Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Pierwsze spotkanie z luteranizmem

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Pierwsze spotkanie z luteranizmem

Postprzez Obiad » Pt sty 01, 2016 15:28

Siemka wszystkim. Jest to mój pierwszy post, więc wszystkich witam :)

To na początek przedstawię ogólnie swoją historię. Jestem ochrzczony w Kościele Katolickim, z Komunią Świętą to samo, a w czerwcu ub. r. przyjąłem sakrament Bierzmowania. Co by nie mówić, to właśnie on nakierował mnie na drogę ku Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu. Swoją wiarę w krk wypaliły we mnie całkowicie przygotowania do Bierzmowania trwające aż 3 lata! Przez ten czas czułem się jak na jakiś przesłuchaniach. Gonienie z indeksami na zachrystię po mszy, tylko po to żeby przybić pieczątkę... Wyznaję taką zasadę, że do kościoła chodzi się po to by się pomodlić, a nie tzw. "zaliczyć mszę", co niestety w krk ma często miejsce. W czerwcu otrzymałem sakrament Bierzmowania. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że kilka tygodni po bierzmowaniu czułem się tak jakby "monitorowany" przez księży z mojej parafii, czy aby na pewno uczęszczam na msze, nie tylko ja się tak czułem, ale wiele moich znajomych. Po za tym nie zgadzam się z wieloma rzeczami głoszonymi i praktykowanymi w krk. Od lipca przestałem uczęszczać do Kościoła (oczywiście samemu się modliłem), ale pod koniec listopada jakoś wstąpiła we mnie ponowna chęć uczęszczania do kościoła, lecz już nie do rzymsko-katolickiego. Znalazłem Kościół luterański i myślę, że to jest to. Skontaktowałem się z proboszczem najbliższej mi parafii i w niedzielę będę na pierwszym nabożeństwie, ale mam kilka pytań.

1. Kiedy można dokonać aktu konwersji?

2. Jak wyglądają przygotowania do niej

3. Czym głównie różni się luterańskie nab. od katolickiej mszy?

4. Oraz jakie wrażenia mieliście na pierwszym nabożeństwie na którym byliście?

Dlatego też w moim wyznaniu widnieje katolickie, gdyż ewangelikiem jeszcze oficjalnie nie jestem. Trochę się stresuję przed pierwszym uczestnictwem w nabożeństwie :(


Czekam na odpowiedzi, życzę szczęśliwego nowego roku i pozdrawiam :)
Obiad
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt sty 01, 2016 14:59
wyznanie: katolickie
  

Re: Pierwsze spotkanie z luteranizmem

Postprzez Tomasz » Pt sty 01, 2016 18:23

Witam serdecznie. Odpowiadam na przedstawione pytania :

1. Kiedy można dokonać aktu konwersji?


Do Kościoła ewangelicko-Augsburskiego konwersji może dokonać osoba pełnoletnia. Termin "konwersja" odnosi się do zmiany wyznania w obrębie wyznań chrześcijańskich, zatem musi to być oczywiście osoba ochrzczona (np. w Kościele Rzymsko-Katolickim).
2. Jak wyglądają przygotowania do niej


Przygotowania do konwersji są kwestią indywidualną. Te sprawy uzgadnia się już w szczegółach z proboszczem danej parafii luterańskiej.

3. Czym głównie różni się luterańskie nab. od katolickiej mszy?


To zależy, o co konkretnie pytasz. Jeżeli chodzi o samą istotę, to nabożeństwo luterańskie nie ma charakteru ofiarniczego, jak w przypadku rzymsko-katolickiej mszy. W kwestiach "technicznych", jest bardzo zbliżone do mszy KRK. Z reguły kazania są bardziej rozbudowane i jest więcej pieśni. Nie każde nabożeństwo luterańskie jest połączone z Komunią Św. chociaż w zasadzie Sakrament Ołtarza winien być sprawowany jak najczęściej.
4. Oraz jakie wrażenia mieliście na pierwszym nabożeństwie na którym byliście?


Każdy może mieć tutaj różne wrażenia. Sam jestem konwertytą, a na moim pierwszym nabożeństwie luterańskim byłem ponad 20 lat temu. Mnie osobiście szczególnie utkwiło w pamięci kazanie, które w porównaniu do kazań w kościołach rzymsko-katolickich było przynajmniej o kilka poziomów wyżej.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pierwsze spotkanie z luteranizmem

Postprzez Grzegorz » Pt sty 01, 2016 20:58

Odnośnie punktu 3. to rzeczywiście podczas nabożeństwa nie akcentuje się w ogóle aspektu ofiarniczego, ale trzeba zaznaczyć, że sprawowanie Sakramentu Ołtarza jest ofiarą, przy czym ma ona wyłącznie dziękczynny charakter. Według KK podczas mszy dokonuje się urzeczywistnienie Ofiary Chrystusa na krzyżu, my czegoś takiego nie uznajemy. Można też wyszczególnić, że podczas naszych nabożeństw nie ma modlitw za zmarłych, ani modlitw do świętych.

Co do punktu 4. to nie pamiętam już szczegółów (też jestem konwertytą, 2,5 roku temu pojawiłem się po raz pierwszy na nabożeństwie w KEA), a ogólne wrażenie było pozytywne i wychodząc z kościoła postanowiłem sobie, że niebawem zajrzę tam z powrotem :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  


Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron