Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Filmy z chrześcijaństwem (tradycji protestanckiej) w tle

Re: Re: Filmy z chrześcijaństwem (tradycji protestanckiej) w

Postprzez Aleksander » Pn sty 02, 2012 18:09

Agnes napisał(a):A widzieliście "Księgę ocalenia" z Denzelem Washingtonem? To jest wprawdzie taki "apokaliptyczny western", ale myślę, że przesłanie jak najbardziej protestanckie. D. Washington jest członkiem Kościoła Zielonoświątkowego - dowiedziałam się o tym właśnie po oglądnięciu "Księgi Ocalenia" - bo coś mi zaczęło to znajomo wygladać :wink:, więc poszukałam informacji. D. Washington w wywiadzie na temat tego filmu bardzo podkreślał swoją wiarę - i faktycznie zawsze wydawał mi się trochę inni niż "holywoodzki standard".

Też polecam film, baardzo mi się podobał.
Jednak myśląc o filmach chrześcijańskich myślę nie tyle o pastorach w tle, ile o schematach biblijnych opowiedzianych w ten sposób, że chcemy je naśladować. Tak film "Księga ocalenia/The Book of Eli" jest po porostu bajką. Wspomniany przeze mnie film wcześniej pokazuje prawdziwą postawę Chrystusa w codziennym życiu oraz to, co oznacza być mężczyzną w życiu codziennym, pracy i itd.
Nie mogę przypomnieć nazwy filmu o bardzo podobnej historii jak w filmie "Czekolada", tylko że lepszej perspektywie. W każdym bądź razie jest to opowieść o eucharystii, albo tego czym jest zasiadanie za Stołem Bożym. "Czekolada", jest też ładnym filmem, tylko że Juliette Binoche jest poganką. Zatem skostniałe chrześcijaństwo Zachodu potrzebuje pogańśtwa, aby się ożywić. Jednak sam pomysł czekolady jest i tak zapożyczeniem, tego czym jest sakrament eucharystii w historii Ewangelii.
Polecam też "opowieści z Narnii". Ostatnia część jest superańska :)
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Filmy z chrześcijaństwem (tradycji protestanckiej) w tle

Postprzez jagna » Pn sty 02, 2012 22:06

Tak Agnes, o to chodziło :)

A liczy się Harry Potter :P? Jak dla mnie bardzo chrześcijańskie wątki, zwłaszcza ten, w którym poświęcenie własnego życia z miłości dla kogoś przynosi mu ochronę przed śmiercią :D
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Filmy z chrześcijaństwem (tradycji protestanckiej) w tle

Postprzez skomplik » Wt sty 03, 2012 00:37

Również polecam Opowieści z Narnii - ale najpierw dobrze jest przeczytać książke, później film wydaje sie być jeszcze ciekawszy.
Również polecam (oczywiście) film "Luter", katolicyzm jest tam dosyć smutnie pokazany (w sumie smutne czasy, chwała Bogu że przyszedł Sobór Watykański II);
Swoją drogą jesli chodzi o XVI wiek to chętnie bym oglądnął film o św. Filipie Neri - czytałem kiedyś książke o nim i przyznam że prawdziwy "wariat Boży".
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Filmy z chrześcijaństwem (tradycji protestanckiej) w tle

Postprzez Agnes » Wt sty 03, 2012 11:39

C.S. Lewis jest niezrównany! Nie tylko cała "Narnia" - ale i jego trylogia "science fiction", która zaczyna się od tomu "Z milczącej planety". To jest istotnie chrześcijańskie! Filmy o Narnii bardzo zubażają twórczość Lewisa. To już znacznie lepiej wychodzi "Władca pierścieni" - tu Tolkien nie jest "Tolkienem dla ubogich" :wink: Zaopatrzyłam się w CD wszystkich trzech części w wersji reżyserskiej (sporo poszerzonej). ( Jestem w ogóle "od lat dziecinnych" fanką science fiction i fantasy :D )

Ale rozmawiamy o filmach, więc przypomniał mi się jeszcze jeden, produkcji również skandynawskiej. Tytuł chyba: "Jabłka Adama" czy też "Jabłoń Adama". Może widzieliście - neonazista zostaje skierowany na resoacjlizację do małej parafii, pod opiekę pewnego dziwnego pastora... Film dość zaskakujący - i kończy się tak, że choć w trakcie oglądania miałam pewne krytyczne uwagi, to jednak na koniec uznałam, że warto go polecić.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Filmy z chrześcijaństwem (tradycji protestanckiej) w tle

Postprzez skomplik » Wt sty 03, 2012 12:38

Również serdecznie polecam całą twórczość C.S Lewisa, niezwykłe dziełą.
Oglądałem "Jabłka Adama" - i musze przyznać że film baaardzo dziwny, chwilami mega pozytywny a chwilami bardzo smutny. Mega mieszanka, to co można powiedzieć na pewno to że - zaskakuje! ;)
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Filmy z chrześcijaństwem (tradycji protestanckiej) w tle

Postprzez skomplik » Pt sty 20, 2012 18:51

a wie ktos może czy jest może jakiś film fabularny o Janie Kalwinie? Przy okazji jeszcze raz polecam film "Luter"!
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Filmy z chrześcijaństwem (tradycji protestanckiej) w tle

Postprzez Elżbieta » Pt sty 20, 2012 18:56

Ja nic nie wiem
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Re: Filmy z chrześcijaństwem (tradycji protestanckiej) w

Postprzez Aleksander » Pt sty 20, 2012 21:02

skomplik napisał(a):a wie ktos może czy jest może jakiś film fabularny o Janie Kalwinie? Przy okazji jeszcze raz polecam film "Luter"!

Nic takiego nie słyszałem. Ale nie będzie to film bardzo ciekawy. Kalwin był pracoholikiem. Wszystko co można powiedzieć o jego życiu osobistym to: praca.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Filmy z chrześcijaństwem (tradycji protestanckiej) w tle

Postprzez skomplik » Wt lut 07, 2012 14:42

Znacie jeszcze jakieś filmy warte polecenia? może jakies komedie? ciekawy jest film "Licencja na Miłość", bardzo fajna rola Robina Williamsa (chociaż sam film nie do końca promuje postawy chrześcijańskie)
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Re: Filmy z chrześcijaństwem (tradycji protestanckiej) w

Postprzez Aleksander » Wt lut 07, 2012 15:01

skomplik napisał(a):Znacie jeszcze jakieś filmy warte polecenia? może jakies komedie? ciekawy jest film "Licencja na Miłość", bardzo fajna rola Robina Williamsa (chociaż sam film nie do końca promuje postawy chrześcijańskie)

Ostatnio oglądałem 2 filmy warte polecenia. "The fighter" bez pojednania nie ma zwycięstwa. "Thor", można sobie wyobrazić jak jest odzielone niebo od ziemi :), być prawdziwym królem oznacza poświęcić swe życie dla innych, prostych ludzi.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Ostatnio edytowano Wt lut 07, 2012 18:27 przez Aleksander, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron