, co podlega władzy rozumu, wszakże bez Ducha Świętego nie ma mocy wypełniania sprawiedliwości Bożej lub duchowej, jako że "człowiek zmysłowy nie pojmuje tych rzeczy, które są Ducha Bożego". Albowiem owa sprawiedliwość duchowa rodzi się w sercach, gdy ją Duch Święty pocznie przez Słowo Boże.
Warto zastanowić się nad tym dlaczego Duch Św wykonuję taką pracę w sercu człowieka?
Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron