Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

za wszystkich czy za wybranych?

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Vojtas » So lut 18, 2012 22:26

skomplik napisał(a):Czyli predestynacja w wersji Karla Bartha jest jak najbardziej do przyjęcia przez Arminian :) Przyznam szczerze że bardzo cenie tego teologa.

Tak,masz racje. Ale co sądzisz o tym że człowiek (chrześcijanin) jest już za zycia zbawiony i nie utraci tego? Biblia nie potwierdza tych rewelacji
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Wojtek » So lut 18, 2012 23:38

Wolna wola istnieje chociaż nie jest całkowita,100 procentowa.


Mój drogi, albo jest wolna albo niewolna i kóniec. Nie można być trochę w ciąży.

Moim zdaniem dziwny twór wiedzy uprzedniej można sprowadzić do zdania:
Bóg mnie zbawił, bo ja postanowiłem go wybrać.

Biblijnie zaś powinno być:
Postanowiłem go wybrać, bo mnie zbawił.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez skomplik » N lut 19, 2012 11:54

Vojtas napisał(a):
skomplik napisał(a):Czyli predestynacja w wersji Karla Bartha jest jak najbardziej do przyjęcia przez Arminian :) Przyznam szczerze że bardzo cenie tego teologa.

Tak,masz racje. Ale co sądzisz o tym że człowiek (chrześcijanin) jest już za zycia zbawiony i nie utraci tego? Biblia nie potwierdza tych rewelacji


Jeśli człowiek odejdzie od Boga to jak miałby być zbawiony? np. najpierw chrześcijanin a potem czciciel szatana.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Vojtas » N lut 19, 2012 13:09

Wojtek napisał(a): Mój drogi, albo jest wolna albo niewolna i kóniec. Nie można być trochę w ciąży.

Moim zdaniem dziwny twór wiedzy uprzedniej można sprowadzić do zdania:
Bóg mnie zbawił, bo ja postanowiłem go wybrać.

Biblijnie zaś powinno być:
Postanowiłem go wybrać, bo mnie zbawił.

Niekoniecznie. Nie jest prawdą że jedyną alternatywą dla wolnej woli jest predestynacja.
Istnieje armininianizm klasyczny oraz armininianizm Wesleyowski

Arminianizm Wesleyowski: wolna wola+powszechna łaska zbawcza
Arminianizm klasyczny: wola zależna od Boga/szatana+powszechna wola zbawcza
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Vojtas » N lut 19, 2012 17:47

ja to jestem po stronie armininanizmu Wesleyowskiego
czyli że: -
wszyscy ludzie potrzebują zbawienia
-wszyscy ludzie mogą być zbawieni
-wszyscy ludzie mogą zostać całkowicie przemienieni Bożą łaską

Podobnie jak wszyscy ewangelicy uważamy, ze pierwszy i najwazniejszy krok ku zbawieniu nalezy do Boga, a podkreślamy rolę Jego łaski. Miłość Boga wyprzedza wszystko: „Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł”. Uważamy przy tym, że ta łaska dostępna jest dla kazdego człowieka "Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny. Bo nie posłał Bóg Syna na świat, aby sądził świat, lecz aby świat był przez niego zbawiony.", Bóg chce "aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Wojtek » N lut 19, 2012 19:10

Drogi Bracie, czy Łazarz miał wolną wolę gdy Jezus go wskrzeszał?

Czy trup (duchowy, jakim jest każdy człowiek) może powiedzieć 'nie'?
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Vojtas » N lut 19, 2012 20:02

Wojtek napisał(a):Drogi Bracie, czy Łazarz miał wolną wolę gdy Jezus go wskrzeszał?

Czy trup (duchowy, jakim jest każdy człowiek) może powiedzieć 'nie'?

Człowiek nie jest trupem,jest poważnie chory (grzech) ale nie jest trupem

Człowiek musi przyjąć Jezusa, by zostać ocalonym, a jednocześnie ucieka przed Ewangelią, która do Jezusa prowadzi. Dopiero Duch Święty musi go przyciągnąć i pokazać- a wtedy, o ile nzowu nie ucieknie jak niepokorny osioł, będzie zbawiony.To Bóg wzywa nas do siebie,każdego wybiera,ale człowiek w swojej zatwardziałosci może to wezwanie odrzucic.
Należymy do Boga, nie jest to naszą zasługą czy wynikiem naszych starań. jednak Boże wezwanie możemy zignorować
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Wojtek » N lut 19, 2012 23:45

Oczywiście, że jest trupem bo przecież grzech sprowadza na człowieka duchową a w końcu i fizyczną śmierć, a później także i drugą fizyczną śmierć.
Przykro mi, ale Pismo nie pozwala zaakceptować Twojego poglądu
Zresztą znów nie odpowiedziałeś mi na pytanie!
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Vojtas » Pn lut 20, 2012 18:21

Wojtek napisał(a):Zresztą znów nie odpowiedziałeś mi na pytanie!

jakie pytanie?
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Vojtas » Pn lut 20, 2012 18:43

Mój imienniku spróbuje Cie usatysfakcjonować. Podam odpowiednie wersety:


U Mateusza, pierwsze słowa, jakie wypowiada Pan, Mt 4:17 «Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie». Jest to prawie dosłowne powtórzenie słów Jana Chrzciciela: Mt 3:2 «Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie». Jest to wezwanie skierowane do wszystkich. Jak czytamy dalej, przychodziły do niego tłumy, a nawet wielu z faryzeuszy i saduceuszy: Mt 3:5 Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. 6 Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając przy tym swe grzechy. 7 A gdy widział, że przychodzi do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: «Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? 8 Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, 9 a nie myślcie, że możecie sobie mówić: "Abrahama mamy za ojca", bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. 10 Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. Jak widać, każdy otrzymał szansę nawrócenia. I Jan zwraca się do nich, aby wydali owoce godne nawrócenia.

Łk 7:29 "I cały lud, który Go słuchał, nawet celnicy przyznawali słuszność Bogu, przyjmując chrzest Janowy. 30 Faryzeusze zaś i uczeni w Prawie udaremnili zamiar Boży względem siebie, nie przyjmując chrztu od niego." Łk stwierdza, że odmowa przyjęcia chrztu Janowego przez (część) faryzeuszy i uczonych w Piśmie była udaremnieniem Bożego zamiaru. A Boży zamiar jest tylko jeden - zbawienie swoich dzieci.
Ostatnio edytowano Pn lut 20, 2012 20:28 przez Vojtas, łącznie edytowano 1 raz
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości