Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

co dalej? wybory do synodów diecezjalnych

co dalej? wybory do synodów diecezjalnych

Postprzez anolis » Cz cze 23, 2016 18:24

Stawiam pytanie, czy warto cokolwiek próbować przed jesiennymi wyborami do synodów diecezjalnych nowej pięcioletniej kadencji.
Wybory te odbywają się bezpośrednio w parafiach. Kandydować może każdy kto jest dorosły i ma opłacone składki kościelne. Nie musi to być członek rady parafialnej itd.
Wybory te mają znaczenie z prostego powodu:
spośród synodałów synodów diecezjalnych wybiera się synodałów do Synodu Kościoła.
Jeśli konserwatywnym luteranom zależy na tym, by mieć realny wpływ na niedopuszczenie do ordynacji prezbiterskiej kobiet, tudzież - być może w przyszłości - do legalizacji związków homoseksualnych, należy o tym pomyśleć już teraz.
Stąd moje pytanie czy coś proponujecie.
Akurat jest kilka miesięcy na ogarnięcie zagadnienia.
anolis
 
  

Re: co dalej? wybory do synodów diecezjalnych

Postprzez Elżbieta » Cz cze 23, 2016 19:49

Dzisiaj na zebraniu Rady Parafialnej Ksiądz mówił byśmy się zastanowili nad kandydatami do Synodu już teraz, a nie na ostatnią chwilę. Właśnie wróciłam z zebrania :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: co dalej? wybory do synodów diecezjalnych

Postprzez Iwona » Cz cze 23, 2016 22:23

Win32
napisałam na pw; polowa wiadomości wysłała się sama (???), przed zakończeniem pisania, a druga - mam wątpliwości, czy do Ciebie dotarła...? Jeżeli nie, to wyślę Ci mój adres emailowy, to pewniejsze niż ten portal.

Co do wyborów synodalnych - podzielam Twoje obawy. W mojej parafii cała Rada Parafialna to luterańscy lewacy. Zreszta wiem, że kiedy kandydowali, byli przepytywani przez biskupa diec. na okoliczność Ordynacji Kobiet. Ja jestem 3. kadencję w Komitecie Par.,ale współwyznawcy znają mój wrogi stosunek do Ordynacji, wiec nie mam żadnych szans.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: co dalej? wybory do synodów diecezjalnych

Postprzez Elżbieta » Pt cze 24, 2016 00:44

Iwona napisał(a):Win32
napisałam na pw; polowa wiadomości wysłała się sama (???), przed zakończeniem pisania, a druga - mam wątpliwości, czy do Ciebie dotarła...? Jeżeli nie, to wyślę Ci mój adres emailowy, to pewniejsze niż ten portal.

Iwono, jeżeli sugerujesz, że my tu coś kombinujemy,to lepiej się zastanów nad tym co piszesz. Nikt tu nie wchodził na Twoje pw a tym bardziej nad pw, których nie zdążyłaś napisać. Z całą pewnością coś źle robisz i dlatego takie cuda Ci wychodzą. Ja sama nawet nie mam możliwości wchodzenia na pw, a tym bardziej na jeszcze pisane. Możliwość zaglądania ma tylko Admin, ale wątpię by miał takie możliwości w trakcie pisania. On o ile wiem nie ma czasu ani ochoty wchodzenia na pw i czytania kto co do kogo pisze, nie mówiąc o tym, że go tu nie było i ja mu również nie mówiłam o jakichkolwiek problemach.
Przykro mi że doszukujesz się jakichś teorii spiskowych.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: co dalej? wybory do synodów diecezjalnych

Postprzez Iwona » Pt cze 24, 2016 10:18

Kolejny zarzut pod moim adresem ??
Wyjasniam.
Używajac zwrotu: "pewniejsze niż ten portal" miałam na myśli wyłącznie tylko to, że nie jestem w stanie opanować tych wszystkich komputerowych kruczków i nie mam pewności czy mój tekst dociera do adresata.
Przykład: pisałam do Win32 tekst, w pewnej chwili uleciał z monitora i jak się okazało "wysłał się sam'. Napisałam wiec dalszy ciąg i myślałam, ze wyślę go jako drugą wiadomość, ale niestety, nie udało mi się. W rubryce 'wysłane' nie pojawiła się ta pozycja.

I kto tu tworzy teorie spiskowe????
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: co dalej? wybory do synodów diecezjalnych

Postprzez Elżbieta » Pt cze 24, 2016 10:37

No to musisz inaczej formułować swoje myśli, bo wychodzą nieporozumienia. Jeżeli masz kłopoty z wysyłaniem pw, to radzę wyjść z forum i wejść jeszcze raz. Czasem też tak miewam, ale to z całą pewnością wina mojego komputera, albo moja nieuwaga. Wczoraj z całą pewnością portal był w porządku, bo nie miałam żadnych kłopotów, a wchodziłam z telefonu i z komputera i nie miałam żadnych kłopotów
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: co dalej? wybory do synodów diecezjalnych

Postprzez Iwona » Pt cze 24, 2016 11:39

Do tej pory pisałam tylko na blogu Jana Turnaua "Moje Pisanki", na blogu Haliny Bortnowskiej i na ekumenizm.pl. Ale tamte portale były o wiele b. proste i czytelniejsze. Tutaj jest tyle funkcji, symboli, znaków, odsyłaczy, skrótów - nie wiem co oznaczają .....
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: co dalej? wybory do synodów diecezjalnych

Postprzez Elżbieta » Pt cze 24, 2016 16:10

Kiedy wrócę do domu, postaram się podać instrukcje obsługi, ale to tak trochę później
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: co dalej? wybory do synodów diecezjalnych

Postprzez anolis » Pt cze 24, 2016 16:14

Myślę, że dobrze by było, gdyby udało się stworzyć przynajmniej jakieś przyczółki w każdej diecezji. Może chociaż po jednym kandydacie z każdej parafii, żeby nie dzielić głosów, bo przepadną. Szczególnie by to było ważne w Diecezji Warszawskiej, gdzie obowiązywało oficjalne stanowisko Synodu, by synodałowie z Diec. Warszawskiej głosowali na Synodzie Kościoła za ordynacją prezbiterską kobiet.
Pytanie, na ile jest to realne, jest otwarte.
Nie wiem jakie były tendencje w innych diecezjach, szczególnie w cieszyńskiej - może napiszcie jeśli wiecie.
I myślę, że dobrze by było gdyby skupić się tylko na kwestii ordynacji. Na inne rzeczy przyjdzie jeszcze czas.
anolis
 
  

Re: co dalej? wybory do synodów diecezjalnych

Postprzez Grzegorz » Pt cze 24, 2016 16:24

Iwona napisał(a): W mojej parafii cała Rada Parafialna to luterańscy lewacy.


Stanowczo protestuję przeciwko nazywaniu prezesa naszej Rady Parafialnej mianem lewaka. Pan Niemczyk wyraża co prawda poparcie dla ordynacji kobiet, ale po pierwsze robi to w sposób bardzo stonowany, a po drugie nie jest to pochodną lewicowego światopoglądu lecz (naiwnego) zaufania opinii teologów KEA. Również uważam, że nie ma racji, jednak nazywanie go z tego powodu lewakiem to grube nieporozumienie.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości