Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Duch Święty

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Duch Święty

Postprzez Trubel » N lis 01, 2015 20:05

Ponieważ nie bardzo mam się do kogo zwrócić z pytaniem a ksiądz który będzie mi pomagał w przygotowaniach do bycia w pełni luteranką ma i tak dużo na glowie i nie chcę go ciagle o cos pytać zwracam sie z tym tutaj :)
Czym dokladnie jest Duch święty i jak mam go rozumieć? Jaką rolę pełni w moim życiu?
Trubel
 
Posty: 56
Dołączył(a): N lis 01, 2015 12:08
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: chrześcijańskie
  

Re: Duch Święty

Postprzez Elżbieta » N lis 01, 2015 20:50

Nie czym, a kim. Duch święty, to trzecia osoba Trójcy świętej.
"Duch Święty jest prawdziwą osobą, która przyszła na świat, by mieszkać w autentycznych naśladowcach Jezusa Chrystusa po Jego zmartwychwstaniu i wstąpieniu do nieba (Dzieje Apostolskie 2). Jezus powiedział swoim apostołom:

„Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze -- Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie. Nie zostawię was sierotami: Przyjdę do was” (J 14:16-18).

Duch Święty nie jest jakimś nieokreślonym, ulotnym cieniem ani bezosobową mocą. On jest osobą pod każdym względem równą Bogu Ojcu i Synowi Bożemu, trzecią osobą Trójcy Świętej. Jezus powiedział do apostołów:

„Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28:18-20).

Bóg jest Ojcem, Synem i Duchem Świętym, zatem wszystkie boskie przymioty Boga Ojca i Syna odnoszą się w równym stopniu do Ducha Świętego. Kiedy człowiek rodzi się powtórnie przez wiarę w Jezusa Chrystusa i przyjęcie Go (J 1:12-13; J 3:3-21), Bóg zamieszkuje w nim przez swojego Ducha (1 Kor 3:16). Duch Święty ma intelekt (1 Kor 2:11), emocje (Rz 15:30) oraz wolę (1 Kor 12:11).

Podstawową rolą Ducha Świętego jest składanie „świadectwa” o Jezusie Chrystusie (J 15:26, 16:14). Duch przekonuje ludzkie serca o prawdzie Jezusa Chrystusa. Jest również nauczycielem chrześcijanina (1 Kor 2:9-14). Objawia mu Bożą wolę i prawdę. Jezus powiedział swoim uczniom:

„A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem” (J 14:26).

„Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe” (J 16:13)."
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Duch Święty

Postprzez Trubel » N lis 01, 2015 21:27

Ostatnio przed nabożeństwem kilka dni chodził mi po glowie pewien cytat biblijny i czytałam go wracałam do niego aż w niedziele usłyszałam te słowa na nabożeństwie... Nie spodziewałam się. Koleżanka powiedziała mi ze to Duch święty może chciał żebym zwróciła szczególną uwagę na ten fragment.
Trubel
 
Posty: 56
Dołączył(a): N lis 01, 2015 12:08
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: chrześcijańskie
  

Re: Duch Święty

Postprzez Aleksander » N lis 01, 2015 22:17

To w jaki sposób Trzecia Osoba Trójcy Świętej Duch Święty przekonuje nas do prawdy Ewangelii jest tajemnicą. Jednak owocu Jego pracy nie da się ukryć.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Duch Święty

Postprzez Elżbieta » N lis 01, 2015 22:24

Pastor Aleksander ma rację, rzeczywiście niejedna osoba tutaj odczuła na własnej skórze działanie Ducha Swiętego, ale o tym najczęściej przekonujemy się dopiero po jakimś czasie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Duch Święty

Postprzez Trubel » N lis 01, 2015 22:48

W moim zyciu bylo tyle sytuacji w których rzekomy przypadek kierował mnie na drogę Kościoła, byly sytuacje które poprzez myśl, taki glos w glowie pozwolił mi uniknąć wypadku. Bylo tak dwa razy i do tej pory zastanawiam się czy to Jezus byl tym głosem który kazał mi zmienić datę wyjazdu, bo dzieki temu uniknęłam wypadku
Trubel
 
Posty: 56
Dołączył(a): N lis 01, 2015 12:08
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: chrześcijańskie
  

Re: Duch Święty

Postprzez Elżbieta » N lis 01, 2015 22:57

Tego nie wiesz, ale z całą pewnością Bóg nad Tobą czuwa :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Duch Święty

Postprzez Trubel » N lis 01, 2015 23:05

Może to miało troche wspólnego z wątpliwościami na temat wiary jakie miałam w tamtym czasie. No takich znaków kilka bylo. Czasem trudno w to uwierzyć ale w kościele katolickim wtedy pomyślałam, Boże jesli naprawde istniejesz to niech zgaśnie świeczka przy ołtarzu gdzie bylo ich kilka i o dziwo po kilku minutach zgasla sama z siebie bez żadnego podmuchu wiatru. Ludzie troche zdziwieni a ja w szoku i mimo ze minelo tyle czasu nie mogę uwierzyć w to i czasem mysle ze to przypadek. Najgorsze ze nie powinnam w ten sposób sprawdzać czy dowodzić istnienia Boga i jest mi głupio ze tak Go podeszłam. Niewiele osób w to wierzy no ale nie musza widocznie to byl znak dla mnie.
Trubel
 
Posty: 56
Dołączył(a): N lis 01, 2015 12:08
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: chrześcijańskie
  

Re: Duch Święty

Postprzez Elżbieta » N lis 01, 2015 23:21

Człowiek najczęściej potrzebuje do uwierzenia jakichś znaków, to samo uczynił przecież Tomasz. To nie jest nic nagannego. Przynajmniejbędziesz prawdziwie przekonanao istnieniu Stwórcy i będziesz czuła Jego obecność, a to jest bardzo ważne, bo bardzo w życiu pomaga. Zawsze będziesz wiedziała, że masz kogoś bliskiego, kto Cię zawsze wysłucha, nigdy nie będziesz sama.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Duch Święty

Postprzez Trubel » N lis 01, 2015 23:26

Kiedyś nie wierzyłam w cuda.. I fakt bardzo pomaga mysl ze jednak jest ktos kto słucha i zawsze nas kocha bez względu na to czy kiedyś sie oddaliliśmy od Niego i bez względu na to ze ciagle grzeszymy.
Trubel
 
Posty: 56
Dołączył(a): N lis 01, 2015 12:08
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: chrześcijańskie
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron