Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

krzyże w Europie

krzyże w Europie

Postprzez Paweł » Wt gru 07, 2010 14:47

Ciekawy artykuł w kontrowersyjnym portalu :wink:
http://ekai.pl/wydarzenia/z_prasy/x3598 ... ca-krzyza/
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: krzyże w Europie

Postprzez Tomasz » Wt gru 07, 2010 22:09

Bardzo ciekawy tekst i muszę przyznać, że w zasadzie się z nim zgadzam. Sam jestem oczywiście za rozdziałem kościoła od państwa ale rozdział ten nie może przybierać formy absurdu jak to dzieje się w niektórych krajach europejskich. Rozdział kościoła od państwa to przede wszystkim rozdział prawa państwowego od wyznaniowego, wolność wyznania i poszanowanie każdego człowieka bez względu na światopogląd religijny. Ale wolność wyznania to także prawo do okazywania swoich przekonań.
Wracając do głośnej ostatnio sprawy wieszania krzyży w szkołach. Obecnie obowiązujące w tym zakresie prawo jest bardzo dobre i nic nie należy zmieniać. O tym czy krzyż ma wisieć w sali lekcyjnej mogą zdecydować rodzice dzieci i MAJĄ DO TEGO PEŁNE PRAWO. Należy uszanować tutaj każdą decyzję. Zarówno pozytywnie odnoszącą się do obecności krzyża jak i negatywną. Dlatego też oburza mnie również histeryczna rekcja KRK w przypadku jednej ze szkół bodajże w Krakowie, gdzie rodzice postanowili o zdjęciu krzyży ze ścian.
Jednak "programowe" zwalczanie symboli religijnych kojarzy mi się z dawnym okresem sprzed 1989 r.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: krzyże w Europie

Postprzez Jacek » Śr gru 08, 2010 19:11

Problem polega na tym, ze te krzyze czasami nie sa wieszane w dobrej intencji, albowiem krzyz do czegos zobowiazuje jako symbol, niestety w narodzie polskim wystepuje tzw. przekornosc, dalo sie to zauwazyc za czasu PRL. kiedy na zlosc wladzy do kosciolow chodzili ateisci, podobnie ma sie z nauka religii w szkolach, dzisiaj salki katechetyczne stoja pustkami albo dzierzawia firmy. A w szkole uczniowie sobie kpiny urzadzaja z lekcji religii dlaczego, bo wiedza ze wprowadzono religie do szkol pod przymusem . Efekt koncowy= produkuje sie na masowa skale potencjalnych ateistow.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: krzyże w Europie

Postprzez Elżbieta » Śr gru 08, 2010 20:38

nareszcie przeczytałam artykuł i muszę mu przyznać rację i Tobie Tomku i Tobie Jacku :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: krzyże w Europie

Postprzez Jacek » Cz gru 09, 2010 17:13

Nareszcie po dlugich cierpieniach ELA przyznala mi racje.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: krzyże w Europie

Postprzez Elżbieta » Cz gru 09, 2010 20:10

Jacku, pomyliłeś się, czytanie nie jest dla mnie cierpieniem
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: krzyże w Europie

Postprzez Aleksander » Pn gru 13, 2010 08:47

Trochę zawiłe odpowiedzi mecenasa, ale ciekawe. Ogólnie podobały mi się. Jednak odpowiedzi od trybunału oczekuje, ze będzie jeszcze bardziej zawiła , ale zobaczymy.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: krzyże w Europie

Postprzez Tomasz » So gru 18, 2010 00:29

A w szkole uczniowie sobie kpiny urzadzaja z lekcji religii dlaczego, bo wiedza ze wprowadzono religie do szkol pod przymusem . Efekt koncowy= produkuje sie na masowa skale potencjalnych ateistow.


Wprowadzenie religii do szkół było fatalnym pomysłem. Ale tak dzieje się zawsze, jeżeli ktoś kieruje się tzw. "poprawnością polityczną". Na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego stulecia, gdy w Polsce dochodziło do przemian ustrojowych - eksponowanie religii było się właśnie "poprawne politycznie" i "modne". Pamiętam dobrze tamte czasy. Na "hura" zabrano się za przenoszenie lekcji religii z salek katechetycznych do szkół nie zastanawiając się, czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie - jakie będą z tego korzyści a jakie mogą pojawić się skutki negatywne.
Nikt nie podszedł do tematu w sposób rozsądny, merytoryczny i wyważony. Dochodziło wręcz do absurdów - w szkołach gdzie wprowadzono nauczanie religii brakowało sal lekcyjnych a wielkie domy katechetyczne przy parafiach zaświeciły pustkami. Pamiętam pewien żart z tamtych czasów w którym mówiono, że teraz lekcja religii jest w szkole a zajęcia z PO (przysposobienie obronne) - na plebanii. Tylko niestety - ale każda próba konstruktywnej krytyki była traktowana przez KRK jako atak na Kościół.

Natomiast młodzież - istotnie była jest i będzie przekorna. Wszystko co jest związane z jakimkolwiek przymusem spotyka się z reakcją sprzeciwu, natomiast - to co jest zabronione - przyciąga. Jestem pewien, że gdyby lekcje religii musiały się odbywać na "tajnych kompletach" to chętnych byłoby bardzo wielu :).

Reasumując - uważam, że KRK upierając się przy wprowadzeniu "na siłę" religii do szkół sam sobie strzelił w stopę. Owszem - otrzymał bardzo duże "odszkodowanie" z tego tytułu (zwolnione domy katechetyczne, które można było przeznaczyć na działalność dochodową, czy finansowanie wynagrodzeń katechetów) ale w ranę postrzałową niestety wdała się gangrena.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 91 gości