Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ojcowie Kościoła i czotka

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: ojcowie Kościoła i czotka

Postprzez skomplik » Wt paź 04, 2011 09:51

mam nadzieje ze tych Szweckich, którzy nie błogosławią homo...

Pawle możesz mi polecić jakiś ojców Kościoła którzy mają ewangelickie poglądy ? :) ja polecam św. Marka Eremite i Symeona Nowego Teologa
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: ojcowie Kościoła i czotka

Postprzez Paweł » Cz paź 06, 2011 18:39

Z tym "szpecem" to trochę zażartowałem :-) Przeczytałem "Filokalie" i nie znalazłem tam chyba nic co byłoby sprzeczne z luterańskim podejściem, przynajmniej jak dla mnie.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: ojcowie Kościoła i czotka

Postprzez damianon » Pt lis 04, 2011 14:34

moim zdaniem Modlitwa Jezusowa jest jednym z największych skarbów chrześcijaństwa. tylko trzeba mieć dużo samozaparcia, żeby się jej nauczyć. sama formułka jest prosta ale żeby zrobić 800 powtórzeń w pełnym skupieniu i zrozumieniu słów potrzeba dużo czasu i chęci. potem można czerpać z niej jak ze źródełka ze świeżą wodą.
nie można podchodzić do powtarzania jakiegoś wersu i do odliczania razów na czotkach jak do wielomówstwa (takie opinie często czytam). wszystko służy pogłębieniu skupienia. wejściu głęboko w modlitwę. to jest mechanika umysłu. zostaliśmy tak stworzeni, że to pomaga. niektórzy dochodzą do momentu, że już nie używają czotek i nie potrzebują "wezwania" żeby po chwili trwać w obecności Boga.
jest to inny rodzaj modlitwy niż ten do którego większość przywykła ale nie mniej właściwy.

fajnie by było gdyby ktoś doświadczony napisał coś o swojej praktyce, albo teolog luterański. ogólnie Modlitwa Jezusowa z zasady prowadzi do przebóstwienia i nie bardzo wiem jak się to ma do teologii luterańskiej.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: ojcowie Kościoła i czotka

Postprzez Elżbieta » Pt lis 04, 2011 19:55

Nie jestem przekonana do takiej modlitwy, dla mnie to pachnie mantrą. Stanowczo wolę zwracać się do Boga swoimi słowami, z serca, tak jak powinno się rozmawiać ze swym ojcem, a przecież Bóg jest naszym Ojcem w niebie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ojcowie Kościoła i czotka

Postprzez damianon » Pt lis 04, 2011 20:04

a w czym "mantra" zła? poza nazwą kojarzącą się ze wschodem azjatyckim i religiami niechrześcijańskimi? Ojcowie Kościoła nie byli nieomylni ale to w wyniku tej właśnie praktyki modlitewnej położyli fundamenty współczesnej teologii. zamiast ciągle modlić się własnymi słowami można dla odmiany czasem posłuchać co Bóg mówi od wewnątrz nas a Modlitwa Jezusowa w tym pomaga.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: ojcowie Kościoła i czotka

Postprzez Elżbieta » Pt lis 04, 2011 23:05

Nadal nie jestem przekonana
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ojcowie Kościoła i czotka

Postprzez damianon » So lis 05, 2011 09:58

nikt Cie nie zmusza :wink:
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: ojcowie Kościoła i czotka

Postprzez skomplik » So lis 05, 2011 10:38

Myśle że bogactwo całego Kościoła polega na tym że jest miejsce na różne duchowości - sam podczas modlitwy zwracam się do Boga własnymi słowami, czasem zwłaszcza wieczorem lubie oprócz takiej modlitwy dodać jeszcze modlitwe Imienia Jezus - w mojej głowie nagle pojawiają sie sprawy które powinienem przemodlić i równocześnie to robie.
Trzeba uważać na rytualizm i na bezmyślne odmawianie.
Myśle że każdy ma "swoją" duchowość chrześcijańską w sercu przez którą czuje kontakt z Bogiem, ja osobiście mam i tak i tak (ale zdecydowanie wiecej modle się spontanicznie i ukochaną modlitwą - Ojcze Nasz).

pozdrawiam
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: ojcowie Kościoła i czotka

Postprzez Matek » So lis 05, 2011 20:49

Dołączam do grona osób ,które nigdy prędzej nie słyszały i nie modliły się na tzw. czotce. Prawda ,każdy ma prawo do indywidualnej modlitwy i jej sposobu. Byle tylko kariera czotki nie podzieliła losu i popularności oraz oby nie stała się czymś w rodzaju różańca dla katolików. Ja jako były katolik po prostu boję się nadawania przedmiotom ,pomocom religijnym (różaniec) cech i właściwości kultu i świętości. Mam jeszcze w domu swój poświęcony różaniec z Pierwszej Komunii Św. ,ale dopiero teraz dostrzegam jakie to niewłaściwe...
Matek
 
  

Re: ojcowie Kościoła i czotka

Postprzez damianon » So lis 05, 2011 21:04

Byle tylko kariera czotki nie podzieliła losu i popularności oraz oby nie stała się czymś w rodzaju różańca dla katolików


czotki są narzędziem pomocniczym a nie przedmiotem kultu, jest tak od setek lat. nigdy nie było zwyczaju święcenia czotek tak jak różańców. w Katolicyzmie np modlitwa różańcowa jest niemiła Bogu jeśli jest "odprawiona" na niepoświęconym różańcu.
jednym zdaniem: czotki to urządzenie i nic więcej, nie mają nic wspólnego z różańcem chociaż katolicy by chcieli by tak było.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości