Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

religia w zerówce

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: religia w zerówce

Postprzez Iwona » So sty 07, 2017 13:04

Czyżbys, Pochodny, nie dostrzegał różnic pomiędzy polskim katolicyzmem a luteranizmem zachodniej Europy? Jeszcze rok, dwa, i będziesz miał tutaj w Polsce ten NOWOCZESNY i TOLERANCYJNY KOSCIÓŁ EWANGELICKI (używając terminologii naszego proboszcza) ....
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Iwona » So sty 07, 2017 17:18

Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Katarzyna » So sty 07, 2017 19:16

Iwona napisał(a):Katarzyno,
Ja nie muszę "przemycać katolicyzmu", jak to zabawnie określasz, bo luteranizm to zreformowany RZYMSKI KATOLICYZM, Marcin Luter nie założył nowego Koscioła, a jedynie oczyścił i zreformował ówczesny Koscioł rzymski. Poza tym, jako zaangażowana ekumenistka działam od 20 lat na rzecz dialogu luterańsko-rzymskokatolickiego i ufam, że już wkrótce osiągniemy tę JEDNOŚĆ W RÓŻNORODNOŚCI....


Przykro mi, Iwono, ale niestety przemycasz katolicyzm, na to forum, i wcale mi nie do śmiechu. Napisałam na forum, bo mam wątpliwości, bo potrzebna mi porada i opinia innych protestantów. Katolicki pogląd znam dobrze, prawie całe życie byłam katolikiem, sporo lat minęło, a nawet studiowałam teologię. Co do propagowanego tak bardzo przez Ciebie ekumenizmu, to uważam, że na obecnym etapie rozwoju KRK nie jest on możliwy, zbyt dużo nas dzieli. W końcu z jakiegoś powodu ludzie tacy jak Ty czy ja i inni przechodzą na protestantyzm. Dziwi mnie Twoje podejście.

Wskazówki i uwagi pani Elzbiety na pewno będą dla Ciebie cenne, z uwagi na Twój początkowy etap wchodzenia w protestantyzm . Natomiast dla mnie, osoby, która ma za sobą doświadczenia wiary i jej praktykę w OBU WYZNANIACH - nie są miarodajne, a mentorski ton - mocno odpychający.


Tak uwagi Elżbiety są dla mnie cenne, i to bardzo, jest to luteranka od urodzenia dzięki temu nie jest skażona, jak to niestety się zdarza, wśród osób, które urodziły się jako rzymsko-katolicy, doktrynami KRK. Co do tonu, nie zauważyłam :)
Katarzyna
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt gru 16, 2016 16:31
wyznanie: protestant
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Elżbieta » So sty 07, 2017 23:16

Nie wiem Iwono, po co mi podesłałaś ten link. Czy chcesz mnie przekonać do ekumenii? - Ekumenia dobra jest na papierze, jednak rzeczywistość jest całkowicie inna. Zbyt wiele przykrości i złego spotkało mnie ze strony Katolików, abym zmieniła zdanie. Jednak Katolicyzm w Niemczech jest całkiem inny niż tu w Polsce.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Iwona » N sty 08, 2017 00:44

Elzbieto,
już tylko ostatni wpis z mojej strony i wychodzę z tego wątku.

Napisałas do mnie takie poruszające zdanie :
"Wydaje mi się, że przed Tobą jeszcze daleka droga do rzeczywistego i prawdziwego Luteranizmu."

Elzbieto, ja to mały pikuś, dojdę albo nie dojdę do tego "prawdziwego Luteranizmu", ale co zrobić z ks.dr Marcinem Lutrem ????? Popatrz, on tez codziennie odmawiał Zdrowaś Mario... i jeszcze na dodatek stworzył 'luterańską mariologię' .....Fatalnie ....
Gdyby żył, mogłby pobierać u Ciebie korepetycje .....
A tak to co? Umarł biedak skażony katolicyzmem ... ;)))

A teraz na poważnie. Niezwykle ceniony przeze mnie, uważam że największy teolog luterański, pastor Dietrich Bonhoffer powiedział, że "na Sądzie Ostatecznym Bóg nie będzie nas pytał, z jakiego Kościoła przychodzimy, lecz jak wypełnialiśmy Boże Słowo...."
Warto się nad tym zastanowić.

ps. A EKUMENIA to wlasnie wypełnianie słów Chrystusa: ABY BYLI JEDNO, JAK TY, OJCZE, WE MNIE, A JA W TOBIE..../J 17;21/, a nie hołubienie własnych uraz i wyznaniowego widzimisię.
Z Bogiem
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Elżbieta » N sty 08, 2017 07:26

Już niejednokrotnie pisałam, że ks. Marcin Luter dał początek reformacji, ale to nie znaczy, że we wszystkim miał rację. Proszę pamiętać, że Kościół powinien się ciągle reformować. O ile pamiętam, to pierwsi Chrześcijanie, a zwłaszcza Apostołowie nie czcili specjalnie Marii, nie uważali jej za pośrednika do Jezusa, czy Boga Ojca. Dlaczego więc my mamy to robić? Sam Jezus też specjalnie jej nie wyróżniał, a na krzyżu przekazał ją Janowi, a nie nam wszystkim. Powiedział: "Oto matka twoja" a nie matka wasza. Owszem powinniśmy brać z niej przykład, powinniśmy dziękować Bogu, że była taką skromną i pobożną niewiastą, że Bóg uznał ją za odpowiednią kobietę na matkę Swego Syna. Ale to wszystko. Paweł nawet napisał, że nie ma nikogo kto by nie zgrzeszył i nie potrzebował łaski Jezusa. Maria była zwykłą kobietą, taką jak każda z nas i jak każdy z nas potrzebowała również tej łaski.
Oczywiście zgadzam się z tym, że Bóg rozliczając nas nie będzie zwracał uwagi na denominację. Takie coś nawet nigdy nie powstało w mojej myśli. Tobie dobrze pisać o ekumenii, bo jesteś w Warszawie, gdzie ludzie są bardziej tolerancyjni. Obie parafie są dosyć liczne, więc możecie czuć się bardziej pewnie, ale tu gdzie ja mieszkam, gdzie Luteran jest tylko w Legnicy niecałe 50 osób, ciężko się żyje. Pamiętaj również, że na ziemiach odzyskanych każdy z nas traktowany jest jak wróg publiczny, uważają nas za Niemców i niejednokrotnie wyrzucają nas do Niemiec. a każdy z nas jest uważany za wroga Polski i każdego Polaka.
Nie napadaj mnie, bo nie masz pojęcia jak tu się żyje i pamiętaj, że Bóg też Ciebie będzie rozliczał za odnoszenie się również i do mnie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Iwona » N sty 08, 2017 16:19

do Elżbiety:
piszesz:
1/ "Sam Jezus też specjalnie jej [Maryi] nie wyróżniał, a na krzyżu przekazał ją Janowi, a nie nam wszystkim. Powiedział: "Oto matka twoja" a nie matka wasza."
Ja znam zupełnie inna interpretację: Jezus czyniąc swoją Matkę - matką ucznia, uczynił z niej Matkę nas chrześcijan, bo my wszyscy jesteśmy Jego uczniami. W ten sposób rozszerzył jej Macierzyństwo na nas wszystkich.

2/"Paweł nawet napisał, że nie ma nikogo kto by nie zgrzeszył i nie potrzebował łaski Jezusa. Maria była zwykłą kobietą, taką jak każda z nas i jak każdy z nas potrzebowała również tej łaski."

Litosci... Nie, ona właśnie nie potrzebowała! ... Oto co mówi do Maryi anioł Gabriel: "Bądź pozdrowiona, ŁASKĄ OBDARZONA, Pan z Tobą,BŁOGOSŁAWIONAŚ ty miedzy niewiastami." Przeciez wszystkie słowa anioła wskazują na wyjątkowość osoby Marii . Ona była już a priori 'łaską obdarzona'.

ps. Mój poprzedni komentarz to nie był żaden napad na Ciebie, Elżbieto. To tylko taka forma mojej polemiki. Czasami szczypta humoru pozwala lepiej uwydatnić sedno sporu niż długaśne argumentacje.
Pozdrawiam
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Grzegorz » N sty 08, 2017 19:08

Iwona napisał(a):
2/"Paweł nawet napisał, że nie ma nikogo kto by nie zgrzeszył i nie potrzebował łaski Jezusa. Maria była zwykłą kobietą, taką jak każda z nas i jak każdy z nas potrzebowała również tej łaski."

Litosci... Nie, ona właśnie nie potrzebowała! ...



Radzę pamiętać o regulaminie, który zakazuje propagowania treści niezgodnych z doktryną KEA. Wszelka narracja mówiąca, że Matka Boża nie potrzebowała łaski Jezusa podważa II artykuł Konfesji Augsburskiej: wszyscy ludzie wydani na świat w sposób naturalny rodzą się z grzechem, tj. bez bojaźni Bożej, bez ufności ku Bogu i ze złymi pożądaniami.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Katarzyna » N sty 08, 2017 19:24

Iwona napisał(a):do Elżbiety:
1/ "Sam Jezus też specjalnie jej [Maryi] nie wyróżniał, a na krzyżu przekazał ją Janowi, a nie nam wszystkim. Powiedział: "Oto matka twoja" a nie matka wasza."
Ja znam zupełnie inna interpretację: Jezus czyniąc swoją Matkę - matką ucznia, uczynił z niej Matkę nas chrześcijan, bo my wszyscy jesteśmy Jego uczniami. W ten sposób rozszerzył jej Macierzyństwo na nas wszystkich.

2/"Paweł nawet napisał, że nie ma nikogo kto by nie zgrzeszył i nie potrzebował łaski Jezusa. Maria była zwykłą kobietą, taką jak każda z nas i jak każdy z nas potrzebowała również tej łaski."

Litosci... Nie, ona właśnie nie potrzebowała! ... Oto co mówi do Maryi anioł Gabriel: "Bądź pozdrowiona, ŁASKĄ OBDARZONA, Pan z Tobą,BŁOGOSŁAWIONAŚ ty miedzy niewiastami." Przeciez wszystkie słowa anioła wskazują na wyjątkowość osoby Marii . Ona była już a priori 'łaską obdarzona'.


To co głosisz Iwono, to niestety nic innego jak dogmatyka rzymsko-katolicka, studiowałam teologię i dokładnie tak nam mówiono, a twierdzisz, że jesteś luteranką. Nie spotkałam się jak do tej pory, żeby protestanci twierdzili to co Ty.
Katarzyna
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt gru 16, 2016 16:31
wyznanie: protestant
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Elżbieta » N sty 08, 2017 22:47

(27) A gdy On to mówił, pewna niewiasta z tłumu, podniósłszy swój głos, rzekła do niego: Błogosławione łono, które cię nosiło, i piersi, które ssałeś. (28) On zaś rzekł: Błogosławieni są raczej ci, którzy słuchają Słowa Bożego i strzegą go
Łukasz[/quote]

(10) jak napisano: Nie ma ani jednego sprawiedliwego, (11) nie masz, kto by rozumiał, nie masz, kto by szukał Boga; (12) wszyscy zboczyli, razem stali się nieużytecznymi, nie masz, kto by czynił dobrze, nie masz ani jednego. (13) Grobem otwartym jest ich gardło, językami swoimi knują zdradę, jad żmij pod ich wargami; (14) usta ich są pełne przekleństwa i gorzkości; (15) nogi ich są skore do rozlewu krwi, (16) spustoszenie i nędza na ich drogach, (17) a drogi pokoju nie poznali. (18) Nie ma bojaźni Bożej przed ich oczami. (19) A wiemy, że cokolwiek zakon mówi, mówi do tych, którzy są pod wpływem zakonu, aby wszelkie usta były zamknięte i aby świat cały podlegał sądowi Bożemu. (20) Dlatego z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed nim żaden człowiek, gdyż przez zakon jest poznanie grzechu. (21) Ale teraz niezależnie od zakonu objawiona została sprawiedliwość Boża, o której świadczą zakon i prorocy, (22) i to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich wierzących. Nie ma bowiem różnicy, (23) gdyż wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej, (24) i są usprawiedliwieni darmo, z łaski jego, przez odkupienie w Chrystusie Jezusie, (25) którego Bóg ustanowił jako ofiarę przebłagalną przez krew jego, skuteczną przez wiarę, dla okazania sprawiedliwości swojej przez to, że w cierpliwości Bożej pobłażliwie odniósł się do przedtem popełnionych grzechów, (26) dla okazania sprawiedliwości swojej w teraźniejszym czasie, aby On sam był sprawiedliwym i usprawiedliwiającym tego, który wierzy w Jezusa. (27) Gdzież więc chluba twoja? Wykluczona! Przez jaki zakon? Uczynków? Bynajmniej, lecz przez zakon wiary. (28) Uważamy bowiem, że człowiek bywa usprawiedliwiony przez wiarę, niezależnie od uczynków zakonu. (29) Czy Bóg jest Bogiem tylko Żydów? Czy nie pogan także? Tak jest, i pogan, (30) albowiem jeden jest Bóg, który usprawiedliwi obrzezanych na podstawie wiary, a nieobrzezanych przez wiarę. (31) Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę? Wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy.
Rzazymian



(25) A stały pod krzyżem Jezusa matka jego i siostra matki jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. (26) A gdy Jezus ujrzał matkę i ucznia, którego miłował, stojącego przy niej, rzekł do matki: Niewiasto, oto syn twój! (27) Potem rzekł do ucznia: Oto matka twoja! I od owej godziny wziął ją ów uczeń do siebie.
Jana19


Iwono
1 Jezus wyraźnie mówi, że nie łono jest błogosławione (Maria), a ci co słuchają Słowa Bożego i strzegą go
2 Paweł pisze, że wszyscy potrzebują łaski Jezusa, wszyscy bez wyjątku, a nie oprócz Marii
3 Pod krzyżem stało więcej osób niż jedna (oprócz Marii), jednak Jezus wyraźnie powiedział twoja, a nie wasza

Imię matki Jezusa brzmi Maria, a nie Maryja, a tak naprawdę, to Miriam, więc proszę Cię, pisz poprawnie po polsku, a nie jak nakazuje tradycja Twojego pierwszego Kościoła
Widzę, że cały czas usiłujesz szmuglować nauki nieluterańskie (przekroczenie regulaminu), oprócz tego Twój sposób dyskutowania nie odpowiada dotychczasowemu charakterowi tego forum(przekroczenie regulaminu), więc już nie widzę innej możliwości. Musimy się pożegnać. Znajdź sobie inne forum, które będzie bardziej Ci odpowiadać i gdzie Ty będziesz bardziej pożądanym partnerem do rozmowy. Wiem, że tu jest zbyt niski poziom dla Ciebie, więc po co mamy się nawzajem męczyć.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości