Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez Aster » Wt cze 27, 2017 15:09

Anno Mario, Selenie

nie rzucam w Ciebie "kamieniami". To niezgodne z moim podejściem. Nie podzielam jedynie Twojej koncepcji, ale uważam, że o szczegółach teologicznych tyczących Sakramentu Ołtarza powinni porozmawiać z Tobą luteranie. Ostatnia wymieniona przez Ciebie wspólnota - Chemin Neuf - nie podoba mi się - ale ja nie jestem takim liberałem. Zresztą argument, że protestant X należy do wspólnoty katolickiej nie oznacza, że jest to prawidłowe. Uważam, że zbyt wiele okoliczności wyklucza Twoją koncepcję, że pewne poglądy są nie do pogodzenia, a pierwszym krokiem muszą być uzgodnienia duchownych. Nie można zacząć od końca ignorując fakty. Zadam Ci pytanie: czy gdybyś dziś miała przystąpić do konwersji zdecydowałabyś się na nią?
Aster
 
Posty: 29
Dołączył(a): N cze 11, 2017 23:49
wyznanie: reformowane
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez selen » Wt cze 27, 2017 16:41

Aster
Odpowiem tak:
dzisiaj przystąpiłabym do Wspólnoty TAIZE (protestancko-katolickiej), ale: 1/wtedy takiej nie było, 2/teraz nie ma takiej (jeszcze) w Polsce.
Uważam siebie za luterankę, (to jest również moja odpowiedz na wątpliwości pani superluteranki -moderatorki):

1/ uznaję pięć zasad teologii Reformacji, tzn. 5 "Soli", z tym, ze zgodnie z nowym trendem teologów luterańskich na pierwszym miejscu stawiam "Solus Christus" (poprzednio Sola Scriptura). Staram się odczytywać Biblię w aspekcie chrystologicznym.
2/ Wierzę bezapelacyjnie w Usprawiedliwienie z łaski przez wiarę.
3/ Uznaję dwa Sakramenty (Chrzest i Sakrament Ołtarza) jako mające swoje uzasadnienie w Pismie Św.

(nie odrzucam "sakramentów" katolickich, szanuję je jako "res sacra" (sakralium?) ale nie jako 'sacrum" stricte)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ps. Gratuluję, właśnie dowiedziałam się, że 5 lipca br. Światowa Federacja Kosciolów Reformowanych podpisze Deklarację o Usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę (tę, którą KRK podpisał z luteranami w 1999r.)
Anna Maria
selen
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt cze 27, 2017 09:58
wyznanie: ewangelickie
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez Grzegorz » Wt cze 27, 2017 17:37

selen napisał(a):
Uważam siebie za luterankę, (to jest również moja odpowiedz na wątpliwości pani superluteranki -moderatorki):

1/ uznaję pięć zasad teologii Reformacji, tzn. 5 "Soli", z tym, ze zgodnie z nowym trendem teologów luterańskich na pierwszym miejscu stawiam "Solus Christus" (poprzednio Sola Scriptura). Staram się odczytywać Biblię w aspekcie chrystologicznym.
2/ Wierzę bezapelacyjnie w Usprawiedliwienie z łaski przez wiarę.
3/ Uznaję dwa Sakramenty (Chrzest i Sakrament Ołtarza) jako mające swoje uzasadnienie w Pismie Św.


To za mało. Reformowani albo metodyści też mogliby się pod powyższym podpisać. Aby uczciwie nazywać siebie luteraninem lub luteranką powinno się zgadzać z artykułami wyłożonymi w Małym Katechizmie Marcina Lutra i Wyznaniu Augsburskim.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez selen » Wt cze 27, 2017 18:27

Fundamentalizm luterański to piękna sprawa. :lol: Proponuję założyć radiostację ....
selen
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt cze 27, 2017 09:58
wyznanie: ewangelickie
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez selen » Wt cze 27, 2017 18:59

SZANOWNA PANI MODERATORKO PORTALU,
W IMIĘ CZYSTOSCI SUMIENIA I WIARY LUTERAŃSKIEJ ŻYCZYŁABYM SOBIE, AŻEBY ODWOŁAŁA PANI SWOJE KŁAMSTWA DOTYCZACE MOJEGO UDZIAŁU W RADZIE PARAFIALNEJ I WPŁYWANIA TYM SAMYM NA SPRAWY PARAFII jak np. to następujące Pani sformułowanie :
[i]" ....iż ludzie z takimi poglądami potrafią znajdować się w Radach Parafialnych i kierować naszym życiem."

Jeszcze raz oświadczam, że nigdy nie wchodziłam i nie wchodzę w skład Rady Parafialnej. A Pani kłamie i powiela swoje kłamstwa.
ANNA MARIA
selen
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt cze 27, 2017 09:58
wyznanie: ewangelickie
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez Grzegorz » Wt cze 27, 2017 21:56

To nie fundamentalizm tylko elementarz teologiczny.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez Elżbieta » Wt cze 27, 2017 23:26

To nie było kłamstwo, tylko nieporozumienie - Proszę nie pisać dużymi literami.

Jeżeli chodzi o Komunię, to parę postów wcześniej pisałaś, że ten Sakrament u nas nie jest ważny z powodu braku ciągłości sukcesji apostolskiej. Natomiast teraz piszesz , że Sakrament jednak jest ważny. No więc jak to z Tobą jest
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez selen » Śr cze 28, 2017 12:05

Ano, ze mną jest tak, ze po raz kolejny zrozumiałam, że nie w każdym towarzystwie można mówić o swoich wątpliwościach i przemyśleniach w kwestii wiary czy kościoła. A jeżeli do tego dodać jeszcze moje poczucie humoru, czy żartobliwość sformułowań .....to wychodzi to co wyszło .... Na szczęście duszpasterze luterańscy , z którymi rozmawiałam, wykazali się pożądanym poziomem i dojrzałością wiary.

Sugestie nowego reformowanego użytkownika tego portalu - "Astera" co do wątpliwego liberalizmu "moich" luterańskich pastorów i jego usłużność w dostarczeniu wydruku 'Regulaminu Rady Parafialnej' (jako ewent. instrumentu do ukarania mojego zgubnego wpływu, jako domniemanego członka Rady Parafialnej - na parafian) - OBRZYDLIWE! i ......zastanawiające.

I pomyśleć, ze gdyby nie udało mi się zainterweniować w porę (Bogu dzięki!) to całe "błoto" Waszych pomówień przylgnęło by do mnie.

Odejście Wina, Herberta i teraz Moje - to 'ewangeliczne' owoce moderatorskiej działalności pani Elzbiety. Nie widzę przyszłości dla tego portalu w tym kształcie.
ANNA MARIA
selen
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt cze 27, 2017 09:58
wyznanie: ewangelickie
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez Aster » Śr cze 28, 2017 21:20

Anno Mario,

zdanie "wymieniane przykłady pokazują, że duchowni powszechnie uważani za konserwatywnych, w niezwykle fundamentalnych kwestiach okazują się być niezwykle liberalni, znacznie bardziej niż inni duchowni - krytykowani za swój liberalizm" - podtrzymuję w 100 %. Powołałaś się bowiem na nazwisko bardzo szanowanego i uważanego za konserwatywnego pastora, który, jak wynika z przedstawionego faktu był bardzo liberalny w omawianej, fundamentalnej, kwestii teologicznej. Ja nie znalazłbym pastora, który uznałby prawidłowość udziału w mszach KRK (nie mam na myśli nabożeństw ekumenicznych).

Przytoczenie regulaminu Rady miało być argumentem przeciwko zablokowaniu Cię na portalu. Uznałem, że Twoi współwyznawcy powinni raczej spróbować porozmawiać z Tobą o kwestiach teologicznych, a nie zablokować udział osoby, która ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie parafii. Przepraszam, że przyjąłem, że jesteś członkiem Rady Parafialnej, a nie innego gremium.

Niestety widzę, że dla Ciebie wiele rzeczy jest " ......zastanawiające" i ma drugie dno. Ja nie jestem zwolennikiem spiskowych teorii. Gdybym był powiedziałbym, że jest zastanawiające, jaki cel ma obecność na portalu konserwatywnym osoby, która jest tak liberalna pod względem teologicznym. Oczywiście żartuję i nie dopatruję się próby przekonania konserwatywnych luteran do uczestnictwa w mszach KRK. Przyjmuję do wiadomości Twoje stanowisko teologiczne, choć jak pisałem nie zgadzam się z nim zupełnie. Do zmiany tego stanowiska mogą spróbować przekonać Cię tylko inni luteranie korzystając z argumentów teologicznych. Uważam, że poszczególne denominacje to zbiory rozłączne i można należeć tylko do jednego.
Z mojej strony - jestem tu gościem - chciałbym zakończyć dyskusję na ten temat - nie mam nic więcej do dodania.
Aster
 
Posty: 29
Dołączył(a): N cze 11, 2017 23:49
wyznanie: reformowane
  

Re: Czy automatycznie rodzimy się wszyscy jako dzieci Boże?

Postprzez Maksymilian » Cz cze 29, 2017 06:41

Anno Mario, musisz po prostu zrozumieć, że wypowiedzi tekstowe nie oddają i oddawać nie będą w ten sam sposób, a nawet w ogóle takich rzeczy jak ton, zawahania i inne tego typu sytuacje. Możesz absolutnie w stoickim spokoju napisać, że np. Jarosław Kaczyński to bolszewik, a ktoś Ci zarzuci, że krzyczysz i się awanturujesz. Dlatego najlepszą formą jest rozmowa w cztery oczy.
Maksymilian
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości