Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Co w Eucharystii?

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Co w Eucharystii?

Postprzez Jonah » Pt wrz 07, 2018 13:59

"Ciało i krew" to semicki idiom oznaczający człowieka, konkretną osobę ludzką (np. Mt 16: 17; 1 Kor 15: 50; Ef 6: 12). Krew jest tutaj zasadą życia, która kojarzy się z duszą jako to, co ożywia człowieka. Rozdzielenie ciała i krwi oznacza śmierć. Tak więc możemy powiedzieć, że Eucharystii Jezus daje nam po prostu siebie.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Co w Eucharystii?

Postprzez Igor » Pt wrz 07, 2018 16:09

Jonah:

Czy to znaczy, że z teologicznego punktu widzenia udzielanie wiernym komunii pod jedną tylko postacią (jak praktykuje to KRK) jest w porządku i jest niewłaściwe wyłącznie z punktu widzenia dyscypliny sakramentalnej?
Igor
 
  

Re: Co w Eucharystii?

Postprzez Grzegorz » Pt wrz 07, 2018 18:01

Dyscyplinę sakramentalną w tym przypadku określił Pan Jezus [Mt 26, 27], więc ciężko powiedzieć, żeby komunia pod jedną postacią była w porządku.

„Chociaż bowiem przypadkowo mogłoby być prawdą, że pod jedną postacią udzielone zostaje tyle samo, co pod obiema, to jednak udzielanie jej pod jedną postacią nie jest wypełnieniem całego zarządzenia i ustanowienia, dokonanego przez Chrystusa, przez Niego przekazanego i poleconego.”
[Artykuły Szmalkaldzkie VI, 3]
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Co w Eucharystii?

Postprzez Jonah » Pt wrz 07, 2018 21:46

W tym rzecz. Skoro tak zostało ustanowione, tak należy czynić. Nie ma nad czym mędrkować. Do XII w. udzielano komunii pod dwiema postaciami. Później pojawiła się nowa (w sensie jej powszechności, nie szczególności) praktyka, którą uzasadniono ex post teorią konkomitacji i zdogmatyzowano dopiero na soborach w Konstancji i Trydencie.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Co w Eucharystii?

Postprzez Maksymilian » Pn wrz 10, 2018 19:21

Jeśli jesteśmy przy temacie Eucharystii to pragnę ja się podzielić swoimi przemyśleniami.

Skoro mamy czynić to na pamiątkę Jezusa oraz ilekroć to czynimy śmierć Pańską zwiastujemy to wydaje mi się, że obcujemy z wydanym na krzyżu ciałem i krwią przyjmując je mamy udział w życiu wiecznym jak napisano: "Kto spożywa ciało moje i krew moją ma żywot wieczny.".

Mnie za to zaintrygował temat "ukrycia" tj. nauki, która mówi, że Ciała i Krwi nie czuć w chlebie i winie, bo tak jak bóstwo Chrystusa jest ukryte w ciele, tak i Ciało i Krew w chlebie i winie. Zastanawia mnie czy dowód z natur Chrystusa ma podstawę Biblijną, gdyż Jan Łaski w "Forma ac ratio" w przedmowie do Króla Zygmunta II Augusta ją potępia i potępia jej głosiciela pastora z Hamburga o ile pamiętam. Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe argumenty, to proszę o podanie ich.
Maksymilian
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron