Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ewangelizacja

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Ewangelizacja

Postprzez Herbert » N sty 10, 2016 21:09

Elżbieta napisał(a):Odpowiem tak : (...) No i ten bardzo pobożny człowiek został bezdomnym, nie miał gdzie mieszkać ani co jeść.
Herbercie, uważasz, że tak powinien postępować człowiek w imię wiary? Oddać wszystko co ma, zniszczyć własny dom i własną rodzinę? - Zastanów się trochę.

Co za porownanie! Poza tym Kosciol to nie jest NASZ WLASNY dom, nie SOBIE go zawdzieczamy! Ja jestem wdzieczny za pokarm i mieszkanie, takze duchowe - ja kocham moj kosciol, moje wyznanie - bede sie troszczyl o niego, ale nie bede sie bal! Jesli Bog chce, zeby trwal, to potrwa!
Herbert
 
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Elżbieta » N sty 10, 2016 21:24

Co za porównanie? - Dla mnie nasz Kościół jest domem rodzinnym i rodziną i o ten dom i rodzinę należy się troszczyć a nie wszystko oddać.
W naszxym śpiewniku jest pieśń: Z Bogiem, z Bogiem każda sprawa.....
Gdy będziemy troszczyć się o nasze parafie prosząc Boga o pomoc, to z pewnością nasz Kościół się nie wyludni.
Sądzisz, że nie należy się troszczyć o swóją parafię, o jej liczebność, uważasz, że Bóg wszystko za nas zrobi? Ja uważam, że należy dbać o swój Kościół, że każdy z parafian powinien przyłożyć ręki do tego, by w swojej parafii działo się jak najlepiej -wówczas i Bóg nam pomoże- niczego za nas samych nie zrobi.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Herbert » N sty 10, 2016 21:53

Owszem. Ale nie bede sie bal, ze inni, ktorzy tez powoluja sie na Chrystusa, mogliby nas "okrasc" z czlonkow!
Herbert
 
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Elżbieta » N sty 10, 2016 22:29

A czy ja coś pisałam o obawie? Ja pisałam że należy dbać przede wszystkim o swój Kościół i o to by nas nie ubywało, a raczej, żeby przybywało. Jeżeli chodzi o ewangelizację, to trudno by mi było twierdzić, żeby poszukujący szli do np Zielonych, czy Baptystów. Gdybym uważała, że powinni iść do innego Kościoła, to by znaczyło, że wątpię w słuszność nauk własnego. Czy w takim wypadku powinnam nadal być gdzie jestem ? - Chyba nie.
Członkowie tego Kościóła o którym była mowa wcześniej (ten dworcowy) zapraszali na Nabożeństwo do siebie, a nie do sąsiadów, więc chyba jednak dbali o swoje własne interesy, więc to nie było takie bezinteresowne działanie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Witold » Pn sty 11, 2016 21:45

Elżbieta napisał(a):Hermetyczność? Chyba tylko Ci się wydaje. To że nie wychodzimy na ulicę nie oznacza jeszcze że jesteśmy zamknięci. Chyba powinieneś lepiej nas poznać a dopiero później osądzać. Owszem, nie działamy jak niektóre wolne Kościoły, ale zapraszamy każdego i nikogo nie odtrącamy. Najgorszy jest właśnie pierwszy krok, ale jeżeli już ktoś się na niego odważy, później jest zadowolony. Na nikogo nie patrzymy wilkiem. No chyba, że przyjdzie do nas i zacznie przekonywać nas że się mylimy, a tylko u nich jest właściwe rozumienie Pisma Świętego.


A moim zdaniem KEA właśnie słabo stara się o nowych wiernych. Organizowanie koncertów organowych czy otwieranie kościoła w Noc Muzeów nazwałbym bierną ewangelizacją o ile to w ogóle ewangelizacją nazwać da. Może twoja parafia jakoś się rozwija ale jest mnóstwo parafii i filiałów których lata są policzone a parafianie czekają bezczynnie na koniec. Kiedyś nie mogąc trafić do pewnego zboru pytałem się kilku osób jak dojechać i wszyscy mi mówili że jest to "dawny kościół ewangelicki" bądź "niemiecki" że parafia już nie istnieje. Czy to normalne że w miasteczku 10-15 tysięcy mieszkańców nikt nie wie że zbór jeszcze funkcjonuje? Nie mają organisty to i koncertu nie można zrobić...
Ja odwiedziłem wiele zborów, w większości spotkałem się ze wspaniałymi, otwartymi ludźmi, niestety w moim własnym nie czuję się jak u siebie...

miałam okazję być kilka razy na ewangelizacji namiotowej, organizowanej przez Baptystów i Zielonoświątkowców w Koszalinie. Nie byłam nimi bardzo zbudowana, a do Zieloświątkowców nabawiłam się wielkiej niechęci po słowach pastora mówiącego, że Jezus byłby nikim gdyby nie Duch Swięty. Tego im nie mogę zapomnieć


zieloni są różni, niektóre ich odłamy mogą być naprawdę zwodnicze ale nie ma co się obrażać na całą grupę przez to co powiedziała jedna osoba.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Elżbieta » Pn sty 11, 2016 22:47

Tu w Legnicysą organizowane nie tylko koncerty organowe i nie tylko z takiej okazji otwieramy kościół. Otwieramy dla zwiedzających jak tylko pogoda jest w miarę możliwa a kończymy gdzieś w pazdzierniku czy listopadzie (tak długo jak pozwala pogoda) Już drugi rok mamy odremontowane wieże widokowe, tak więc trochę ludzi do nas przychodzi.
Jednak bardzo często spotykamy się ze zdaniem, że to jest muzeum, że ludzie nie wiedzą kim jesteśmy. Przykre to, bo swego czasu ja sama otwierałam kościół dla zwiedzających codziennie z trzygodzinną przerwą, a jednak nie raz ludzie twierdzili, że ten kościół jest zawsze zamknięty - a otwierałam w godzinach od 8,00 do 18,00 a często do 20,00. Chciałam zaznaczyć, że mój kościół znajduje się w śródmieściu w miejscu bardzo ruchliwym, jest to najstarszy kościół w Legnicy. Jeszcze dzisiaj jest wielu ludzi, którzy nigdy naszego kościoła nie widzieli.
Przecież nie mogłam być 24 godziny na dobę, bo miałam swoją rodzinę i swój dom
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Martin76 » Wt sty 12, 2016 21:14

Wydaje mi się, że nie doszliśmy do sedna sprawy. Niewiele pomoże samo otwieranie kościołów, ładna gra na organach (koncerty) czy jakieś akcje - to są rzeczy ważne, ale krótkotrwałe i często nieprzekonujące ludzi niewierzących czy religijnie obojętnych / zbuntowanych / obrażonych (w tym przypadku mówię o moim KRK, choć znając pewną liczbę tego typu przypadków większość z nich uważam za bazujące na błahych czy kuriozalnych powodach). Zastanówmy się, co przyciągało do chrześcijaństwa ludzi 2000 czy 1500 lat temu i czy to coś jest dziś aktualne? Czy musimy jako wierzący wymyślać proch i odkrywać Amerykę? Nie sądzę. Moim zdaniem wielką wartość mają tu: autentyczna wspólnota wiernych, jej modlitwa, wzajemne więzi i praktyka wiary na co dzień zwłaszcza w relacji do drugiego człowieka, jak najczęstsza liturgia w kościele, dostęp do duchownych, ich świadectwo wiary i ich stała / częsta obecność w kościele / przy kościele - nazwijcie to jak chcecie. Piszę to na podstawie funkcjonowania mojej parafii KRK w Częstochowie, jednej z większych w mieście (ponad 10 tysięcy ludzi na papierze, aktywnych z tego ok. 35 %), której do powyższego ideału, zwłaszcza w kwestii wspólnoty, wiele brakuje. Pochwalam postawę naszych 6 księży, którzy wkładają sporo czasu i wysiłku, aby to wszystko ogarnąć. Pewnie pominąłem coś istotnego, ale to, co wyżej napisałem, może przyciągnąć, moim zdaniem, ludzi do Chrystusa, do Kościoła, a nie fajerwerki, reklamy, banery i cały nowoczesny marketing, którego nie potępiam, ale mu na tym polu zbytnio nie ufam. PS. Rozumiem, że funkcjonowanie parafii ewangelickich w diasporze niesie ze sobą zupełnie inne problemy niż dużej parafii rzymskokatolickiej, ale chciałem ująć temat ogólnie i na własnym doświadczeniu.
Martin76
 
Posty: 28
Dołączył(a): Śr wrz 30, 2015 13:05
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Herbert » N lut 14, 2016 15:00

Kogo zaprosic? Czy ktos zna odpowiedne osoby, np. na cykl 3-dniowy? Oczywiscie chodzi nam o ewangelzacje na podstawie fundamentalnych kwestii biblijnych, a nie jakiegos "dobrego samopoczucia". Niestety nie wszyscy u nas wiedza, w co dokladnie wierza i dlaczego...
Herbert
 
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Herbert » N sie 21, 2016 22:48

"Nowonarodzenie", ks. Leszek Czyż
https://www.youtube.com/watch?v=0oDRAf3wOdo
Herbert
 
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Herbert » Cz paź 06, 2016 18:15

Dzis dowiedzialem sie, ze nasza rada parafialna nie zyczy sobie ewangelizacji w stylu tradycyjnym, bo im to przypomina "rekolekcji katolickich"! Kto chce, niech sam jedzie do Dziegielowa...
OBAWIAM ASIE ZE NIEDLUGO BEDZIE U NAS JAK W NIEMCZECH...

"Niemcy. Prominentni ewangeliccy teolodzy wydali dokument, który jest krytyką władz ewangelickich Kościołów krajowych. (...) Ewangelicki dokument „Dla jedności wiary i jedności Kościoła” sprzeciwia się liberalnemu kursowi w niemieckim protestantyzmie. (...)
Już od dłuższego czasu w naszych Kościołach i parafiach neguje się centralne znaczenie zbawcze śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Nie przeciwstawił się temu żaden biskup i żaden synod – stwierdzają sygnatariusze dokumentu, podkreślając, że są to kluczowe prawdy wiary chrześcijańskiej i niezbędny grunt kościelnego wyznania. Tekst w siedmiu rozdziałach podejmuje nie tylko tematykę ściśle teologiczną, dotyczącą między innymi hermeneutyki biblijnej, lecz także zagadnienia etyczno-moralne, w tym kwestię homoseksualizmu, rozwodów i aborcji. Sporo uwagi poświęcono duchownym otwarcie przyznającym się do homoseksualizmu.
Sygnatariuszami apelu do władz kościelnych są znani i cenieni również w środowiskach ekumenicznych teolodzy luterańscy – m.in. bp senior Ulrich Wilckens oraz ks. prof. Reinhard Slenczka. Wsparcie dla inicjatywy ogłosił znany teolog i ewangelista ks. dr Ulrich Parzany, od lat organizujący satelitarne tygodnie ewangelizacyjne Pro Christ dla Europy. – Kościoły ewangelickie potrzebują nawrócenia ku prawdzie Pisma Świętego. Kościołom ewangelickim brakuje obecnie jednoznaczności i jasności w wyznawaniu Osoby i Dzieła naszego Pana Jezusa Chrystusa oraz w uznawaniu autorytetu Pisma Świętego – napisał ks. Parzany w liście otwartym do ks. Nikolausa Schneidera, zwierzchnika Ewangelickiego Kościoła Nadrenii i jednocześnie przewodniczącego Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD).
Oficjalne strony EKD milczą, jak na razie, nt. odezwy teologów."
http://www.ekumenizm.pl/koscioly/protes ... gelickich/
Herbert
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości