Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Konwersja poniżej 18 roku życia

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Konwersja poniżej 18 roku życia

Postprzez MateuszHanuszek » Cz cze 02, 2016 19:51

Witam, tak jak w temacie. Czy za zgodą rodziców mogę w wieku 16 lat wstąpić do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ? Moja decyzja jest głęboko przemyślana i ma charakter duchowy, nie jest motywowana tym, że "obraziłem się" na KRK.
MateuszHanuszek
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz cze 02, 2016 19:47
wyznanie: rzymsko-katolickie
  

Re: Konwersja poniżej 18 roku życia

Postprzez Grzegorz » Cz cze 02, 2016 23:08

Witaj Mateuszu, wydaje mi się, że konwersja jest zawsze przeznaczona dla osób pełnoletnich, więc jedyną możliwością wcześniejszego wstąpienia do KEA mogłaby być konfirmacja. Kłopot w tym, że jak przypuszczam nie uczęszczałeś na katechezy dla konfirmantów, więc raczej nie zostaniesz bez tego dopuszczony, choć oczywiście nie zaszkodzi spróbować i spytać w najbliżeszej parafii.

Zakładam, że podstawowe księgi wyznaniowe tj. Konfesję Augsburską i katechizmy Lutra już sobie przyswoiłeś?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Konwersja poniżej 18 roku życia

Postprzez Maksymilian » So cze 04, 2016 19:35

Nie mam zamiaru podważać twojej dojrzałości duchowej, ale proponuję z oficjalną konwersją poczekać do 18 roku życia. Dlaczego? Niestety wiadomo nam wszystkim, że świat nie jest idealny i może się zdarzyć, że osoby w Twoim wieku instrumentalnie będą chciały konwertować do KEA zachęcone Twoim przypadkiem dla różnych ziemskich korzyści. Dlatego ja doradzam poczekać żyć życiem zboru, do którego uczęszczasz, polecam przeczytać księgi wyznaniowe luteranizmu, a potem po osiemnastce konwertować, aby zachować pokój w Kościele. Unikniesz również dziwnych lub nawet przykrych sytuacji, które mogłyby spotkać Ciebie i rodziców.
Maksymilian
 
  

Re: Konwersja poniżej 18 roku życia

Postprzez Herbert » So cze 04, 2016 20:04

Maksymilian napisał(a):będą chciały konwertować do KEA zachęcone Twoim przypadkiem dla różnych ziemskich korzyści

???
Herbert
 
  

Re: Konwersja poniżej 18 roku życia

Postprzez Elżbieta » So cze 04, 2016 21:30

No właśnie również zamierzałam zapytać o te ziemskie korzyści, bo ja osobiście nie słyszałam o takich, a trochę już latek żyję na tym pięknym świecie :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Konwersja poniżej 18 roku życia

Postprzez Martin76 » N cze 05, 2016 10:04

Słyszałem od mojego ojca, jak w Częstochowie ludzie chcieli się w latach 80` zapisać do KE-A ze względu na pomoc z Niemiec. Co prawda inne czasy i inny przypadek, ale to tak jako ciekawostka. Chociaż ... czy to kogoś tu zdziwiło? Podobno ówczesny proboszcz odmawiał, zachęcając do stawienia się później, jak się sytuacja poprawi. :D Po co komu tacy "paczkowi" parafianie?
Martin76
 
Posty: 28
Dołączył(a): Śr wrz 30, 2015 13:05
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Konwersja poniżej 18 roku życia

Postprzez Elżbieta » N cze 05, 2016 14:29

Czasy pomocy dawno już minęły i bardzo dobrze, bo kościoły zapełniały się tylko ze względu na nie
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Konwersja poniżej 18 roku życia

Postprzez Maksymilian » N cze 05, 2016 15:05

Chodziło mi o np. szczycenie się tym, że nie jest się już w ciemnym złym kościele katolickim tylko w oświeconym, postępowym ewangelickim albo dla zwykłego wyróżniania się w otoczeniu. Krótko mówiąc miałem na myśli wszystkie powody konwersji młodzieży poza najważniejszym - duchowym.
Maksymilian
 
  

Re: Konwersja poniżej 18 roku życia

Postprzez Elżbieta » N cze 05, 2016 15:56

No, takie powody nawet mi do głowy nie przyszły.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Konwersja poniżej 18 roku życia

Postprzez Herbert » Pn cze 06, 2016 08:38

Elżbieta napisał(a):No, takie powody nawet mi do głowy nie przyszły.

"szczycenie się tym, że nie jest się już w ciemnym złym kościele katolickim tylko w oświeconym, postępowym ewangelickim" - niestety to nie jest wcale rzadkoscia!
Herbert
 
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości