Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

500 lat Reformacji

500 lat Reformacji

Postprzez Elżbieta » Pn gru 14, 2015 12:06

Wielkimi krokami zbliża się rocznica naszych początków. Dostałam w związku z tym zadanie wykonania na szkle wizerunków naszych kościołów diecezji wrocławskiej. Mam więc wielką prośbę do wszystkich. Mianowicie jeżeli ktoś jest w posiadaniu ładnych ujęć kościołów (może być w otoczeniu zieleni) bardzo proszę o przysłanie mi ich na maila.
Mój adres: rutkiewicz.e.e@gmail.com
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: 500 lat Reformacji

Postprzez Herbert » N sty 31, 2016 13:54

„Masz imię, że żyjesz, a jesteś umarły. Bądź czujny i utwierdź, co jeszcze pozostało, a co bliskie jest śmierci; nie stwierdziłem bowiem, że uczynki twoje są doskonałe przed moim Bogiem. Pamiętaj więc, czego się nauczyłeś i co usłyszałeś, i strzeż tego, i upamiętaj się.” (Obj 3)
Jest takie słowo Jezusa przekazane nam przez Orygenesa: „Kto jest blisko mnie, ten jest blisko ognia.”
Wokół wygasającego ogniska siedzą niedobitki, żeby się trochę ogrzać przy gorącej jeszcze kupie popiołów. Smutny to obraz, raczej bez perspektyw na przyszłość. Ale nagle ktoś grzebie patykiem w popiele – i wtedy rzeczywiście lecą iskry, które świadczą o tym, że jest tam jeszcze życie. Ostrożnie zbierajmy więc opał, najpierw droby, potem grubszy, żeby to nasze ognisko znów płonęło!
Herbert
 
  

Re: 500 lat Reformacji

Postprzez Elżbieta » N sty 31, 2016 18:23

Herbercie, w tym wątku prosiłam o zdjęcia kościołów i wydaje mi się że Twój post nie ma żadnego związku z tematem.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: 500 lat Reformacji

Postprzez Herbert » N sty 31, 2016 21:28

Przepraszam, to wyrzuc lub przenies gdzie indziej.
Sugerowalem sie tytulem watku "500 lat Reformacji", bo o tym dzis dyskutowalismy.
Herbert
 
  

Re: 500 lat Reformacji

Postprzez Kamil_Stuttgart » Cz lut 18, 2016 22:14

I ja mam projekt w zwiazku z Jubileuszem Reformacji, ale nie wiem,czy jego przedstawienie nie zlamaloby zasady zakazu reklam, bo chcialbym podac cos do wiadomosci i przeslac tutaj linki, rozpowszechnic moja idee i prosic o pomoc... :roll: :roll: :roll: :roll: :| :| :| :| :P :P :P
Kamil_Stuttgart
 
Posty: 42
Dołączył(a): Wt lut 16, 2016 17:16
Lokalizacja: Stuttgart
wyznanie: luteranin
  

Re: 500 lat Reformacji

Postprzez Tomasz » Pt lut 19, 2016 16:07

Możesz podać link. Jeżeli inicjatywa ma służyć wskazanemu celowi, to nie naruszysz zasad forum.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: 500 lat Reformacji

Postprzez Kamil_Stuttgart » Pt lut 19, 2016 16:19

Drogie Siostry i Drodzy Bracia w Chrystusie,

Przychodze do Was, bo gdzie mam sie z tym udac...

„Nie powinno się uważać drugiego za wiernego przyjaciela zanim nie zjadło się z nim korca [beczki] soli.”

Ten cytat przeszedł w różnorodnych wersjach do potocznej mowy. Czy wiadomo jednak, kto jest jego autorem? Ksiądz Marcin Luter! Ten niemiecki reformator znany jest bardziej jako teolog sprzeciwu aniżeli zwyczajny człowiek, celnie formułujący swoje myśli na temat otaczającej codzienności, przynajmniej jeśli chodzi o polskie wydawnictwa na jego temat.

W 2017 roku przypada Jubileusz 500-lecia Reformacji. Z tej okazji przygotowywanych jest wiele pozycji o historii kościoła ewangelickiego w Polsce i na świecie, wydarzeń kulturalnych i oświatowych o charakterze ekumenicznym. Brak jednak jakichkolwiek danych, jeśli chodzi o pojawienie sie na polskim rynku wydawniczym zbioru aforyzmów i myśli Lutra. W Niemczech książki o wspomnianej tematyce wydaje sie od dwóch stuleci, przybliżając tym samym sylwetkę Reformatora. Proponowana przeze mnie pozycja książkowa „Marcin Luter w cytatach“ wydaje się wypełniać lukę wydawniczą na ojczystym rynku.

Od kilku lat tłumaczę słowa księdza Marcina Lutra w oparciu o różnorodną bibliografię, przede wszystkim o chronologiczny zbiór jego dzieł stanowiący tzw. Edycję Weimarską (WA) - Weimaranę. W niej to sklasyfikowano wszystkie prace, listy i adnotacje do Biblii w języku staroniemieckim i łacińskim. Pragnę poinformować, że cytowane przeze mnie źródła spełniają prawa autorskie a swoim honorem zaręczyć, iż nie ma obawy o ewentualny plagiat. W moim zamyśle „Marcin Luter w cytatach” (format B5) ma być zbiorem 50-60 cytatów zebranych na ok. 100 stronach, urozmaiconych rysunkami Pana Andrzeja Mleczki. Myśli te nie mają w zamyśle polaryzować, pokazywać różnic doktrynalnych pomiędzy Kościołem Katolickim a Protestantyzmem. 500 lat po przybiciu 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze chrześcijanie na całym świecie myślą o pokoju i wzajemnym poszanowaniu różnic. W tym duchu przetłumaczone przeze mnie cytaty podzielone są na następujące kategorie: natura ludzka, teologia, wiara, dobre uczynki, kobieta, bliscy, grzech i Luter nieznany. Szczególnie bliska jest mi ostatnia kategoria, ukazująca niemieckiego teologa w sposób w pełni zaskakujący, jako autora powiedzeń, które powszechnie używamy na co dzień, jak: Myśli nie podlegają ocleniu, Każdy Abel ma swojego Kaina itd.

„Marcin Luter w cytatach” ma stać się swoistą platformą informacyjną i ekumeniczną. Dzięki aforyzmom niemieckiego reformatora chciałbym przybliżyć chrześcijanom różnych odłamów żyjących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej nadchodzący Jubileusz Reformacji. Wszyscy ludzie dobrej woli mają szansę bezpośredniego udziału w tworzeniu wyżej wymienionej pozycji książkowej. Dodatkowe informacje o książce znajdują się od stycznia 2016 na stronie http://www.facebook.com/ksiazka2017 a także na blogu książki http://marcin-luter-book.blogspot.de/ . Licealiści z Jeleniej Góry zechcieli zilustrować scenicznie i plastycznie niektóre z cytatów księdza Marcina Lutra do mojej książki. Dzięki temu rozpoczęła się spontaniczna dyskusja z młodzieżą na temat dorobku Reformacji w Polsce, w której każdy z Uczestników ma szansę rozwijać swój talent, by wyrazić swoje zdanie: jedni w odegranych scenach, inni zapraszając swoich znajomych na oficjalna stronę książki na Facebooku, jeszcze inni przez wykonanie metoda orgiami Róży Lutra… Aby zapewnić odpowiedni nakład i wypromować książkę, potrzebne jest wsparcie. Gdyby zechcieli Państwo (bądź jako Parafia, bądź indywidualnie) także finansowo uczestniczyć w wydaniu „Marcina Lutra w cytatach”, byłbym niezwykle wdzięczny. Nawet małe kwoty zwielokrotnione dobrymi chęciami potrafią zdziałać cuda! Kwoty z dopiskiem „książka 2017” proszę wysyłać na niżej podany numer konta. Już teraz serdecznie dziękuję za każde wsparcie!

Bank Millennium SA
Numer konta: 09 1160 2202 0000 0002 7233 9879

Pragnę poinformować, że osobom bezpośrednio zaangażowanym w finansowanie mojego projektu przysługuje prawo wglądu do wyciągów w/w rachunku bankowego i późniejszych wydatków z zachowaniem ochrony danych osobowych innych Wpłacających (podana zostanie data wpłaty, imiona Wpłacających, wpłacona kwota i aktualny stan konta). Celem weryfikacji proszę podać w wysłanym na ksiazka2017@gmail.com mailu swoje imię i nazwisko.

Z wyrazami szacunku,
Kamil Basiński
Ostatnio edytowano Wt cze 14, 2016 20:31 przez Kamil_Stuttgart, łącznie edytowano 1 raz
Kamil_Stuttgart
 
Posty: 42
Dołączył(a): Wt lut 16, 2016 17:16
Lokalizacja: Stuttgart
wyznanie: luteranin
  

Re: 500 lat Reformacji

Postprzez Herbert » So lut 27, 2016 18:09

?
Herbert
 
  

Re: 500 lat Reformacji

Postprzez Kamil_Stuttgart » Wt cze 14, 2016 20:38

Na szczescie nie kazdy tak mysli. Powody, dla ktorych zbieram pieniadze na wydanie ksiazki, opisalem zarowno na stronie fb jak i blogu ksiazki. Caly projekt zebral jak na razie ok. 560 osob i dalej rozwija sie. Nie tylko luteranie, ale i katolicy, czy osoby niezwiazane z zadna religia, chca go wspoltworzyc. Dzieki temu "Marcin Luter w cytatach" stal sie plaszczyzna wspolnych dzialan na poziomie filologicznym, filozoficznym i historycznym. Zamiast narzekac, mozna dac zatem przyklad i zechciec wspolpracowac nad projektem: a mozliwosci jest wiele - od kwestii wspolfinansowania po zrobienie rysunku, wyszukanie mysli, napisanie postu na strone... Zachecam do zwarcia szykow na te kilka miesiecy przed symboliczna, ale jakze istotna rocznica roku 2017! :)
Kamil_Stuttgart
 
Posty: 42
Dołączył(a): Wt lut 16, 2016 17:16
Lokalizacja: Stuttgart
wyznanie: luteranin
  

Re: 500 lat Reformacji

Postprzez Herbert » Cz cze 16, 2016 09:00

Kamil_Stuttgart napisał(a): zbieram pieniadze na wydanie ksiazki (...) a mozliwosci jest wiele - od kwestii wspolfinansowania...

Znowu? Poczytaj regulamin tego forum!
Herbert
 
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron