Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

za wszystkich czy za wybranych?

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Aleksander » Pn lip 27, 2015 07:35

Dlaczego taki wniosek o manipulację, nie rozumiem?
Dobrze, że zwróciłeś uwagę na chrzest św. Czy sam sakrament nie jest zapewnieniem tego że Bóg darował nam zbawienie? Luter pocieszał chrześcijan, którzy przeżywali niepewność, aby przypominali sobie sakrament chrztu i czerpali z niego pociechę. Przecież to jest obietnica zbawienia, to jest pieczęć tego że jesteśmy dziećmi Bożymi. Myślę, że apostołowie mieli na myśli większą pewność niż stwierdzenie, że po śmierci to i tak nie wiem co będzie ze mną i czy okażę się godny.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Elżbieta » Pn lip 27, 2015 08:00

ale Ksiądz coś wspominał o predestynacji - więc w końcu jak mam to rozumieć?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Aleksander » Pn lip 27, 2015 09:26

Jako suwerenny akt Boży, u którego pragnienie i decyzja są oparte na na jego woli, a nie zewnętrznych czynnikach które muszą być spełnione. Wybranie jest podstawą naszego zbawienia. Chrystus jest spełnieniem postanowień Bożych. Natomiast realizacja wybrania dokonuje się przez głoszenie Ewangelii każdemu, zaś Duch Święty porusza serca grzeszników i prowadzi do pokuty zgodnie z postanowieniem Bożym i nikogo innego.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez winston » Pt gru 11, 2015 07:22

To w końcu są ludzie przeznaczeni do potępienia czy nie? Jest ta podwójna predestynacja czy nie? TAK czy NIE?
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Aleksander » Pt gru 11, 2015 07:41

Winston, a twoim zdaniem co wynika z tego, co napisałem do Elżbiety?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Herbert » Pt gru 11, 2015 08:03

winston napisał(a):To w końcu są ludzie przeznaczeni do potępienia czy nie? Jest ta podwójna predestynacja czy nie? TAK czy NIE?

NIE WIEM CO KALWINI, ALE WEDLUG LUTRÓW NIE.
"Bóg chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy." (1 Tm 2, 4)
Herbert
 
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Aleksander » Pt gru 11, 2015 09:56

Wszystko, co Mi daje Ojciec, do Mnie przyjdzie, a tego, który do Mnie przychodzi, precz nie odrzucę, 38 ponieważ z nieba zstąpiłem nie po to, aby pełnić swoją wolę, ale wolę Tego, który Mnie posłał. 39 Jest wolą Tego, który Mię posłał, abym ze wszystkiego, co Mi dał, niczego nie stracił, ale żebym to wskrzesił w dniu ostatecznym. 40 To bowiem jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał życie wieczne. A ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym». Ew. św Jana 6

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Herbert » Pt gru 11, 2015 10:13

PODWÓJNEJ PREDESTYNACJI (CZYLI DO POTĘPIENIA?) NIE MA:
"Jakom żyw - mówi Wszechmocny Pan - nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, a raczej, by się bezbożny odwrócił od swojej drogi, a żył. Zawróćcie, zawróćcie ze swoich złych dróg! Dlaczego macie umrzeć, domu izraelski?" (Ez 33, 11)
CZYLI CZŁOWIEK PÓKI ŻYJE MA WYBÓR!
Herbert
 
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Elżbieta » Pt gru 11, 2015 10:41

Pastorze Aleksandrze, wg. mnie z przytoczonych wersetów nie wynika nic o predestenacji. To że Bóg chce wszystkich zbawić to chyba jeszcze nie jest przeznaczenie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Aleksander » Pt gru 11, 2015 11:18

Herbert napisał(a):PODWÓJNEJ PREDESTYNACJI (CZYLI DO POTĘPIENIA?) NIE MA:
"Jakom żyw - mówi Wszechmocny Pan - nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, a raczej, by się bezbożny odwrócił od swojej drogi, a żył. Zawróćcie, zawróćcie ze swoich złych dróg! Dlaczego macie umrzeć, domu izraelski?" (Ez 33, 11)
CZYLI CZŁOWIEK PÓKI ŻYJE MA WYBÓR!

"9. Jest więc rzeczą korzystną, gdy się dokonuje tego rozdziału, że przyznaje się wolnej woli sprawiedliwość świecką, a sprawiedliwość duchową przyznaje się kierownictwu Ducha Świętego w odrodzonych." Konfesja Augsburska, Artykuł XVIII. O wolnej woli
Herbert, ten artykuł dosyć wyraźnie pokazuje ograniczenia ludzkiego wyboru wynikającego z grzesznej natury człowieka. Na dodatek sam człowiek nie jest w stanie poradzić z takim ograniczeniem. Najpierw musi być ogrodzony przez Ducha. Dzieło Ducha wygląda na to, że jest suwerennym czynem Boga samego.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron