Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wieczerza Pańska

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Wieczerza Pańska

Postprzez Andrzej » Śr kwi 25, 2012 23:16

Elżbieta napisał(a):Może to zrozumiesz : rzeczywistość niematerialna


Ale co "rzeczywistość niematerialna"? Wieczerza Pańska jest obecnością sakramentalną, a nie materialną; ale kto miałby twierdzić inaczej?
Około X w były takie spekulacje o materialnym spożywaniu; pod coś takiego można by podłączyć może teorie prof Filippo Selvaggiego...
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Wieczerza Pańska

Postprzez skomplik » Cz kwi 26, 2012 10:59

Czy jest jakieś całe dzieło w internecie na temat właśnie symboliki w Wieczerzy Panskiej wg. Kalwina?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Wieczerza Pańska

Postprzez Andrzej » Cz kwi 26, 2012 11:08

skomplik napisał(a):Czy jest jakieś całe dzieło w internecie na temat właśnie symboliki w Wieczerzy Panskiej wg. Kalwina?


Na temat nie symboliki (w reformowanym nabożeństwie raczej nie używa się symboli, ani nie ma ono specjalnie symbolicznych znaczeń), ale na temat rozumienia i znaczenia Wieczerzy Pańskiej: Jan Kalwin.Krótki wykład nauki o Wieczerzy świętej.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Wieczerza Pańska

Postprzez skomplik » Pt kwi 27, 2012 10:34

Andrzej napisał(a):
skomplik napisał(a):Czy jest jakieś całe dzieło w internecie na temat właśnie symboliki w Wieczerzy Panskiej wg. Kalwina?


Na temat nie symboliki (w reformowanym nabożeństwie raczej nie używa się symboli, ani nie ma ono specjalnie symbolicznych znaczeń), ale na temat rozumienia i znaczenia Wieczerzy Pańskiej: Jan Kalwin.Krótki wykład nauki o Wieczerzy świętej.


Dzieki wielkie! :wink:
A co do tego że Kościół nie jest partią polityczną by zajmował pozycję konserwatywną lub liberalną to zgodze się pod warunkiem że np. również przechyły reformowanych w USA w którym wprowadza się błogosławienie par homo jest sprzeczne z ideą Kościoła, albo w Polsce wypowiedzi księży o tym że pary współżyjące ze sobą są w pewnym sensie małżeństwem - to jest złe bo zajmują stanowisko liberalne. A Kościół jak powiedziałeś - to nie jest partia polityczna.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Wieczerza Pańska

Postprzez Andrzej » Pt kwi 27, 2012 17:11

Wróćmy w tym wątku do Wieczerzy.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Wieczerza Pańska

Postprzez skomplik » Wt maja 01, 2012 20:58

Wróćmy do Wieczerzy
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Wieczerza Pańska

Postprzez Maksymilian » Śr maja 02, 2012 05:31

Jaki chleb powinien być ?
Czy to ma być maca, zwykły na zakwasie czy opłatek lub inne oraz czy to ważne jaki chleb, a jakie wino czerwone czy białe słodkie ? :wink:
Maksymilian
 
  

Re: Wieczerza Pańska

Postprzez skomplik » Śr maja 02, 2012 10:24

Wie ktoś może jakie były poglądy Jana Wiklifa na eucharystię? czytałem ostatnio w pewnej książce że zmarł słuchając mszy świętej - więc wątpie żeby był za czysto "wspomnieniowym" charakterem. Są jakieś jego pisma o Wieczerzy w języku Polskim?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Wieczerza Pańska

Postprzez skomplik » Pn maja 21, 2012 09:29

Apropo Wieczerzy Pańskiej ostatnio znalazłem takie stwierdzenie:
Tomasz z Akwinu nie posługiwał się pojęciem transsubstancjacji dla opisu obecności eucharystycznej (za R. Laurentin’em). Wg niego obecność eucharystyczna jest możliwa dzięki nowej, misteryjnej relacji chleba i wina do Ciała i Krwi Chrystusa. Stają się one urzeczywistniającym znakiem osobowej obecności. Eucharystia czyni Chrystusa obecnym bez rozmnażania Go, przemieszczania, zmieniania. Postacie chleba i wina, chociaż nie ulegają żadnej zmianie zaczynają istnieć z inną celowością, na innej zasadzie (stąd mówi się o transfinalizacji). Chleb i wino są wyrwane z ziemskiego używania i istnienia i sprawiają jako znaki, że stajemy w obecności Ciała i Krwi Chrystusowej (transsignifikacja). Przez Słowo Boże są włączane w nową, transcendentną relację o wymiarze wertykalnym. Komunikowanie duchowe, komunikowanie z Bogiem jest transcendentne w stosunku do naszej czasoprzestrzeni. On jest obecny tam, gdzie konsekrowana hostia, ponieważ z Jego woli, stała się znakiem Jego rzeczywistej, osobowej obecności.


Zawsze myślałem że Tomasz z Akwinu był pierwszym który wyjaśnił i bronił rozumienia transubstancjacji (przeistoczenia) podczas Eucharystii, a tu nagle coś odwrotnego... Co o tym myślicie?

źródło: http://www.blogpowszechny.pl/2009/06/11/boze-cialo-obecne-bez-transsubstancjacji
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Wieczerza Pańska

Postprzez Filip » N wrz 29, 2013 20:55

Pozwolę sobie podpiąć się pod ten temat (wydaje mi się najbardziej odpowiedni, do zadanie mojego pytania):

Wiem, że ta kwestia już kilkakrotnie padała na forum (ale wydaje mi się, że głównie w kontekście katolików); kto może przystąpić do Sakramentu Ołtarza w KE-A? Zdaję sobie sprawę z konieczności zbadania sumienia i spowiedzi powszechnej, żeby go godnie przyjąć oraz otwartego charakteru Komunii. Chodzi mi raczej o to, jakie wierzenia odnośnie obecności Pana Jezusa Chrystusa powinien mieć przystępujący? Czy musi wierzyć w realną i substancjalną obecność, czy też może wierzyć w realną duchową [ w kontekście gościa innego wyznania protestanckiego na nabożeństwie w KE-A].

Pytam, ponieważ czasem zachodzę na nabożeństwa do warszawskiej parafii Św. Trójcy i nie wiem, czy mogę przystąpić do Sakramentu Ołtarza. Zdaję sobie sprawę, że luteranie wierzą w obecność substancjalną, jednak skoro pozostają w Unii Ambony i Ołtarza z KER-em to co najmniej czasem zdarza się przystąpienie kogoś o poglądach kalwińskich (które i ja osobiście żywię, chociaż nie jestem członkiem KER-u, tylko KChB).
Filip
 
Posty: 9
Dołączył(a): N kwi 14, 2013 20:08
wyznanie: Ewangelicko-Prezbiteriańskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron