Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

DLACZEGO KOSCIOLY PROTESTANCKIE NIE POSIADAJA JEDNOSCI?

DLACZEGO KOSCIOLY PROTESTANCKIE NIE POSIADAJA JEDNOSCI?

Postprzez Jacek » Cz sty 27, 2011 20:19

Rozmawiajac z przyjaciolmi ktorzy sa katolikami, ktorzy maja sympatie dla kosciolow protestanckich, zadawaja kazdorazowo pytanie, dlaczego wy Luteranie, ktorzy walczyliscie z wypaczeniami KrK opierajac sie o Biblie, nie potraficie sie zjednoczyc w jeden kosciol, a tylko co roz sie slyszy ze jedni sie polaczyli inni rozdzielili, w jednym kraju nazywa sie Augsburski, w drugim Luteranski, w jednym mozecie przyjmowac Eucharystie e drugim nie`?. A sa to ludzie ktorzy podrozuja po swiecie, i nteresuja sie nie tylko zabytkami ale religia. I jak znalezc wlasciwa odpowiedz. Czytam na jednej stronie wypowiedz mlodej katoliczki ktora pisze cyt: Choc jestem w KrK sercem jestem w KEA, zgadzam sie w pelni z dogmatyka Luteranska., ale powiedzcie mi ktory, kosciol luteranski jest wlasciwy zebym mogla do niego wstapic?, poniewaz jak czytam portal ekumeniczny jest tyle tych kosciolow. Dalej.cyt: Jestem swiezo upieczonym konvertyta , wyjezdzam do Niemiec do ktorego z kosciolow Luteranskich mam chodzic? - Smieszne prawda?. NIE TO TRAGEDIA I CALKIEM SMUTNE. Tak niestety, co mozna odpowiedziec, powiem szczerze sam nie wiem?. Jednego mielismy reformatora Ks, Dr, Marcina Lutra, i jak wypelnilismy jego testament?. Czy po to On walczyl o naprawe jednego kosciola, zeby teraz istnialo sto, dwiescie, a moze tysiac kosciolow luteranskich, i w kazdym kraju o innej nazwie, w kazdym kraju z rozna dogmatyka?, Jedni ksieza ubieraja togi, inni alby ze stola. nastepni ornaty. W jednym kosciele sie kleka, w drugim stoi. Jedni dopuszczaja ordynacje kobiet inni nie. Ale przeciez wszyscy nazywamy sie Luteranami?. Powstaja rozne phorum ktore zwa sie luteranskie , umieszczaja Roze Lutra, a zachwile opluwaja caly kosciol i duchowienstwo. To nie Katolicy, Prawoslawni, Kalvini, Baptysci, niszcza nasz Kosciol Luteranski, TO MY SAMI GO NISZCZYMY , ZNIEWAZAMY OPLUWAMY I OSMIESZAMY.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: DLACZEGO KOSCIOLY PROTESTANCKIE NIE POSIADAJA JEDNOSCI?

Postprzez Tomasz » Cz sty 27, 2011 21:09

Powstaja rozne phorum ktore zwa sie luteranskie , umieszczaja Roze Lutra, a zachwile opluwaja caly kosciol i duchowienstwo. To nie Katolicy, Prawoslawni, Kalvini, Baptysci, niszcza nasz Kosciol Luteranski, TO MY SAMI GO NISZCZYMY , ZNIEWAZAMY OPLUWAMY I OSMIESZAMY.


Zgadzam się z Tobą w 100%. Dziś Kościołowi Luterańskiemu nie zagraża silna pozycja KRK czy też inne wyznania. To - że nawet możemy być w pewnych sytuacjach dyskryminowani przez większość katolicką może nas (moim zdaniem) nawet umacniać w swojej wierze i ewangelickiej tożsamości.
Dzisiaj - zagrożenie idzie od wewnątrz - od nas samych. Bardzo często lepiej potrafimy się porozumieć z innymi Kościołami niż ze współwyznawcami.
Niestety - szatan działa w Kościele i to z bardzo dużym powodzeniem. Co chwilę słyszymy o kolejnych rozłamach w Kościołach.
Zastanawiam się, czy przypadkiem nie jest to kara za odchodzenie od Bożego Słowa i zastępowanie go ludzkim.
Również nie wiem co możemy zrobić. Przede wszystkim módlmy się o jedność naszego Kościoła i wskazanie przez Ducha Św. właściwej drogi.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: DLACZEGO KOSCIOLY PROTESTANCKIE NIE POSIADAJA JEDNOSCI?

Postprzez Paweł » Pt sty 28, 2011 07:27

Też się nad tym sporo ostatnio zastanawiam i nie widzę wyjścia
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: DLACZEGO KOSCIOLY PROTESTANCKIE NIE POSIADAJA JEDNOSCI?

Postprzez Elżbieta » Pt sty 28, 2011 08:46

a może zacząć pracować nad tym, żeby nie było dalszych podziałów, bo jak sami widzicie, podzielić łatwo, tylko dużo ciężej scalić
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: DLACZEGO KOSCIOLY PROTESTANCKIE NIE POSIADAJA JEDNOSCI?

Postprzez Tomasz » Pt sty 28, 2011 08:55

Tylko co zrobić, jeżeli są tacy którzy te podziały powodują. Doprowadzają do sytuacji w których wierni Pismu Św. nie mają innego wyjścia jak odejść ?
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: DLACZEGO KOSCIOLY PROTESTANCKIE NIE POSIADAJA JEDNOSCI?

Postprzez Paweł » Pt sty 28, 2011 09:00

Otóż to, nie możemy w imię jedności godzić się na fanaberie liberałów
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: DLACZEGO KOSCIOLY PROTESTANCKIE NIE POSIADAJA JEDNOSCI?

Postprzez Elżbieta » Pt sty 28, 2011 09:31

A czy ja to pisałam ?
Praca od podstaw, jak to ktoś kiedyś :P ładnie i mądrze powiedział. Trzeba pracować nad tym by liberalizm nie mógł opanować Kościoła
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: DLACZEGO KOSCIOLY PROTESTANCKIE NIE POSIADAJA JEDNOSCI?

Postprzez Paweł » Pt sty 28, 2011 09:41

Teraz już za późno na pracę u podstaw..... teraz tylko ogień pomoże. :lol:
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: DLACZEGO KOSCIOLY PROTESTANCKIE NIE POSIADAJA JEDNOSCI?

Postprzez Piotr » Pt sty 28, 2011 09:47

O tak Pawle ogień by pomógł ale żyjemy w XXI w. i stosy inkwizycji już nie przejdą :|
Piotr
 
Posty: 241
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:22
Lokalizacja: Bożenkowo
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: DLACZEGO KOSCIOLY PROTESTANCKIE NIE POSIADAJA JEDNOSCI?

Postprzez Elżbieta » Pt sty 28, 2011 09:55

e tam za późno, trzeba po prostu pracować i nie dopuścić do rozłamu u nas, bo wbrew pozorom mamy jeszcze trochę konserwatywnego duchowieństwa, więc może nie wszystko stracone
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 70 gości