Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Uświadamiać czy nie?

Uświadamiać czy nie?

Postprzez blaisee » N lip 30, 2017 11:01

Jako protestanci wiemy co Biblia mówi o rzeczach takich jak: objawienia maryjne, modlitwy do swietych, obrazow, figur itp. Czy w zwiazku z tym powinnismy uswiadamiac o tym rzymskich katolikow czy uznac ze to nie nasza sprawa i zostawic ich z tym bo taka ich tradycja? A jesli uswiadamiac to jak? Jak podchodzicie do tego tematu? co robicie i z jakimi spotyka sie to reakcjami?
Czy uwazacie ze to jakas przeszkoda ku zbawieniu dla katolikow? Bo mozna sie spotkac czasem z glosami ze katolicy pojda do piekla bo modla sie do swietych.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Uświadamiać czy nie?

Postprzez Grzegorz » N lip 30, 2017 11:53

Heh, a to Biblia coś mówi o objawieniach maryjnych? Musiałem przeoczyć ;)

Uważam, że przede wszystkim należy głosić Ewangelię o zbawieniu w Jezusie Chrystusie, usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę, o tym, że mamy dostęp do Ojca przez Pośrednika Chrystusa, wreszcie o tym, że jako dzieci Boże jesteśmy świątyniami Ducha Świętego [1 Kor 6, 19]. Gdy ktoś to pojmie i zacznie według tego żyć, to od razu modlitwy do świętych i objawienia zaczną tracić na znaczeniu.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Uświadamiać czy nie?

Postprzez blaisee » N lip 30, 2017 13:20

pochodna napisał(a):Heh, a to Biblia coś mówi o objawieniach maryjnych? Musiałem przeoczyć ;)

Bezpośrednio może i nie mówi, ale wiadomo że nie sa one z Biblia zgodne. O to mi chodzilo.

pochodna napisał(a):Uważam, że przede wszystkim należy głosić Ewangelię o zbawieniu w Jezusie Chrystusie, usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę, o tym, że mamy dostęp do Ojca przez Pośrednika Chrystusa, wreszcie o tym, że jako dzieci Boże jesteśmy świątyniami Ducha Świętego [1 Kor 6, 19]. Gdy ktoś to pojmie i zacznie według tego żyć, to od razu modlitwy do świętych i objawienia zaczną tracić na znaczeniu.

Ale jak glosic? To mnie interesuje, jak to jest w praktyce. Bo w Polsce jest czesto tak ze dostaje sie odpowiedz "Ja mam swoja wiare" :wink:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Uświadamiać czy nie?

Postprzez Maksymilian » N lip 30, 2017 14:47

Zwyczajnie, po prostu mówisz co Ci Duch Święty na serce kładzie, kiedy człowiek mówi o całkowitej deprawacji człowieka oraz o zbawieniu tylko z łaski i tylko przez wiarę przez jedyną niepowtarzalną ofiarę Jezusa na krzyżu, to warto w obecności katolików podkreślić to, że Bóg stał się człowiekiem, że Chrystus, jak napisano w 2 Tym 2,5, jest jedynym pośrednikiem między Bogiem, a człowiekiem, a jeśli podkreślisz jeszcze na tym miejscu zgodnie z 2 Tym 2,5, że jak jeden jest Bóg tak i jeden pośrednik. To z tego przekazu pozytywnego możesz pokazać, że powyższe wymienione kwestie z nauczaniem Słowa się nie zgadzają.

Uważam, w ogóle, że jak z kim rozmawiasz i na siłę wciskasz mu "nie czcij Marii to grzech" to osoba się przestraszy, że jakiś nawiedzony typ go do sekty chce wciągnąć, jak głosisz, głoś na chwałę Boga i ku zbawieniu, a nie na chwałę Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i ku konwersji ;).

Jeszcze jedna sprawa jest dla mnie nie miła w kontekście rozmów z katolikami o naszym wyznaniu. Mianowicie stwierdzenia, że:
- u was jest normalnie, bo ksiądz ma żonę
- u was jest lepiej, bo jest spowiedź powszechna
- u was jest fajniej, bo ksiądz nie chodzi po kolędzie
Można by wiele jeszcze wymieniać, ale najważniejsze jest to żeby skończyć z obrazem protestanta, który wiecznie "nie", a pokazać to "tak", bo my nie jesteśmy, wbrew nazwie, jakimiś warchołami co tylko mówią "nie".

Hasło "Ja mam swoją wiarę" niekoniecznie jest końcem dyskusji, ważne aby nie być napastliwym, można powiedzieć, że ja tylko Ci opowiadam, że dzielę się z Tobą swoją relacją z Jezusem, nikt Ci twoich przekonań nie ma zamiaru zabraniać, ale nadal wskazywać na Słowo.
Maksymilian
 
  

Re: Uświadamiać czy nie?

Postprzez Aleksander » N lip 30, 2017 15:36

blaisee napisał(a):Jako protestanci wiemy co Biblia mówi o rzeczach takich jak: objawienia maryjne, modlitwy do swietych, obrazow, figur itp. Czy w zwiazku z tym powinnismy uswiadamiac o tym rzymskich katolikow czy uznac ze to nie nasza sprawa i zostawic ich z tym bo taka ich tradycja? A jesli uswiadamiac to jak? Jak podchodzicie do tego tematu? co robicie i z jakimi spotyka sie to reakcjami?
Czy uwazacie ze to jakas przeszkoda ku zbawieniu dla katolikow? Bo mozna sie spotkac czasem z glosami ze katolicy pojda do piekla bo modla sie do swietych.
"Uświadomienie" raczej jest drugorzędne w kwestii osobistej wiary w Chrystusa. Moje podejście do katolików, prawosławnych ...jest bardzo podobne jak i do wielu protestantów. Staram się zachęcić/zainteresować do osobistej wiary Słowom Ewangelii.
Wzywanie świętych do wstawiennictwa za nas nie prowadzi do piekła, raczej nie prowadzi do dojrzałości w wierze. Natomiast jako braci i siostry w Chrystusie mamy zachęcać siebie na wzajem do wzrastania w wierze.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Uświadamiać czy nie?

Postprzez Aleksander » N lip 30, 2017 15:37

Podoba mi się post Pochdna też.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Uświadamiać czy nie?

Postprzez Maksymilian » N lip 30, 2017 15:39

Jeżeli ktoś wzywa świętych, Marię itp doskonale wiedząc iż jest to grzech nie ma szans na niebo - przyjmuję, że się tego nie wyrzeka do końca życia.
Maksymilian
 
  

Re: Uświadamiać czy nie?

Postprzez Aleksander » N lip 30, 2017 16:05

Katolicy i prawosławni ufają nauce Kościoła. Skoro Kościół uczy że wstawiennictwo świętych jest dobre ludzie raczej są wierni takiej nauce. Obwiniać ludzi w grzechu ze względu na to że ufają Kościołowi jest daleko wysuniętym wnioskiem.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Uświadamiać czy nie?

Postprzez Maksymilian » N lip 30, 2017 16:08

Ja nie mówię o takich ludziach, zresztą gdy człowiek się nawraca, zaczyna żyć inaczej Bóg go ciągle zmienia, a sądzę, że do Biblii nawrócona osoba też może się dorwać, a Duch przez Słowo działa i uświadamia, więc katolicy i prawosławni, którzy są chrześcijanami wg mnie w dalszej perspektywie muszą zauważyć zgrzyt.
Maksymilian
 
  

Re: Uświadamiać czy nie?

Postprzez Aleksander » N lip 30, 2017 16:18

I zauwazą, ale później. Dlatego takie aspekty religii chrześcijańskiej nie mogą być pierwszoplanowe.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron