Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

dlaczego tak mało osób przyjmuje komunię

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

dlaczego tak mało osób przyjmuje komunię

Postprzez et » Śr lip 02, 2014 06:26

...
Ostatnio edytowano Pt lip 04, 2014 07:23 przez et, łącznie edytowano 1 raz
et
 
Posty: 19
Dołączył(a): Śr mar 20, 2013 14:48
wyznanie: ...
  

Re: dlaczego tak mało osób przyjmuje komunię

Postprzez Elżbieta » Śr lip 02, 2014 07:47

W zasadzie każde Nabożeństwo powinno być z Komunią, w każdym razie tak mówi pragmatyka. Mnie też to boli, że tak nie jest w istocie, ale o dziwo ludzie są temu przeciwni. Już od wielu lat wojuję o to, żeby Komunia był;a w każdą niedzielę.
Tu pokutuje dawniejszy podręcznik do nauki "Abym był Jego własnością" . Nie wiem dlaczego tam było napisane , że ewangelik przyjmuje Komunię 4 razy do roku - to oczywisty błąd, ale utrwalił w wiernych przekonanie, że bardziej częsty ten Sakrament jest całkowicie zbędny.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: dlaczego tak mało osób przyjmuje komunię

Postprzez et » Śr lip 02, 2014 10:49

...
Ostatnio edytowano Pt lip 04, 2014 07:25 przez et, łącznie edytowano 1 raz
et
 
Posty: 19
Dołączył(a): Śr mar 20, 2013 14:48
wyznanie: ...
  

Re: dlaczego tak mało osób przyjmuje komunię

Postprzez Grzegorz » Śr lip 02, 2014 16:20

Przez kilkanaście lat byłem katolikiem i rzeczywiście, więcej osób chodziło do komunii, niż z tego co widzę w ewangelickiej parafii. Różnica wyraźna, ale nie drastyczna, w katolickiej parafii mniej więcej 2/3 osób przystępowało do komunii, w ewangelickiej może połowa. Nie wiem z czego to wynika, wydawać by się mogło, że przy braku obowiązku spowiedzi usznej, więcej osób będzie korzystało z Eucharystii.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: dlaczego tak mało osób przyjmuje komunię

Postprzez Elżbieta » Śr lip 02, 2014 18:41

Et, jeżeli rzeczywiście rozmawiałeś z księdzem i on jest gotów robić w każdą niedzielę Komunię, to korzystaj z tego. Zobaczysz jaki będzie skutek. Ludziom będzie głupio, że tylko Ty przystępujesz i znajdzie się ich z pewnością więcej. Swoim przykładem możesz pociągnąć wiele osób, więc jeżeli masz taką możliwość , to wykorzystaj ją. Za Tobą stoi pragmatyka służbowa. Z czasem ludzie się przyzwyczają, że należy w każdą niedzielę przystępować do Komunii..
Gdybym ja miała taką możliwość, też bym to zrobiła bez namysłu, ale w mojej parafii ksiądz chce iść ludziom na rękę i ja nic nie mogę zrobić.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: dlaczego tak mało osób przyjmuje komunię

Postprzez Jacek » Śr lip 02, 2014 18:45

Niestety- wpływ historyczny Kalwinizmu na Luteranizm w Polsce, pozostawił swoje piętno, w odduchowieniu kościoła. Dla mnie Staroluteranina jest to niezrozumiałe i pozbawione logiki, gdzie własnie Luteranin powinien świecić pobożnościa a co za tym idzie wzorem uczestnictwa w Komunii św. Zbytnia demokratyzacja w KEA spowodowała, że nikiedy prafianie dyktują księdzu, kiedy im pasuje komunia Sw,- to jest paranoja.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: dlaczego tak mało osób przyjmuje komunię

Postprzez et » Śr lip 02, 2014 19:43

...
Ostatnio edytowano Pt lip 04, 2014 07:25 przez et, łącznie edytowano 1 raz
et
 
Posty: 19
Dołączył(a): Śr mar 20, 2013 14:48
wyznanie: ...
  

Re: dlaczego tak mało osób przyjmuje komunię

Postprzez Elżbieta » Śr lip 02, 2014 20:06

A po co liczyć komunikanty ?

Co do Wrocławia, niestety ja będę pracowała i nigdzie nie pojadę, ale za to trochę z Wrocławia przyjedzie do Legnicy i w niedzielę będzie bardzo dużo ludzi :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: dlaczego tak mało osób przyjmuje komunię

Postprzez anolis » Cz lip 03, 2014 07:50

Jacek napisał(a):(...) Luteranin powinien świecić pobożnościa a co za tym idzie wzorem uczestnictwa w Komunii św. (...)

:lol:
Wierzę, że to tylko lapsus słowny.
Dedykuję: Mt 6,1-6.
anolis
 
  

Re: dlaczego tak mało osób przyjmuje komunię

Postprzez et » Cz lip 03, 2014 08:26

...
Ostatnio edytowano Pt lip 04, 2014 07:25 przez et, łącznie edytowano 1 raz
et
 
Posty: 19
Dołączył(a): Śr mar 20, 2013 14:48
wyznanie: ...
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości