Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

za wszystkich czy za wybranych?

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Aleksander » Pt gru 11, 2015 11:20

Elżbieta napisał(a):Pastorze Aleksandrze, wg. mnie z przytoczonych wersetów nie wynika nic o predestenacji. To że Bóg chce wszystkich zbawić to chyba jeszcze nie jest przeznaczenie.

A twoim zdaniem, Elżbieta, oznaczają słowo "co mi daje Ojciec, do mnie przyjdzie..."?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Herbert » Pt gru 11, 2015 11:40

Jesli wolno mi dodac swoich pieciu groszy: W sytuacjach RZEKOMYCH sprzecznosci w Biblii zawsze nalezy wnioskowac z ducha calosci (z Ducha, a nie tylko z litery pojedynczych wersetow).
Herbert
 
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez winston » Pt gru 11, 2015 12:09

pastor Aleksander napisał(a):Winston, a twoim zdaniem co wynika z tego, co napisałem do Elżbiety?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Wolałbym jednak uzyskać od księdza jednoznaczną odpowiedź, niż dociekac co ksiądz miał na myśli pisząc to i tamto.
Temat predestynacji ostatnio bardzo mnie zainteresował, wiec próbuje poznać podstawy tej nauki. Nie wiem tylko dlaczego PŚ nie odnosi się jednoznacznie do tego zagadnienia. I dlaczego ta kwestia nie została ujęta w katechizmie heidelberskim? Jeżeli ksiądz zna odpowiedzi na te pytania i zechce się nimi podzielić, to będę szczerze zobowiązany.
Pozdrawiam
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Aleksander » Pt gru 11, 2015 12:58

Herbert napisał(a):Jesli wolno mi dodac swoich pieciu groszy: W sytuacjach RZEKOMYCH sprzecznosci w Biblii zawsze nalezy wnioskowac z ducha calosci (z Ducha, a nie tylko z litery pojedynczych wersetow).

Herbert, nie podaję fragmenty aby zaprzeczyć innym, taką hermeneutykę stosują sekty. Moim celem raczej jest pokazanie, że nasze tezy teologiczne, a szczególnie takie jednoznaczne mogą zawierać braki, chociażby z tego powodu że nie uwzględniają całości Objawienia Bożego.
Spieszę też uspokoić. Dla mnie osobiście wystarczające jest to jeśli chrześcijanie będą wierzyć zgodnie z konfesją Augsburską lub Formułą Zgody. Jednak tezy podające w tym wątku narzucają większe ograniczenia niż wspomniane konfesje.
Autorzy Formuły Zgody dosyć mądrze rozpoczęli artykuł o wybraniu ze wskazania ograniczeń oraz ram/zasad hermeneutycznych, które należy stosować do tego aby wyjaśnić doktrynę.
Pierwsza już Herbert wspomniał. Jest nim tekst z 1 Tymoteusza.
Więcej napiszę odpowiadając Winstonowi.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Aleksander » Pt gru 11, 2015 14:00

winston napisał(a):
pastor Aleksander napisał(a):Winston, a twoim zdaniem co wynika z tego, co napisałem do Elżbiety?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Wolałbym jednak uzyskać od księdza jednoznaczną odpowiedź, niż dociekac co ksiądz miał na myśli pisząc to i tamto.
Temat predestynacji ostatnio bardzo mnie zainteresował, wiec próbuje poznać podstawy tej nauki. Nie wiem tylko dlaczego PŚ nie odnosi się jednoznacznie do tego zagadnienia. I dlaczego ta kwestia nie została ujęta w katechizmie heidelberskim? Jeżeli ksiądz zna odpowiedzi na te pytania i zechce się nimi podzielić, to będę szczerze zobowiązany.
Pozdrawiam

Winston, ważniejsze jest rozważać odpowiedzi aby móc wyciągnąć wnioski, niż otrzymywać proste odpowiedzi. Prostych odpowiedzi domagają się małe dzieci. Już się tłumaczę ze swoich słow. Doktryna o wybraniu/predystynacji jest bardzo trudną doktryną. Dlatego autorzy Formuły Zgody mądrze zaczynają od założeń wstępnych. Istotnym jest jakie założenia filozoficzne zakładamy podczas interpretacji. Autorzy Formuły mówią że należy odrzucić błędne filozoficzne założenia. Według mnie takimi są determinizm lub fatalizm. Np.: jeśli ktoś słysząc o wybraniu rozumie to w takich kategoriach, że nie ma wolności wyboru, nie rozumie objawienia Bożych atrybutów i zakłada poglądy humanistycznej filozofii ponad biblijne.
Doktryna podwójnej predystynacji jest LOGICZNYM rozwinięciem wybrania. Dlatego nie jest eksponowana w konfesjach. Odnosi się do kategorii drugorzędnych, chociaż niektórzy unieśli do wymiarów najważniejszych.
Kolejne założenie wyrażone w artykule jest Chrystocentryczność. Właśnie w takich kategoriach podwójna predystynacja jest dla mnie ważna. Chodzi o skuteczność śmierci naszego Pana na krzyżu. Myślę że podobnie jest doktryna wpisana w reformowane wyznania wiary. Innymi słowy przeciwstawia się błędnym naukom/koncepcjam takim jak teoretyczna/potencjalna łaska. Wierzę, że Chrystus na krzyżu umarł za konkretnych/dosłownych ludzi, a nie potencjalną grupę ludzi.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Grzegorz » Pt gru 11, 2015 14:49

I Odrzucamy, że Bóg nie chce, by wszyscy ludzie czynili pokutę i wierzyli Ewangelii.


II Odrzucamy, że gdy Bóg woła nas do siebie, to istotnie tego nie chce, by wszyscy ludzie do niego przychodzili.


III Odrzucamy, że Bóg nie chce, by wszyscy byli zbawieni, lecz że nie dla swoich grzechów, ale jedynie według Bożego planu, postanowienia i woli są przeznaczeni na potępienie, by nie mogli być zupełnie zbawieni.


IV Odrzucamy, że to nie tylko miłosierdzie Boże i najświętsza zasługa Chrystusa, lecz w nas samych tkwi powód Bożego wyboru, dla którego Bóg wybrał nas do życia wiecznego.


Wszystkie te doktryny są fałszywe, odrażające i bluźniercze, przez które wszyscy chrześcijanie są pozbawieni wszelkiej pociechy, jaką powinni czerpać z Ewangelii i sprawowania Sakramentów, i dlatego żadną miarą nie powinny być tolerowane w Kościele Bożym.

[Formuła Zgody: O wiecznej Opatrzności i wyborze Bożym - Negativa]
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Aleksander » Pt gru 11, 2015 15:34

pochodna napisał(a):I Odrzucamy, że Bóg nie chce, by wszyscy ludzie czynili pokutę i wierzyli Ewangelii.


II Odrzucamy, że gdy Bóg woła nas do siebie, to istotnie tego nie chce, by wszyscy ludzie do niego przychodzili.


III Odrzucamy, że Bóg nie chce, by wszyscy byli zbawieni, lecz że nie dla swoich grzechów, ale jedynie według Bożego planu, postanowienia i woli są przeznaczeni na potępienie, by nie mogli być zupełnie zbawieni.


IV Odrzucamy, że to nie tylko miłosierdzie Boże i najświętsza zasługa Chrystusa, lecz w nas samych tkwi powód Bożego wyboru, dla którego Bóg wybrał nas do życia wiecznego.


Wszystkie te doktryny są fałszywe, odrażające i bluźniercze, przez które wszyscy chrześcijanie są pozbawieni wszelkiej pociechy, jaką powinni czerpać z Ewangelii i sprawowania Sakramentów, i dlatego żadną miarą nie powinny być tolerowane w Kościele Bożym.

[Formuła Zgody: O wiecznej Opatrzności i wyborze Bożym - Negativa]

Nie podważam Negativa
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez winston » Pt gru 11, 2015 18:43

Nie tylko małe dzieci domagają się prostych odpowiedzi. Nie może być bowiem tak, żeby jakąś koncepcję religijną (dosyć jednak istotną) mogły zrozumieć tylko osoby po teologii.

Za odpowiedź dziękuję.
Pozdrawiam
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Poprzednia strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości