Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ewangelizacja

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Ewangelizacja

Postprzez Herbert » Cz paź 13, 2016 11:12

"Za trzy tygodnie Ojciec Święty uda się do Szwecji z okazji 500-lecia reformacji. Nadaje to papieskiej podróży wyraźny rys ekumeniczny. Jednakże sami Szwedzi bardziej niż ekumenizmu potrzebują dziś ewangelizacji. Zwraca na to uwagę ks. Fredrik Emanuelson, wikariusz biskupa Sztokholmu ds. misji. Jego zdaniem Franciszek powinien przybyć do tego nordyckiego kraju z wyraźnym orędziem wiary. Wymaga tego realny stan chrześcijaństwa w Szwecji, którego nie da się wyczytać z oficjalnych statystyk.
Szwedzki Kościół Luterański przez wiele wieków był Kościołem państwowym, oficjalnym. Trwało to od 1593 r., kiedy miało miejsce Spotkanie w Uppsali, aż do 2000 r., kiedy to nastąpiło oddzielenie państwa od Kościoła. Oznacza to, że nie ma już Kościoła oficjalnego. Luteranie są jedynie Kościołem większościowym. Jednakże jeśli chodzi o bycie chrześcijaninem, wiarę, praktykowanie, chodzenie do kościoła to widzimy to jedynie u części oficjalnych członków. Dlatego jestem przekonany, że dziś prawdziwym wyzwaniem jest nie tyle dialog między Kościołami czy wspólnotami kościelnymi, ale ewangelizacja tego społeczeństwa."
http://www.fronda.pl/a/szwecja-ginie-po ... 79892.html
Dodam tylko,że Polska też!
Herbert
 
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Iwona » Cz paź 13, 2016 11:51

Herbercie,
po pierwsze, miło mi się czytało Twoje zdecydowane komentarze na portalu D.Bruncza, natomiast nie pojmuję, jak to się dzieje, że biskupka-lesbijka Sztokholmu, osławiona Eva Brunne, ma takiego rozsądnego i konserwatywnego wikariusza, ks.Fredrika Emanuelsona, o którym mowa w Twoim ostatnim komentarzu, a który nawołuje do ewangelizacji Szwedów....?
Czyżby mieli aż tak odmienne poglądy?
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Herbert » Pt paź 14, 2016 07:39

Nie znam tych Szwedow, tylko cytowalem.
Natomiast wczoraj bardzo sie do "naszych" rozczarowalem: ozywiona dyskusja jak obchodzic urodziny (!) Lutra 10 listopada zajmuje ich umysly bardziej niz potrzeba jakiejkolwiek glebszej ewangelizacji. I to na Spotkaniu Biblijnym, ktore sie coraz bardziej przeradza w gadu-gadu wlacznie z pyskowkami politycvznymi...
Herbert
 
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Andrzej » Pt paź 14, 2016 15:31

Iwona napisał(a):Herbercie,
po pierwsze, miło mi się czytało Twoje zdecydowane komentarze na portalu D.Bruncza, natomiast nie pojmuję, jak to się dzieje, że biskupka-lesbijka Sztokholmu, osławiona Eva Brunne, ma takiego rozsądnego i konserwatywnego wikariusza, ks.Fredrika Emanuelsona, o którym mowa w Twoim ostatnim komentarzu, a który nawołuje do ewangelizacji Szwedów....?
Czyżby mieli aż tak odmienne poglądy?


ks. Fredrik Emanuelson jest asystentem rzymskokatolickiej diecezji Sztokholmu, a nie Kościoła Szwecji.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Iwona » Pt paź 14, 2016 18:17

No tak, dzięki Andrzejowi sprawa się wyklarowała .....Do ewangelizacji nawołuje duchowny rzymskokatolicki.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Herbert » Wt paź 18, 2016 16:57

Dzis zaproponowalem naszemu ksiedzu utworzenie funduszu ewangelizacyjnego. Nie chce juz, zeby moje pieniadze z skladki koscielnej poszly na prestizowe lub po prostu durne imprezy rocznicowe lub "synody", ktore za zamknietymi drzwiami forsuja kontrowersyjne decyzje, lecz wylacznie na cele ewangelizacji. W tym celu nalezaloby utworzyc specjalne subkonto. Inaczej sumienie mi juz nie pozwala finansowac dzialalnosc parafii. Mysle ze ten argument choc troche pomoze. Co wy na to?
Herbert
 
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Iwona » Wt paź 18, 2016 23:00

Herbercie,
to jest NIEZŁY POMYSŁ !!!! Aspekt finansowy może otworzyć oczy niektórym proboszczom i duchownym, że nie należy lekceważyć poglądów chociażby mniejszości parafian .....
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Elżbieta » Śr paź 19, 2016 07:54

Pomysł może niezły, ale pamiętajcie, że od każdego wpływu musimy odprowadzać podatek kościelny. Jeżeli ta sprawa będzie pominięta, to parafia może nawet stracić swego księdza. Ta sprawę trzeba omówić dokładnie że swoim duchownym. Swego czasu chciałam w ten sposób zbierać na drobne inwestycje, ale ksiądz bardzo szybko sprowadził mnie na ziemię
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Herbert » Śr paź 19, 2016 08:18

parafia może nawet stracić swego księdza

Jak to, ze parafia moze stracic swojego ksiedza? Co chcesz przez to powiedziec?
Skoro tak, to ostatecznie istnieje jeszcze inny wariant: przestane w ogole placic skladke koscielna, pod grozba ustraty glosu w decyzjach zgromadzenia parafialnego - ale przeciez moj glos i tak sie nie liczy, jak ostatnio wszyscy sie przekonalismy, bo nasza "synodalna" nie musi sie nikomu tlumaczyc, nawet ksiedzu nie mowila co sie swieci. A pieniadze moglibysmy przelac na oddzielne ("prywatne") konto ewangelizacyjne, z ktorego (do-)finansujemy ewangelizacje.
Powiedz Elzbieto co na to powie "ziemia", mna ktora Twoj ksiadz Cie sprowadzil? Naiwnie zawsze myslalem, ze pasterz prowadzi nas do NIeba...
Herbert
 
  

Re: Ewangelizacja

Postprzez Iwona » So paź 22, 2016 11:17

Herbercie!
Wielkie dzięki! Twoje komentarze na ekumenizm.pl są NIESŁYCHANIE WAŻNE Stajesz się opatrznościowym ojcem prawdziwych (jeszcze) luteranów. Treści, które głosisz, dodadzą odwagi tym wszystkim konserwatywnym luteranom, którzy siedzą dotąd cicho, porażeni mocą i agresywnością dokonujących się zmian. Twój tekst i ta ilustracja papieża z Lutrem- rewelacyjne!!!!

ps. Tu, na tym portalu, to my, komentatorzy, tak trochę przekonujemy 'przekonanych' ;) Ale i to jest bardzo ważne, ponieważ musimy być dla siebie wsparciem i pomocą. Koniecznie musimy jednak wychodzić na zewnątrz z naszą Prawdą. W przeciwnym wypadku - stajemy się nieobecni! [ja niestety nie mam dostępu do ekumenizm.pl; Red. nacz. zablokowal mi dostęp jako bezkompromisowej przeciwniczce ordynacji kobiet i homoseksualnych].
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron