Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wieczerza Pańska

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Wieczerza Pańska

Postprzez Kubala95 » N wrz 29, 2013 23:21

Musisz uznawać naukę o konsubstancjacji (współistnieniu). Oznacza to, że konsekrowana hostia jest zarazem prawdziwym Ciałem Pańskim i prawdziwym chlebem, natomiast w kielichu znajduje się prawdziwa Krew i prawdziwe wino. Wiara w to jest wymogiem KEA nawet dla ludzi spoza wspólnoty. Reformowani przystępują do Komunii z racji wspomnianej przez ciebie Wspólnoty Ambony i Ołtarza, oni jakby jako członkowie KERu oficjalnie praktykują kalwinizm w kościele luterańskim. Jeśli byłbyś formalnym członkiem KERu to mógłbyś tak z czystym sumieniem robić, unia istnieje między Kościołami, a nie KEA i osobami, które nieformalnie wyznają kalwinizm czy jego niektóre poglądy.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Wieczerza Pańska

Postprzez Filip » Pn wrz 30, 2013 09:20

Dziękuję za wyjaśnienie :-)
Filip
 
Posty: 9
Dołączył(a): N kwi 14, 2013 20:08
wyznanie: Ewangelicko-Prezbiteriańskie
  

Re: Wieczerza Pańska

Postprzez lmc86 » Śr paź 02, 2013 18:15

Wklejam link, który może być pomocny:

http://www.luteranie.pl/w_co_wierzymy/w ... anska.html
lmc86
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr sie 21, 2013 16:43
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wieczerza Pańska

Postprzez Herbert » Wt lis 17, 2015 20:38

ze strony niedziela.pl :
Franciszek otworzył też dyskusję nad dopuszczaniem do komunii innowierców. Skłoniło go do tego pytanie luteranki, której mąż jest katolikiem i która chciała wiedzieć, co mogą zrobić, aby osiągnąć komunię na Wieczerzy Pańskiej. Papież przyznał, że on też pyta się teologów, czy współudział w Wieczerzy Pana ma być uwieńczeniem drogi, czy też może pokarmem na wspólną drogę?
„Jest prawdą, że w pewnym sensie współuczestniczyć oznacza, że nie ma między nami różnic, że mamy tę samą doktrynę. Ale pytam się: czyż nie mamy tego samego chrztu? A jeśli mamy ten sam chrzest, to musimy iść razem. Pani jest świadectwem głębokiej wspólnej drogi, bo jest to droga małżeńska, rodzinna, droga ludzkiej miłości i wspólnej wiary, nieprawdaż? (...) Na pani pytanie mogę odpowiedzieć tylko pytaniem: co może pani zrobić ze swym mężem, aby Wieczerza Pańska towarzyszyła pani na jej drodze? Jest to problem, na który każdy musi odpowiedzieć. Mówił mi pewien zaprzyjaźniony pastor: «Ależ my wierzymy, że Pan jest tam obecny. I wy wierzycie, że Pan jest obecny? Gdzie jest różnica?». «W wyjaśnieniach, w interpretacji». Życie jest większe niż wyjaśnienia i interpretacje. Zawsze odnoście się do chrztu: «Jedna wiara, jeden chrzest, jeden Pan», jak mówi Paweł. Wyciągnijcie z tego wnioski. Ja nigdy nie odważyłbym się dać pozwolenia, bo nie należy to do moich kompetencji. Jeden chrzest, jeden Pan, jedna wiara. Porozmawiajcie z Panem i idźcie naprzód. Ja nie odważę się powiedzieć nic więcej” – powiedział Papież.
http://www.niedziela.pl/artykul/19101/Papiez-o-dopuszczeniu-do-komunii
Herbert
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron