Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

religia w zerówce

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

religia w zerówce

Postprzez Katarzyna » Śr sty 04, 2017 00:16

Witam Wszystkich!
Od jakiegoś czasu jestem protestantem, choć jak na razie bezdenominacyjnym, z racji mieszkania na wsi i ciężko strasznie tutaj o jakiś kościół inny niż katolicki. Moje dziecko chodzi na religię w zerówce, która jest w szkole podstawowej. I nie wiem co z tym fantem zrobić. Boję się ją wypisać, żeby nie była odrzucona przez dzieci w klasie. W domu staram się tłumaczyć, no ale wiadomo ksiądz w szkole robi swoje.
Miał ktoś podobnie?
Pomóżcie proszę.
Katarzyna
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt gru 16, 2016 16:31
wyznanie: protestant
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Iwona » Śr sty 04, 2017 12:40

Katarzyno,
jestem ewangeliczką (luteranką). Mam dwoje wnucząt, I i II klasa szkoły podstawowej, gdzie też maja katechezę katolicką (rodzice sa małżeństwem mieszanym wyznaniowo). Osobiście nie widzę zagrożeń na tym etapie edukacji. Podstawy wiary chrześcijańskiej są takie same dla katolików i ewangelików. W obu koścołach odmawia się przecież to samo Wyznanie wiary. Natomiast polecam czytać dziecku PIsmo Św. (w wersji dla dzieci, to, które jest wydawane przez Tow.Biblijne). Moje wnuczęta świetnie się czują w obu kościołach; ja im wyjaśniam dlaczego jest trochę inaczej w obu kosciołach. Mysle, ze na tym etapie to wystarczy .....
Pozdrawiam
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Grzegorz » Śr sty 04, 2017 13:24

Zerknąłem na program nauki katechetycznej w zerówce i wygląda na to, że poruszane są tylko bardzo fundamentalne kwestie - Bóg Stwórca, przykazanie miłości, chrzest, znaczenie modlitwy w kontakcie z Bogiem itp. Na pierwszy rzut oka nie widać nic niewłaściwego. Gorzej z wyższymi klasami, gdzie pojawia się podział na lekkie i ciężkie grzechy, nauka o konieczności usznej spowiedzi albo modlitwy maryjne.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Katarzyna » Śr sty 04, 2017 15:03

U mnie niestety są już zagrożenia, uczą się na pamięć np Zdrowaś Maryjo i inne modlitwy także do Anioła Stróża. Rozmawiają o Niebie Piekle i o Czyśccu też. Już jest to wszystko. Niestety
Katarzyna
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt gru 16, 2016 16:31
wyznanie: protestant
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Iwona » Śr sty 04, 2017 20:10

Pani Katarzynko,
niech mnie Pani nie rozśmiesza. Naprawdę istnieją większe zagrożenia dla dzieci i młodzieży niż odmawianie Zdrowaś Mario czy Modlitwy do Anioła Stróża.... Mam za sobą 37 lat w kościele katolickim i 20 w luterańskim, i codziennie tez odmawiam Zdrowas Mario ..... Bo czynił to również mój duchowy Mistrz - Marcin Luter, wprowadzając maleńką korektę w ostatnim zdaniu tej modlitwy. Istnieje cała mariologia luterańska, Luter był wielkim czcicielem Maryi. Niestety, po tzw. unii pruskiej, mariologia została wyrzucona z kościołów unijnych (luterańsko-kalwińskich). Warto to wiedzieć (proszę wpisac na Google "mariologia luterańska " i sobie poczytać). Co do tych innych "zagrożeń" ,niebo, piekło, czyściec, to tez bym na razie nie przesadzała ;))

Moje dzieci też przeszły katechezę katolicką, przystąpiły do I Komunii w kościele katolickim, biegały na nabozeństwa maryjne w maju, i swiat się nie zawalił. A na studiach ..... jedno i drugie przeszło na protestantyzm!

Nie bardzo jednak wyobrażam sobie, jak Pani chce kontynuować ten protestantyzm (zresztą nie wiem jaki nurt), skoro w pobliżu nie ma kościoła protestanckiego.
Pozdrawiam
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Elżbieta » Śr sty 04, 2017 20:24

Witaj Katarzyno. Doskonale Twój problem rozumiem. Również miałam problemy z synem i jego szkołą. W szkole mi wręcz powiedzieli, że każdy ciągnie do swego, Tylko, że ja od razu oświadczyłam, że nie chcę by mego syna uczono, a zwłaszcza pytano i nie życzę sobie świadectwa z religii na koniec roku. Moje dziecko chodziło do kościoła na lekcje religii i od naszego księdza miało dostać owo świadectwo. - Bardzo ciężko było.
Jedynym wyjściem z sytuacji, to uczenie dziecka w domu i wykazywanie w czym nauki KRK nie są zgodne z Twoimi przekonaniami.

Dobrze by było byś się określiła w sprawie przynależności konfesyjnej i poszukała w najbliższej okolicy swego Kościoła. Z całą pewnością duchowny pomoże we właściwym wychowaniu religijnym dziecka
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Elżbieta » Śr sty 04, 2017 20:42

Zdrowaś Maryjo,
łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami
i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.
Święta Maryjo, Matko Boża,
módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej
.


Czy rzeczywiście taka modlitwa jest właściwa? Przecież jedynym pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem jest Jezus Chrystus, a nie Jego matka i to właśnie Jezusowi powinniśmy oddawać się w opiekę, a nie żadnemu śmiertelnemu człowiekowi.
Owszem należy się cześć i chwała Marii za jej pobożne życie, ale modlitwy do niej kierowane są już co najmniej niewłaściwe. To, że M.Luter modlił się do niej, nie jest żadnym argumentem. On dał tylko początek naszemu Kościołowi i wcale nie znaczy, że był nieomylny. Bardziej należy czytać i zastanawiać się nad Słowem Bożym, niż tworzeniem nieomylnych autorytetów.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Herbert » Śr sty 04, 2017 21:28

Iwona napisał(a):Marcin Luter, wprowadzając maleńką korektę w ostatnim zdaniu tej modlitwy

Prosze konkretnie - jaka korekta?
U prawoslawnych slyszalem taka wersje:
"Bogurodzico, Dziewico, raduj się, łaski pełna Mario
Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami
i błogosławiony owoc żywota Twojego,
albowiem zrodziłaś Zbawcę dusz naszych."
Herbert
 
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Iwona » Śr sty 04, 2017 21:39

Szanowna Elzbieto,
nie przeczytałaś UWAŻNIE mojego wpisu.

Napisałam tam, że Marcin Luter wprowadził korektę w ostatnie zdanie. Pierwsza cześć tej modlitwy to przecież Słowa Anioła Gabriela skierowane do Maryi, a zatem tekst sciśle biblijny. natomiast drugie zdanie Marcin Luter świadomy właśnie tego, ze nie jest ono zgodne z jego teologią, zmienił na takie:
Zamiast: "Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami wszystkimi", odmawiał tak:

JEZU CHRYSTE, SYNU OJCA
ZMIŁUJ SIE NAD NAMI WSZYSTKIMI,
TERAZ I W GODZINĘ SMIERCI NASZEJ. AMEN
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Elżbieta » Śr sty 04, 2017 22:53

W takiej wersji może być, chociaż jeżeli chodzi o dzieci, to uczone są czegoś innego. I właśnie na to co było moje dziecko uczone, żadną miarą zgodzić się nie mogłam. Rzecz działa się nie w jakiejś maleńkiej wsi, ale w Koszalinie w szkole społecznej.

Jeżeli chodzi o tą modlitwę, to jednak wolę zostać przy Modlitwie Pańskiej, a najbardziej mi odpowiada modlitwa własnymi słowami, płynąca z serca, może i mało udolna, ale moja własna rozmowa z Ojcem w Niebie.
Wszelkie przeróbki katolickich modlitw całkowicie mi nie odpowiadają.

Jeżeli chodzi o słowa Anioła, to brzmiały nieco inaczej: "Bądź pozdrowiona, łaską obdarzona......... " a nie łaski pełna
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości