Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

religia w zerówce

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: religia w zerówce

Postprzez Katarzyna » Pt sty 06, 2017 17:00

Napisałam tutaj do Was, bo od jakiegoś czasu czytam to forum i myślałam, że ktoś miał/ma podobne doświadczenia i może znajdzie się jakieś rozwiązanie...
Lecz niestety, dzięki Iwonie zrobiła się z mojego postu dysputa teologiczna i dziwne wrażenie odnoszę, że Iwona próbuje przemycać katolicyzm w swoich wypowiedziach...
Katarzyna
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt gru 16, 2016 16:31
wyznanie: protestant
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Elżbieta » Pt sty 06, 2017 17:45

No, z takiego postawienia sprawy - czyli opierając się tylko na słownej warstwie tekstu - wynika, iż negujesz 'prawdę biblijną', że Maria była ziemską MATKĄ Jezusa!

Iwono, tak mówi Biblia, a Ty najwyraźniej naginasz Słowo Boże do swoich potrzeb. Nikt nie ujmuje wartości Marii, ale Słowo Boże mówi całkiem wyraźnie i niejednokrotnie, że mamy tylko jednego pośrednika do Boga i z całą pewnością nie jest nim żaden śmiertelnik. A przez Ciebie najwyraźniej nadal przemawia stanowisko KRK. Wydaje mi się, że przed Tobą jeszcze daleka droga do rzeczywistego i prawdziwego Luteranizmu.


Katarzyno, nie przejmuj się tą zawieruchą, czasem i to jest potrzebne, by zweryfikować swoje stanowisko.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Elżbieta » Pt sty 06, 2017 18:13

Kataryno, wysłałam Ci pw. Przeczytaj :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Katarzyna » Pt sty 06, 2017 20:18

Elżbieta napisał(a):Kataryno, wysłałam Ci pw. Przeczytaj :)


Odpisałam :)
Katarzyna
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt gru 16, 2016 16:31
wyznanie: protestant
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Grzegorz » Pt sty 06, 2017 22:49

Iwona napisał(a):"W greckim tekście J 2, 4 pada słowo γύναι, które oznacza po prostu kobietę i nie wskazuje na żadne pokrewieństwo."


No, z takiego postawienia sprawy - czyli opierając się tylko na słownej warstwie tekstu - wynika, iż negujesz 'prawdę biblijną', że Maria była ziemską MATKĄ Jezusa!



Nie wynika. Odnoszę się do konkretnego wersetu i tego jakie znaczenie ma słowo w nim użyte. Tłumaczenie γύναι jako 'niewiasta' jest znacznie bliższe rzeczywistości niż użycie w tym miejscu słowa 'matka'. Ot, wszystko.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Iwona » Pt sty 06, 2017 23:48

Pochodny
OK, OK! Teraz się zgadzam i cieplej zrobilo mi się na sercu .....!
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Iwona » So sty 07, 2017 00:20

Katarzyno,
Ja nie muszę "przemycać katolicyzmu", jak to zabawnie określasz, bo luteranizm to zreformowany RZYMSKI KATOLICYZM, Marcin Luter nie założył nowego Koscioła, a jedynie oczyścił i zreformował ówczesny Koscioł rzymski. Poza tym, jako zaangażowana ekumenistka działam od 20 lat na rzecz dialogu luterańsko-rzymskokatolickiego i ufam, że już wkrótce osiągniemy tę JEDNOŚĆ W RÓŻNORODNOŚCI....

Wskazówki i uwagi pani Elzbiety na pewno będą dla Ciebie cenne, z uwagi na Twój początkowy etap wchodzenia w protestantyzm . Natomiast dla mnie, osoby, która ma za sobą doświadczenia wiary i jej praktykę w OBU WYZNANIACH - nie są miarodajne, a mentorski ton - mocno odpychający.

Życzę powodzenia w chrześcijańskich poszukiwaniach.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Elżbieta » So sty 07, 2017 00:39

Iwono, widzę, że się masz za lepszą Luterankę ode mnie, no cóż, życzę dobrego samopoczucia gratuluję wysokiego mniemania o sobie
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Iwona » So sty 07, 2017 02:25

Elzbieto,
moja "wyższość", jeżeli w ogóle można to tak okreslić, polega tylko na tym, o czym już pisałam, ale powtórzę: połowę życia spędziłam w wierze katolickiej, a drugą spędzam w luterańskiej..... Wobec tego moje doświadczenia i refleksje muszą być inne niż osób, które przez to nie przeszły.
Zaś obecnie bardzo boli mnie fakt, że ten nasz luterański koscioł stał się taki słaby i podatny na neoliberalne trendy i dostaje wręcz zadyszki od podążania za światem (co pokazują kościoły na Zachodzie). Warto się zastanowić skąd bierze się ta słabość .....?
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Grzegorz » So sty 07, 2017 10:52

Iwona napisał(a): koscioł stał się taki słaby i podatny na neoliberalne trendy i dostaje wręcz zadyszki od podążania za światem (co pokazują kościoły na Zachodzie). Warto się zastanowić skąd bierze się ta słabość .....?



Dokładnie tak samo mówią katoliccy tradycjonaliści o kondycji swojego wyznania :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron