Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Pytanie???

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Pytanie???

Postprzez septemberlicht » Śr mar 11, 2015 22:38

Jacku - kiedyś cię o to prosiłem, poproszę raz jeszcze. Nie pisz na forum, kiedy jesteś pijany.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Pytanie???

Postprzez Elżbieta » Śr mar 11, 2015 22:58

Septemberlicht, Jacek już odebrał co mu się należało, ale Ty nie poniżaj się i nie rzucaj podejrzeń, których nie masz możliwości udowodnić.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pytanie???

Postprzez B! » Cz mar 12, 2015 16:18

Dziękuję za rady;)!

uwagi Jacka - zostawiam bez komentarza!
B!
 
Posty: 50
Dołączył(a): Cz mar 05, 2015 12:06
wyznanie: chrześcijanin - narazie tyle
  

Re: Pytanie???

Postprzez Witold » Pt mar 13, 2015 23:52

B!, przede wszystkim moje wyrazy współczucia.
Po drugie, nic nie stoi na przeszkodzie byś była świadkiem tej ceremonii a wręcz byłoby dziwne żebyś w niej nie uczestniczyła skoro była to dla Ciebie bliska osoba. Pamiętaj jednak o tym żebyś nie grzeszyła bałwochwalstwem co czynią katolicy. Sama twoja obecność w kościele nie jest niczym złym.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Pytanie???

Postprzez Dredd » Wt mar 31, 2015 10:26

B! napisał(a):ponieważ jestem jeszcze oficjalnie wyznania KRK, ale uczęszczam już do KEA...
zmarła znana/bliska mi osoba czy moje uczestnictwo w pogrzebie katolickim oraz Msza Św. w kościele - na zasadzie tylko uczestnictwa przez wzgląd na zmarłą osobę jest ... ? no właśnie, jak właściwie powinnam się zachować jako ewangelik, w takich chwili :|

B!


Witajcie,
długo mnie nie było tutaj z Wami,
ale wiele czynników składa się na ogólny totalny brak czasu.

Chciałbym jednak i ja parę słów w powyższym temacie dorzucić.
Moja postawa jest w prezentowanym zagadnieniu dość osobliwa.
Jak już kiedyś wspomniałem, to że jesteśmy innego wyznania, nie oznacza, że nie możemy uczestniczyć w nabożeństwach innych wyznań.
Sam niejednokrotnie uczestniczę w nabożeństwach w KRK.
Pamiętać jednak należy o różnicach.
I tak np. w odniesieniu do pogrzebu należy pamiętać, że w KRK wierni tego kościoła modlą się za zmarłych, my natomiast za zmarłych się nie modlimy,
bo tylko ich własna wiara w Chrystusa może być podstawą do zbawienia, zgodnie z zasadą sola gratia i sola fide.

Aby jeszcze trochę podkręcić atmosferę, wyznaję zasadę uniwersalizmu - sam ją tak nazwałem, nie wiem czy ktoś wcześniej tego nie zrobił lub inaczej nazwał.
Tzn. np. nie widzę przeszkód by ewangelik nie mógł przyjąć Komunii Św. w KRK.
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Pytanie???

Postprzez Tomasz » Wt mar 31, 2015 18:47

Tzn. np. nie widzę przeszkód by ewangelik nie mógł przyjąć Komunii Św. w KRK.



Ja jednak widzę. Odrębną kwestią jest tutaj podejście KRK - w myśl prawa rzymsko-katolickiego ewangelik nie może przystąpić do komunii w KRK.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pytanie???

Postprzez Elżbieta » Wt mar 31, 2015 21:11

Jeszcze chciałam uzupełnić wypowiedź Tomasza.Ewangelik nie powinien przyjmować Komunii w Kościele Katolickim, ponieważ jest całkowicie inne rozumienie tego sakramentu, nie mówiąc o tym, że wg. naszego Kościoła Komunia w KRK jest niepełna.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pytanie???

Postprzez Witold » Wt mar 31, 2015 21:21

Dredd, a gdzie jest granica tej uniwersalistycznej ideologii? Czy z mormonami też można się razem modlić i przyjmować sakramenty? A może z adwentystami lub świadkami? każdy sobie sam wyznacza granice? o new age albo islam też można się otrzeć czy mówisz tylko o kościołach chrześcijańskich?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Pytanie???

Postprzez Grzegorz » Śr kwi 01, 2015 08:45

Adwentyści to chrześcijanie, jeśli mogę się wtrącić.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Pytanie???

Postprzez lupus » Śr kwi 01, 2015 11:49

Elżbieta napisał(a):Jeszcze chciałam uzupełnić wypowiedź Tomasza.Ewangelik nie powinien przyjmować Komunii w Kościele Katolickim, ponieważ jest całkowicie inne rozumienie tego sakramentu, nie mówiąc o tym, że wg. naszego Kościoła Komunia w KRK jest niepełna.


Jako że wciąż się wielu rzeczy uczę, czy mogę prosić o jakiś tekst stwierdzający, że wg. nauki luterańskiej komunia w KRK jest niepełna, albo chociaż o przybliżenie argumentacji? Czy słusznie się domyślam, że chodzi o kwestię jej udzielania pod tylko jedną postacią?
lupus
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pn kwi 08, 2013 21:04
wyznanie: KEA
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron