Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

religia w zerówce

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: religia w zerówce

Postprzez Iwona » Cz sty 05, 2017 00:13

Elzbieto,
ja Ciebie rozumiem, Ty od urodzenia żyjesz w wyznaniu ewangelickim. Ze mną jest inaczej. Troche tak jak z Lutrem ;) Ja dźwigam wielki depozyt wiary katolickiej, którego nie da się podmieść pod dywan. A zresztą wcale bym tego nie chciała. Bo uważam, ze oba wyznania, katolickie i luterańskie, składają się na całość mojej obecnej duchowej postawy jako chrzescijanki. W katolicyzmie jest jednak wiele cennych aspektów, których brak doskwiera mi czasami w kościele luterańskim..... Ale to byłoby już na inny wątek.
Może dodam tylko, ze jako zaangażowana ekumenistka na rzecz dialogu luterańsko-rzymskokatolickiego, ciągle staram się kłaść akcent na to, co nas chrzescijan łączy, a nie podkreślać różnice - bo i tak jesteśmy w jednym i tym samym KOSCIELE CHRYSTUSOWYM.

Ps.1/ Zauważyłam, że w naszym śpiewniku kościelnym jest Hymn Marii Panny, Magnificat , nr 601, co mnie ucieszylo.
2/ Dobrze, od jutra będę odmawiała: "Bądź pozdrowiona, łaską obdarzona ...", żeby było stricte tak jak w Biblii .
3/ Piękna jest również wersja prawosławna, zacytowana przez Herberta.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Katarzyna » Cz sty 05, 2017 12:08

Elżbieta napisał(a):Witaj Katarzyno. Doskonale Twój problem rozumiem. Również miałam problemy z synem i jego szkołą. W szkole mi wręcz powiedzieli, że każdy ciągnie do swego, Tylko, że ja od razu oświadczyłam, że nie chcę by mego syna uczono, a zwłaszcza pytano i nie życzę sobie świadectwa z religii na koniec roku. Moje dziecko chodziło do kościoła na lekcje religii i od naszego księdza miało dostać owo świadectwo. - Bardzo ciężko było.
Jedynym wyjściem z sytuacji, to uczenie dziecka w domu i wykazywanie w czym nauki KRK nie są zgodne z Twoimi przekonaniami.


Cieszę się, że chociaż Ty mnie rozumiesz. Rozmawiam z nią w domu, próbuję tłumaczyć, ale ciężko jest, to mała wioseczka i mamy tu tylko paru ŚJ a reszta to sami katolicy. Jestem chyba jedyna, nie chcę usuwać jej z religii, aby nie była odrzucona przez dzieci w klasie, żeby nie czuła się gorsza.

Dobrze by było byś się określiła w sprawie przynależności konfesyjnej i poszukała w najbliższej okolicy swego Kościoła. Z całą pewnością duchowny pomoże we właściwym wychowaniu religijnym dziecka


Jeśli o to chodzi, to jeździłam jakieś 35km do Wrocławia na nabożeństwa do baptystów, bardzo mi sie tam podobało, ale osoba z którą tam jeździłam już nie ma na to ochoty, a sama nie mam jak. Chciałam odwiedzić kaplicę luterańską, ale to dopiero na wiosnę, jak ciepło się zrobi i da radę stopem się dostać, bo to 25km od domu.
Katarzyna
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt gru 16, 2016 16:31
wyznanie: protestant
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Iwona » Cz sty 05, 2017 16:27

Elzbieta pisze:
"...Owszem należy się cześć i chwała Marii za jej pobożne życie, ale modlitwy do niej kierowane są już co najmniej niewłaściwe.
To, że M.Luter modlił się do niej, nie jest żadnym argumentem. On dał tylko początek naszemu Kościołowi i wcale nie znaczy, że był nieomylny. Bardziej należy czytać i zastanawiać się nad Słowem Bożym, niż tworzeniem nieomylnych autorytetów."

Ufam, że ks.Jan Gross nie tworzył nieomylnych autorytetów, wiec posłuchajmy, co on mówi (2010r.):

[...] Kościol Ewangelicko-Augsburski (luterański)wyrósł z XVI-wiecznej reformacji luterańskiej. Swoją naukę opiera jednak nie tyle na wypowiedziach ks. dr Marcina Lutra i jego pracach naukowych, co na Księgach symbolicznych, czyli Corpus Doctrinae (Ksiega Zgody). Ksiegi symboliczne zawierają z jednej strony PEŁNĄ NAUKĘ KATOLICKĄ zawartą w trzech wyznaniach wiary pierwotnego Kościoła: apostolskiego, niecjsko-konstantynopolitańskiego i atanazajańskiego.[...]
[...]Luterańska 'mariologia' wiąże się ściśle z nauką o Synu Bożym Jezusie Chrystusie, głównie z jego Inkarnacją. Tak też luteranizm postrzega mariologię w Piśmie Świętym. Maria Panna występuje w Pismie Św. tylko w związku z osobą Jezusa Chrystusa, z Jego wcieleniem....
[...] Niemniej, nie przeszkadzało mu [Lutrowi] nazwać Marię Pannę "największą niewiastą w niebie i na ziemi, najświętszą
Matką...najcenniejszym klejnotem po Chrystusie w całym chrześcijaństwie". Z całym Kosciołem powszechnym wszystkich wieków ks. Marcin Luter wyznawał: "Maria była CZYSTĄ NIESKALANĄ DZIEWICĄ i stała się Matką Bożą przez Ducha Świętego."[...]

Tyle ks.Jan Gross. A teraz chciałabym się odnieść do Twojej uwagi: Bardziej należy czytać i zastanawiać się nad Słowem Bożym.
Jak najbardziej zgadzam się z Tobą. I właśnie w tym Słowie Bożym ja znajduję piękny fragment, w którym Maryja jawi się najpełniej jako POŚREDNICZKA między ludźmi a Jezusem Chrystusem! I jest to scena w Kanie Galilejskiej, gdzie nasz Zbawiciel - za JEJ, MARYI, wstawiennictwem - dokonuje pierwszego cudu, zamienając wodę w wino .....!

W tym też fragmencie MARYJA, na co zwrócił uwagę już ks. Zygmunt Michelis (1958r) wygłasza swoje króciutkie, a tak ważne dla chrześcijan kazanie: "JEGO SŁUCHAJCIE, CO WAM POWIE, CZYŃCIE!"

[/b]Konkludując, uważam, że luteranizm , zwłaszcza po tej nieszczęsnej Unii pruskiej i dalszym skażeniu naukami kalwińskimi, popełnia karygodny błąd, odsuwając ten "najcenniejszy po Chrystusie klejnot"...........
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Grzegorz » Cz sty 05, 2017 19:57

Nie ma żadnego pośrednictwa między nami a Chrystusem, mamy do niego bezpośredni dostęp, bo każdy chrześcijanin jest świątynią Ducha Świętego. Wstawiennictwo Matki Bożej w celu uzyskania wina dla gości nie niesie żadnego znaczenia soteriologicznego.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Elżbieta » Cz sty 05, 2017 20:07

(46) A gdy On jeszcze mówił do tłumów, oto matka i bracia jego stanęli na dworze, chcąc z nim mówić. (47) I rzekł mu ktoś: Oto matka twoja i bracia twoi stoją na dworze i chcą z tobą mówić. (48) A On, odpowiadając, rzekł temu, co mu to powiedział: Któż jest moją matką? I kto to bracia moi? (49) I wyciągnąwszy rękę ku uczniom swoim, rzekł: Oto matka moja i bracia moi! (50) Albowiem ktokolwiek czyni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten jest moim bratem i siostrą, i matką.

(48) I ujrzawszy go, zdziwili się. I rzekła do niego matka jego: Synu, cóżeś nam to uczynił? Oto ojciec twój i ja bolejąc szukaliśmy ciebie. (49) I rzekł do nich: Czemuście mnie szukali? Czyż nie wiedzieliście, że w tym, co jest Ojca mego, Ja być muszę?

(4) I rzekł do niej Jezus: Czego chcesz ode mnie, niewiasto?


Oto jest wyjątkowe odnoszenie się Jezusa do Swojej matki, Tu daje wyraźnie do zrozumienia jaka jest jej rola.
Nie wiem jakim sposobem doszłaś do takich wniosków jakie przedstawiłaś czytając pilnie Biblię i zastanawiając się nad Nia
Co do wypadków w Kanie - "Czego chcesz ode mnie niewiasto" - nie matko ( zwróć uwagę)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Iwona » Pt sty 06, 2017 02:07

Elżbieto,
dziękuję za wskazówki. Ja jednak czuję się bliższa 'mariologii luterańskiej' niż tej poprawnej ogólnie ewangelickiej. Pozostanę też przy moim subiektywnym odbiorze tekstu dotyczącego Cudu w Kanie Galilejskiej :idea:

Słowo "niewiasta" jest specyfiką polskiego przekładu Biblii, jakkolwiek w "Nowy Testament.Przekład współczesny" (Bryt.Tow.Biblijne, 1991) mamy już taka wersję:
"-Nie musisz mi mówić, matko, co mam robić. Jeszcze nie nadszedł mój czas!" - str.178

Również we francuskiej tradycyjnej wersji Bibli, figuruje w tym miejscu słowo "matka":
"-Mere, [Matko] est-ce a toi de me dire ce que j'ai a faire? -"

Postaram się również sprawdzić, dla własnej ciekawości, co podaje ten niedawno wydany przekład ekumeniczny Biblii.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Grzegorz » Pt sty 06, 2017 06:23

W greckim tekście J 2, 4 pada słowo γύναι, które oznacza po prostu kobietę i nie wskazuje na żadne pokrewieństwo.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Elżbieta » Pt sty 06, 2017 06:29

Masz rację, niewiasta, to słowo polskie, zobacz sobie w innych tłumaczeniach :P - oczywiście nie tych współczesnych :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Elżbieta » Pt sty 06, 2017 11:45

Iwono, znalazłam również tekst w tłumaczeniu Marcina Lutra :
Jesus spricht zu ihr: Weib, was habe ich mit dir zu schaffen? Meine Stunde ist noch nicht gekommen

Przetłumaczyć, czy sama sobie poradzisz?


Co do wiecznego dziewictwa Marii :
(24) A gdy Józef obudził się ze snu, uczynił tak, jak mu rozkazał anioł Pański i przyjął żonę swoją. (25) Ale nie obcował z nią, dopóki nie powiła syna, i nadał mu imię Jezus.

Jak sądzisz, co oznacza ten tekst?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: religia w zerówce

Postprzez Iwona » Pt sty 06, 2017 13:37

Pochodny napisał
"W greckim tekście J 2, 4 pada słowo γύναι, które oznacza po prostu kobietę i nie wskazuje na żadne pokrewieństwo."


No, z takiego postawienia sprawy - czyli opierając się tylko na słownej warstwie tekstu - wynika, iż negujesz 'prawdę biblijną', że Maria była ziemską MATKĄ Jezusa!
Ostatnio w publikacjach teologicznych (nawet w artykułach p. Sebastiana Madeyskiego (IV r.teologii, nasz praktykant) publikowanych w naszym Biuletynie, pojawia się wyraźne wskazanie, że Sola Scriptura należy interpretować wyłącznie w aspekcie chrystologicznym. A nic nie może być "chrystologicznie" bliższe Jezusowi i chrześcijaństwu niż Jego ziemska Matka.....!

Zresztą, ja nikomu niczego nie narzucam, po prostu dzielę się moim punktem spojrzenia na Maryję.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron