Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Chrzest krwi

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Chrzest krwi

Postprzez Grzegorz » Pn cze 30, 2014 18:02

Czy w luteranizmie funkcjonuje pojęcie chrztu krwi? W katolicyzmie nazywa się tak sytuację, gdy ktoś oddaje życie za wiarę, nie będąc jeszcze ochrzczonym. Wówczas jego męczeństwo niesie (ponoć) taki sam skutek co chrzest z wody.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Chrzest krwi

Postprzez Elżbieta » Pn cze 30, 2014 19:02

nie słyszałam o czymś takim, ale może ktoś bardziej kompetentny się wypowie
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Chrzest krwi

Postprzez Kubala95 » Śr lip 02, 2014 00:18

Nie znam się, ale opisana sytuacja brzmi całkiem logicznie. Człowiek nie miał możliwości przyjęcia chrztu, ale mimo to nie zdradza Boga, który jeszcze nie przyjął go nawet do swojego Kościoła i poświęca dla Niego własne życie. Uważam, że taka osoba zasłużyła na zbawienie bardziej niż ochrzczony zbrodniarz, brutalnie mordujący niewinnych ludzi. Ja tak uważam, ale to tylko ja - tego co naprawdę myśli Stwórca nikt z nas nie wie.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Chrzest krwi

Postprzez Elżbieta » Śr lip 02, 2014 04:44

Uważam, że taka osoba zasłużyła na zbawienie bardziej niż ochrzczony zbrodniarz,

No chyba coś Ci się nieszczęśliwie napisało :P - Zasłużył ? - Od kiedy, to można zasłużyć ? :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Chrzest krwi

Postprzez Kubala95 » Cz lip 03, 2014 02:14

Dobrze, niech zatem będzie, że nieochrzczony męczennik JEST BARDZIEJ GODNY zbawienia niż ochrzczony zbrodniarz, ponieważ ten pierwszy szczerze wierzył w Chrystusa i dał tego desperackie świadectwo mimo braku sakramentu chrztu, drugi natomiast Boga zdradził i odrzucił swoją wiarę. Nie miałem w żadnym razie na myśli zbawienia zasłużonego uczynkiem.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Chrzest krwi

Postprzez septemberlicht » Cz lip 03, 2014 15:24

Z tego co wiem, nikt z nas, grzeszników, nie jest godny zbawienia. Wszystko w rękach Boga.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Chrzest krwi

Postprzez Elżbieta » Cz lip 03, 2014 16:14

Chyba jesteś dobrze zorientowany :D (jeżeli chodzi o tą godność :D)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Chrzest krwi

Postprzez Grzegorz » N lip 06, 2014 19:49

Rozmawiałem z księdzem i potwierdził, że w teologii luterańskiej nie ma pojęcia chrztu krwi. Jednocześnie podkreślił, że w takich ekstremalnych sytuacjach jakimi jest męczeństwo być może chrzest wodny nie jest potrzebny do zbawienia.

Poprawiłam Ci pastora na księdza, proszę Cię używaj tytułów zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Elżbieta


Ok, rozumiem : )
Ostatnio edytowano N lip 06, 2014 21:38 przez Grzegorz, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Chrzest krwi

Postprzez Jacek » N lip 06, 2014 21:21

Okazuje się ze niedlugo do zbawienia nic nie bedzie potrzebne :shock:
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Chrzest krwi

Postprzez Grzegorz » N lip 06, 2014 21:41

Męczeństwo to ma być nic? ;)
Moim zdaniem chrzest krwi jest wystarczająco uzasadniony słowami Chrystusa: Każdego więc, który mię wyzna przed ludźmi, i Ja wyznam przed Ojcem moim, który jest w niebie. [Mt 10; 32]
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron