Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

chustka na głowie?????

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

chustka na głowie?????

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr maja 16, 2012 14:14

Od kilku miesięcy męczy mnie jedna kwestia.
Czy my, ewangeliczki nie powinnyśmy podczas trwania nabożeństwa mieć zakryte włosy np chustką?
Zgodnie z treścią Listu do Koryntian?
Wiem, że tak nakazuje apostoł Paweł, więc dlaczego nie stosujemy się do tego?
Z tego co mi wiadomo, to w niektórych zborach chrześcijańskich kobiety okrywają swe włosy chustkami.
Dlaczego u nas to nie obowiązuje skoro mamy być wierne Pismu Świetemu?
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: chustka na głowie?????

Postprzez Tomasz » Śr maja 16, 2012 19:31

Są to zalecenia "techniczne" dot. określonego zachowania, które wynikały z ówczesnych uwarunkowań kulturowych.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: chustka na głowie?????

Postprzez Maksymilian » Pt maja 18, 2012 20:36

Myślę, że to ładny zwyczaj i można go w ramach luteranizmu wysokokościelnego praktykować, ale myślę również, że chodziło też o względy kulturowe jak pisze Tomasz. Na przykład w prawosławiu dalej chusty obowiązują :), to myślę, że chusta to taki znak szczególnej uległości, pobożności oraz uniżenia przed Bogiem :wink: .
Maksymilian
 
  

Re: chustka na głowie?????

Postprzez Tomasz » Pt maja 18, 2012 20:50

Oczywiście. Również uważam, że ten zwyczaj należy kultywować. Niekoniecznie musi to być chustka, ale inne nakrycie głowy. Nie jestem specjalistą od trendów w modzie kobiecej. Dzisiaj może to być np. jakiś gustowny berecik :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: chustka na głowie?????

Postprzez Maksymilian » Pt maja 18, 2012 21:01

Ale ponad wszystkie te rzeczy ważniejsze jest aby duch był skromny ubiór też powinien, myślę, że nakrycie głowy nie musi być przymusowe jak burka w islamie :D .
Maksymilian
 
  

Re: chustka na głowie?????

Postprzez Adam » Wt sie 09, 2016 22:04

Byłem kilka razy na tradycyjnej mszy katolickiej Trydenckiej i tam większość kobiet ma nakrycia na głowie nazywa się to mantylka i ciekawe to że nie polska to tradycja,takie nakrycia są przedewszystkim w kościołach gdzie odprawia się dawną msze Trydencką.
Adam
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn sie 08, 2016 15:09
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: chustka na głowie?????

Postprzez Elżbieta » Wt sie 09, 2016 22:32

Pewnie się ze mną nie zgodzicie, ale dla mnie głowa nieokryta wyraża więcej szacunku, tym bardziej, że różne okrycia niewiele maja wspólnego ze skromnością.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: chustka na głowie?????

Postprzez Maksymilian » N sie 14, 2016 14:51

A ja po 4 latach powiem, że na końcu rozważań o zakrywaniu włosów w Liście do Koryntian jest napisane, że to jest zwyczaj zborów Bożych. Oznacza to, że nie ma żadnego Bożego nakazu w tej kwestii. To czy kobieta ma nakrycie głowy czy nie ma żadnego znaczenia.
Maksymilian
 
  

Re: chustka na głowie?????

Postprzez Elżbieta » N sie 14, 2016 15:10

Oczywiście, że nie ma. Chodzi tylko o to by do kościoła przychodzić skromnie odzianym i nie robić rewii mody.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości