Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez Aster » Pn cze 26, 2017 20:01

Anno Mario,

nie ma się co obrażać na forum:) "Szanuję, ale to poza moim zainteresowaniem, właśnie przez brak realnej obecności Chrystusa w Sakramencie". Tak właśnie sądziłem i rozumiem. Mam właśnie w 100 % odmienny pogląd na to zagadnienie, ale szanuję dominujące zdanie innych denominacji. Odpowiedz proszę jeszcze na jedno: po co Ci msze KRK jeśli mieszkasz w Warszawie, masz 2 własne parafie do wyboru? Czego Ci brakuje na nabożeństwie luterańskim? Kazania - chyba nie, pieśni - chyba nie, sakramentu - nie. Mariologii? Ubiorów duchownych? Spowiedzi indywidualnej? Łatwiej byłoby zrozumieć mi kogoś z diaspory mającego 150 km do swojej parafii.
Aster
 
Posty: 29
Dołączył(a): N cze 11, 2017 23:49
wyznanie: reformowane
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez Anna Maria » Pn cze 26, 2017 21:56

Aster,
A co Ci przeszkadza, że ja potrzebuję WIĘCEJ ...? Dopiero teologia Lutra w polączeniu z katolicka duchowościa i bogactwem liturgicznym (Adwent, Wielki Post) daje mi poczucie pełni nabożeństwa. Poza tym kościoły katolickie sa otwarte cały dzień i zawsze można tam spotkać Chrystusa w Najświetszym Sakramencie (dzięki transsubstancjacji ;)
Poniżej: dzisiejszy artykuł z ekumenizm.pl. Jak widać, nie jestem odosobniona :)

rozmowa z Oliverem Matri ze wspólnoty Chemin Neuf
Luteranin zainspirowany duchowością ignacjańską, mieszkający na co dzień w siedzibie honorowego zwierzchnika Wspólnoty Anglikańskiej – rozmowa z Oliverem Matri

Co robi luteranin w katolickiej wspólnocie o silnym jezuickim charyzmacie?
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez Elżbieta » Pn cze 26, 2017 22:54

Anno Mario, rozumiem, że sam KEA to dla Ciebie stanowczo za mało i potrzebujesz chodzić do obu Kościołów - sprawa Twoja i Twego sumienia, jednak prosiłam Cię, byś nie głosiła swoich poglądów na tym forum, bo łamiesz tym samym regulamin. Jednak nie respektujesz ani regulaminu, ani moich próśb. Naszym celem nie jest rozwalanie Kościoła od środka, jak Ty to usiłujesz zrobić i w związku z tym przychylając się do próśb kilku uczestników, czuję się zmuszona do uniemożliwienia Ci dalszego wypowiadania na tym forum.
Jednocześnie muszę powiedzieć, że bardzo mi przykro, iż ludzie z takimi poglądami potrafią znajdować się w Radach Parafialnych i kierować naszym życiem
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez Aster » Wt cze 27, 2017 10:57

Pani Elżbieto,

prawdopodobnie się Pani ze mną nie zgodzi, ale zablokowanie p. Anny Marii nie jest być może najlepszym wyjściem. Fundamentalnie nie zgadzam się z ostatnio wyrażanymi przez p. Annę Marię poglądami, a ostatni post tyczący wspólnoty charyzmatycznej KRK i udziału w niej protestanta, gdyby takie koncepcje stały się powszechne, mógłby być faktycznie istotnym zagrożeniem dla kościołów ewangelickich. Jednak patrząc przez pryzmat doświadczeń p. Anny Marii (konwersja) i jej wpływu jako członka gremium na parafię, warto chyba rozmawiać. Zablokowanie na forum raczej niczego nie rozwiąże. Może doświadczonym teologicznie forumowiczom udałoby się spróbować spokojnie przekonać rozmówczynię, że to nie jest dobra droga? Rozmówczyni napisała, że jej poglądy są znane pastorom: " nie ukrywam równiez tego faktu przed moimi pastorami luterańskimi", nie napisała jednak, że to aprobują. Może zatem spokojne argumenty na forum by pomogły.

Proszę zarazem zobaczyć, jakie są kompetencje Rady Parafialnej w kościele luterańskim (pobrane ze strony warszawskiej Parafii Wniebowstąpienia): " § 34 W wykonywaniu sprawowanego zarządu Parafii do właściwości Rady Parafialnej należy w szczególności:
1) Czuwanie nad zachowaniem czystości nauki Kościoła, moralności i karności chrześcijańskiej oraz krzewienie życia religijnego w Parafii.
2) Wspieranie duszpasterza w modlitwie i współdziałanie z nim w duchowym budowaniu Parafii w myśl zasady powszechnego kapłaństwa.
3) Dawanie dobrego przykładu innym.
4) Zabieganie o godne święcenie niedziel i świąt, troska o zewnętrzny porządek oraz czas i miejsce nabożeństw i o regularne uczęszczanie parafian na nabożeństwa oraz współdziałanie w ulepszaniu miejscowych urządzeń kościelnych.
5) Troska o chrześcijańskie wychowanie dzieci i młodzieży.
6) Prowadzenie działalności charytatywno-opiekuńczej, organizowanie pieczy nad ubogimi i chorymi, popieranie wszelkich spraw dobroczynności w Parafii i w Kościele.
7) Przygotowanie wyborów Proboszcza, Proboszcza Pomocniczego, Rady Parafialnej, Komitetu Parafialnego i delegatów do Synodu Diecezjalnego.
8) Uchwalenie wniosku o przydzielenie Proboszczowi Wikariusza i przygotowanie wniosku na Zgromadzenie Parafialne o ustanowieniu dodatkowych stałych stanowisk duchownych w Parafii.
9) Zarząd majątkiem parafialnym, składanie rocznych sprawozdań finansowych i opracowywanie projektu budżetu, podejmowanie decyzji w sprawach przyjmowania darowizn w postaci nieruchomości wolnych od obciążeń.
10) Sporządzanie, uzupełnianie i weryfikowanie listy wyborców oraz dokonywanie podziałów na okręgi mandatowe przy wyborach parafialnych,
11) Powoływanie i zwalnianie świeckich pracowników Parafii oraz ustalanie warunków zatrudniania duchownych i świeckich pracowników parafii.
12) Powoływanie komisji parafialnych.
13) Przedstawienie przełożonym władzom kościelnym wniosków w ogólnych sprawach kościelnych wraz z uzasadnieniem".

Kontrowersyjne poglądy p. Anny Marii mogą mieć zatem wpływ na Radę i pośrednio na parafię. Oczywiście, jest to Państwa - Luteranów sprawa (na Warszawę porozumienie KEA-KER-KEM ma niewielki wpływ) i zrozumiem Pani odmienne stanowisko.
Aster
 
Posty: 29
Dołączył(a): N cze 11, 2017 23:49
wyznanie: reformowane
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez Aster » Wt cze 27, 2017 11:13

Dodam jeszcze jeden wniosek, który wynika z wypowiedzi p. Anny Marii. To duchowni kształtują postawy wiernych. A wymieniane przykłady pokazują, że duchowni powszechnie uważani za konserwatywnych, w niezwykle fundamentalnych kwestiach okazują się być niezwykle liberalni, znacznie bardziej niż inni duchowni - krytykowani za swój liberalizm.
Aster
 
Posty: 29
Dołączył(a): N cze 11, 2017 23:49
wyznanie: reformowane
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez Elżbieta » Wt cze 27, 2017 11:16

Sama jestem członkiem Rady Parafialnej, więc mniej więcej orientuję się w jej działaniu :). Ubolewam nad tym, że człowiek o takich poglądach może mieć wpływ na życie parafii. Przecież ona na dobrą sprawę nawet nie jest Luteranką.
Może jeszcze się ktoś wypowie na ten temat.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez selen » Wt cze 27, 2017 11:46

Elżbieto i Asterze
coś mi się wydaje, że strzelacie z ARMATY do wróbla .....

Nigdy nie byłam i nie jestem w Radzie Parafialnej !!!!!!!!!!!!!!
Wchodzę tylko w skład Komitetu Parafialnego (15 osób). Komitet spotyka się z Radą nie więcej niż trzy (3) razy w roku !!!! To cała moja "działalność" w ramach "gremiów". Nie mam żadnego wpływu na życie duchowe członków parafii,

Powtarzam: moimi refleksjami religijnymi dzieliłam się z moimi proboszczami (Pilch, Kotas, a ostatnio kilkakrotnie rozmawiałam o sprawach KEA z moim obecnym proboszczem, dr Chwastkiem), a także, podczas ostatniego spotkania ekumenicznego - z ks Giemzą, byłym prezesem Synodu)
Ekskomuniką nie zostałam obłożona, wobec czego przystępuję do Eucharystii co niedzielę .....

Ale, proszę bardzo, sprawujcie dalej SĄD NADE MNĄ,
Jako chrzescijanka (bez względu na wewnętrzne moje refleksje) i tak wam przebaczam ....! Niech Bóg ma Was w swojej opiece!
ANNA MARIA
selen
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt cze 27, 2017 09:58
wyznanie: ewangelickie
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez Grzegorz » Wt cze 27, 2017 13:09

Anna Maria napisał(a):Aster,
Dopiero teologia Lutra (...) zawsze można tam spotkać Chrystusa w Najświetszym Sakramencie (dzięki transsubstancjacji ;)


To zakrawa na żart. Odwoływanie się do teologii Lutra i jednoczesne mówienie o transsubstancjacji. Co będzie następne? Opowie nam Pani jak chodzi na procesje w Boże Ciało? A może jak jeździ co roku na Jasną Górę? Mnie już chyba nic nie zdziwi.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez selen » Wt cze 27, 2017 14:11

A mnie dziwi niezmiernie Pańska arogancja i buta.... Oceniałam Pana wyżej.
Czyzby Pan nic nie słyszał o Wspólocie TAIZE i o np. CHEMIN NEUF...?

Proszę jednak czytac ekumenizm.pl, żeby się Pan trochę dokształcił w horyzontach współczesnego ekumenizmu .....
Wysłałam Panu wczoraj e-mailem ciekawy artykuł z ekumenizm.pl Widocznie nie dotarł ..
Wiec polecam raz jeszcze, bohaterem jest Pański rówiesnik, wiec powinno to Pana zainteresować ...

ROZMOWA Z OLIVEREM MATRI ZE WSPLOŁNOTY CHEMIN NEUF
Luteranin zainspirowany duchowością ignacjańską, mieszkający na co dzień w siedzibie honorowego zwierzchnika Wspólnoty Anglikańskiej – rozmowa z Oliverem Matri ze wspólnoty Chemin Neuf.

Co robi luteranin w katolickiej wspólnocie o silnym jezuickim charyzmacie?
selen
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt cze 27, 2017 09:58
wyznanie: ewangelickie
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez selen » Wt cze 27, 2017 14:41

Czekam na następne 'chrześcijańskie kamienie' od niezwykle sympatycznych i czystych telogicznie LUTERANÓW i REFORMOWANYCH z tego portalu, Elżbietko, Asterze, Pochodny, Maksymilian - a nuże .......!
- wasza Anna Maria
selen
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt cze 27, 2017 09:58
wyznanie: ewangelickie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości